Diskutující na sociálních sítích nemají s podezřelou slitování. „Bych ji rozpárala kousek po kousku a solila. Ať trpí,“ napsala například Věra Tomiová.

Tělo dítěte policisté našli v autě na parkovišti v Hněvkovského ulici v brněnském Komárově. Vraždit měla matka. „Je to tragédie, ale nezaznamenal jsem u lidí, že by se báli o bezpečnost. Událo se to mimo zastavěnou oblast,“ sdělil místostarosta Brna-jihu David Grund.

Žena je ve vazbě. Hrozí jí až dvacet let vězení nebo výjimečný trest. Policisté podrobnosti činu nechtějí komentovat. „Nové informace ke zveřejnění nemáme,“ uvedl ve čtvrtek policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Důvodů, které mohly ženu k vraždě vést, je podle odborníků více. „Častým důvodem bývá vážná poporodní porucha zvaná laktační psychóza. Matka takto není zodpovědná za své činy,“ vysvětlil psycholog Jiří Brančík.

Ilustrační foto
Mrtvého kojence našli v autě. Podezřelá jednadvacetiletá žena je ve vazbě

Další možností je podle něj závislost matky na drogách nebo to, že si dítě nepřeje partner. „Stává se to u lidí pocházejících z nízkého sociální postavení,“ tvrdí.

Kriminalisté letos registrují na jihu Moravy už patnáct případů vražd, čtrnáct z nich vyřešili. Za celý loňský rok řešili vražd šestnáct a všechny je objasnili.

Brněnský případ přitom není jedinou vraždou malých dětí na jihu Moravy z poslední doby. Mezi lety 2012 a 2015 zabila žena z Dolních Dunajovic na Břeclavsku své tři děti krátce po porodu. Bála se ztráty svého partnera. Soud ženu poslal na čtyřiadvacet let do vězení. „Když někdo jde kolem domu, kde děti našli, pravděpodobně si na to vzpomene. Ale už se o této tragédii v obci nemluví,“ řekl starosta Vít Záboj.

Odsouzenému hrozilo až dvanáct let vězení.
Znásilnil rodinnou známou na tetině gauči? Výpověď nezletilé potvrdil psycholog

Jiná matka zase zabila tři novorozence ve Vlasaticích na Brněnsku. Dvojčata zavraždila v roce 2012, třetí dítě o rok později. Dostala dvaadvacet let. „Nikdo nechápe, proč to udělala. Občas na to někdo narazí, ale už to lidé neprobírají,“ uvedl starosta Vlasatic Pavel Procházka.

V roce 2009 žena v Blatnici pod Svatým Antonínkem na Hodonínsku ubodala dvouletou dceru a o pět let staršího chlapce. Pak se pokusila o sebevraždu. Stíhání zastavil státní zástupce pro nepříčetnost.

Vraždy dětí v Jihomoravském kraji:

Brno (2019): mrtvé tříměsíční dítě; podezřelá jednadvacetiletá žena, hrozí jí dvacet let ve vězení

Dolní Dunajovice (Břeclavsko, 2012 - 2015): matka usmrtila tři své novorozené děti, ve vězení stráví 24 let

Vlasatice (Brněnsko, 2012 - 2013): matka postupně po porodu usmrtila tři děti, dostala trest 22 let ve vězení

Blatnice pod Svatým Antonínkem (Hodonínsko, 2009): matka ubodala dvě děti, byla nepříčetná, stíhání zastavili