Policii se podařilo všechny loňské vraždy, jichž bylo o čtyři více než předloni, objasnit. „Pět vražd bylo dokonaných, u deseti šlo o pokus a jedna byla příprava,“ přiblížil policejní mluvčí Pavel Šváb.

K vraždám podle kriminalistů dochází častěji mezi lidmi, kteří se znají. „Nájemné vraždy, které známe z devadesátých let, či loupežné vraždy se nevyskytují. Často to jsou klasické domácí zabijačky, kdy vezme žena v kuchyni nůž a bodne manžela,“ popsal náměstek pro službu kriminální policie a vyšetřování Libor Kachlík.

Nůž je nejčastějším nástrojem, kterým lidé na jihu Moravy loni vraždili. Použili ho v osmi případech. „Bodnořezná zbraň je daleko dostupnější než například střelná,“ vysvětlil břeclavský kriminalista Josef Michálek.

Policisté loni řešili i útok střelnou zbraní nebo sekerou. Jako vraždu prověřovali i zapálení rodinného domu.

Mezi šestnáct loňských nejzávažnějších trestných činů se dostal i případ zásahu exekutora v Kobylí na Břeclavsku. Muž a žena se tam zabarikádovali v domě. „Když se dostala zásahová jednotka do domu, muž pustil plyn. Mohl vážně ohrozit zdraví nebo i zabít zasahující policisty,“ uvedl kriminalista Kachlík.

Policisté proto nakonec překvalifikovali trestný čin na pokus o vraždu. „Na začátku případu vždy prověřujeme veškeré skutečnosti, které se udály. Není proto vyloučeno, že v průběhu šetření může dojít ke změně právní kvalifikace,“ sdělila policejní mluvčí Kamila Haraštová.

Podle brněnského psychologa Jiřího Brančíka hraje u podobných případů roli, o jakého jde člověka. „Pokud to byl člověk ne moc vysoké úrovně, který navíc holduje alkoholu, pak je jasné, že bude reagovat jinak než člověk s vyšším IQ, který přehlédl splátku pojištění,“ řekl.