Obžalovaní Simon Baier, Michal Cvan a Jozef Minár měli v úterý poslední šanci hájit u Krajského soudu v Brně svou verzi obou incidentů.

Pokud je předseda senátu Michael Vrtek v pondělí uzná vinnými, hrozí jim i doživotí. „Na staršího muže zaútočili velmi brutálně a surově a už při plánování počítali s tím, že se cenností v domě zmocní i za cenu smrti majitele," vysvětlila státní zástupkyně Zuzana Zámoravcová, proč všem třem mužům navrhla výjimečný trest.

Čtěte také: Přišel jsem krást, nechtěl jsem ublížit, hájil se. Přitom měl zavraždit důchodce

Obžalovaní vinu odmítají a z vraždy důchodce obviňují jeden druhého. „Nikoho jsem nezabil ani nikomu neublížil. Oba dva muže jsem spoutal. Šel jsem ale jen loupit a jsem připravený na spravedlivý trest," vypověděl u soudu Baier.

Jeho obhájce Vladimír Partl navíc zdůraznil, že z domu v Ivančicích odešel Baier jako první. „Šel pro auto, které odstavili nedaleko. Alespoň pět minut nevěděl, co ostatní obžalovaní v domě dělají," konstatoval.

Baier jako jediný nespáchal v minulosti žádný zločin, Cval byl dříve souzený čtyřikrát a Minár dvanáctkrát. U soudu vypovídal i svědek, který měl právě s Minárem sdílet pět měsíců celu. „Příběh jsem slyšel každý den alespoň třikrát. Při vloupání se poranil, tak jen hlídal. Říkal, že kdyby tehdy zůstal venku Cvan, důchodce by žil," uvedl.

Svědek: Přítelkyni hrozil, že ji upálí

Dodal, že pokud by Minára pustili, hrozilo by nebezpečí jeho přítelkyni. „Řekl, že by ji upálil a dětem by uřezal hlavy. Vím, že má někde schovanou pistoli a je ve spojení se slovenskou mafií," tvrdil svědek.

Nařčení obžalovaný odmítl a dodal, že ani nebyl v místnosti, kde důchodce připoutali, jenom hledal lup.

Z domu důchodce nakonec trojice odnesla dvoje starožitné hodiny a stříbrné příbory.

U soudu vypovídal i další svědek prostřednictvím videokonference, odpykával si totiž trest za krádež v rakouské věznici. "Nejsem si naprosto jistý, ale muž, který mi před rokem dal do zástavy svou pistoli za tři sta euro, je ten obžalovaný, který má na sobě černou bundu," poznal u soudu Minára. Když si pro pistoli obžalovaný nikdy nedošel spolu se slíbenými penězi, předal ji svědek policistům.

Přečtěte si: Družku bil a sexuálně napadal celé roky, tvrdí obžaloba. Žena to u soudu popřela