Výhrůžka, která neplánovaně skončila smrtí. I to je podle informací Brněnského deníku Rovnost jedna z možností v případu vraždy bývalého brněnského policisty Michala Tofla.

Že původní plán Petra Pavla Bezděkovského, který měl zločin organizovat, nemusela být vražda, naznačil ve své  výpovědi Tomáš Trkan. Spolu s Radkem Sobotkou je z vraždy obviněný. Hrozí jim za to až dvacetileté vězení. Původně byl obviněný také Bezděkovský. Ve vazbě se ale loni v červnu oběsil.

Policisté muže dopadli před jedenácti měsíci, obžaloba ale zatím nepadla. „Případ stále vyšetřujeme. Čekáme na znalecké posudky," vysvětlila mluvčí jihomoravských policistů Petra Vedrová. Možnost, že muži Tofla původně zavraždit neměli, komentovat nechtěla. „Případ ještě vyšetřujeme, proto se k tomu nebudeme vyjadřovat," podotkla.

Podle dokladů, které má redakce Brněnského deníku Rovnost k dispozici, Trkan při výslechu prohlásil, že si Bezděkovský přál rozstřílení Toflova auta. Tofl měl být buď v autě, nebo u něj. Když se pak Bezděkovský dozvěděl, že Tofl při střelbě zemřel, měl se vztekat a prohlásit, že to Sobotka po…l.  Právě Sobotka měl totiž střílet, zatímco Trkan řídil auto, kterým muži po činu odjeli. Důvodem útoku měly být spory o peníze.

Bez motivu

Že mohl Bezděkovský původně plánovat jen výhrůžnou střelbu, Brněnskému deníku Rovnost později potvrdila manželka zastřeleného Eva Toflová. „Po vraždě za mnou přišli dva policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, kteří se s mým mužem znali. Říkali, že to nebyla vražda, ale nešťastná náhoda. Útočník prý měl Michala jen postrašit, a ne ho zabít," uvedla žena. Podobným způsobem – střelbou na vchod domu v Troubsku na Brněnsku – měli obvinění v roce 2010 hrozit i dalšímu muži.

Podle Toflové možnost výhrůžné střelby nahrává také variantě, že do útoku byl zapletený ještě další muž – podnikatel Michal Vavřík. „Byl poslední, kdo mého muže viděl živého. Zastřelili ho totiž po cestě ze schůzky s Vavříkem. Policie mi ale řekla, že Vavřík neměl k vraždě motiv. Pokud by si však myslel, že má jít jen o varování a nikomu se nic nestane, motiv nepotřeboval. S Bezděkovským se navíc znal, mohl mu proto slíbit pomoc," podotkla Toflová.

Na možné zapojení Vavříka do vraždy Brněnský deník Rovnost už dřív upozornilo několik lidí pohybujících se okolo vyšetřování. „Krátce před střelbou ulicí projíždělo podobné auto, jako měl Tofl. Útočník ale střílel až na to jeho. Poznal ho, přestože byla tma. Navíc musel vědět, že řídí on, a ne někdo z jeho rodiny. Je proto možné, že dostal echo. A o tom, že Tofl zrovna jede domů, věděl jen Vavřík a Toflová," upozornil zdroj blízký vyšetřování. Také tuto možnost ale odmítli policisté komentovat.

Vražda se stala 14. června 2010 v brněnském Žebětíně. Tehdy se Tofl krátce po desáté hodině večer vracel autem domů, když na něj pachatelé několikrát vystřelili ze samopalu SA 58. Tofl na místě zemřel. Pachatele policisté dopadli začátkem loňského května.