Navenek milý pán. Za zdmi domu v ulici Terezy Novákové v brněnských Řečkovicích, uvnitř budované modlitebny v Ivanovicích a na venkovském sídle v Mikulově na Břeclavsku tyran, který se pasoval do role vůdce sekty. Takový byl podle svědků sedmasedmdesátiletý Jiří Adam z Brna. Žaloba ho viní z týrání a obchodování s lidmi. Ve vězení může pobýt až dvanáct let.

Adam podle žaloby zotročil minimálně tři ženy. Všechny jsou na tom velmi psychicky špatně. Dokonce tak zle, že zřejmě nepůjdou ani k soudu. „Státní zástupce jejich výslech nenavrhoval. Jejich psychický stav je totiž tak vážně narušený, že by výslech při hlavním líčení zřejmě nezvládly,“ potvrdil Deníku.cz mluvčí městského státního zastupitelství Vladimír Kutnohorský.

Z obsáhlého vyšetřovacího spisu vyplývá, že ženy snášely příkoří několik let. Oběti jsou tři. Nejstarší je osmasedmdesátiletá žena, která dobrovolně do sekty Jiřího Adama vstoupila společně se svou jedenapadesátiletou dcerou. Třetí otrokyní je devětapadesátiletá příbuzná obou žen.

S Adamem uzavřely dohodu o společné domácnosti. Ze smlouvy vyplývalo, že se vzdají veškerých požitků a budou bezmezně „vůdce“ poslouchat. Pracovaly nejen na polnostech, ale i na stavbě domu, který měl sloužit jako modlitebna. V kulatém okně ve třetím patře byl dokonce ještě před časem kříž. Za mnoho práce je Adam příliš neodměňoval. Ženy nedostávaly kapesné, žily v chatkách a trpěly hlady.

Kauza vyplula na světlo v lednu 2005, kdy podala na Adama nejstarší z otrokyň trestní oznámení. Policisté případ uzavřeli před půl rokem. Státní zástupce pak vypracoval žalobu a podal spis k Městskému soudu v Brně. „Když jsem si prostudoval znalecké posudky, nabyl jsem dojmu, že žalovaný čin je daleko závažnější a obrátil se na Vrchní soud v Olomouci. Domníval jsem se totiž, že by se případem měl zabývat brněnský krajský soud,“ uvedl samosoudce Jaroslav Chochola.

Olomoucký vrchní soud dal Chocholovi za pravdu. V neveřejném zasedání rozhodl, že se kauzou bude zabývat Krajský soud v Brně. Ještě ve středu odpoledne by měl spis z Olomouce dorazit k Městskému soudu v Brně. Podle informací Deníku.cz ho přiveze speciální kurýr. „Případ nám už nepatří. Vrchní soud ho přidělil Krajskému soudu, kterému spis předáme,“ řekla mluvčí brněnského městského soudu Soňa Vyplašilová.

Sekta důchodců: jako v koncentráku

„Vídali jsme tady nejen starší, ale i mladší ženy v montérkách, které pro něj pořád na něčem pracovaly. Připomínaly nám novodobé otroky,“ uvedla sousedka, která nechtěla zveřejnit své jméno. Naposledy ho viděla před měsícem.

Na případ policisté přišli poté, co jednu z důchodkyň život v sektě přestal bavit. Muž ji proto zavezl na psychiatrii. Právě tam se stará žena svěřila lékařům se svými problémy.

„Když přišla do ordinace, byla velmi podvyživená. Z toho, co vyprávěla, jsem nabyl dojmu, že její strava nápadně připomíná jídlo z koncentračního tábora,“ uvedl lékař do policejního protokolu. Pět důchodkyň pak na popud státního zástupce prohlédl soudní znalec. Ten zjistil, že ženy jedly pouze to, co vypěstovaly. „Byly tak podvyživené, že už jim začala ubývat svalová tkáň. Vypadaly jak vězni z druhé světové války,“ napsal odborník na výživu do znaleckého posudku.

Ženy se však pro tento život rozhodly dobrovolně. Svému vůdci bezmezně věřily a chtěly žít ekologicky. Proto například vůbec nevěděly, jak chutná maso. Kromě přísné diety jim obviněný muž přichystal také tvrdou práci. Ženy otročily na stavbě vily v brněnských Ivanovicích, z níž chtěl mít vůdce sekty modlitebnu. Také pracovaly na rozsáhlém vinohradě na jižní Moravě. Některé dokonce dvacet let. Ženě, která na muže podala trestní oznámení, muž vrátil majetek, který na něj přepsala. Jedna důchodkyně v období vyšetřování případu zemřela na rakovinu.

Čtěte komentář Deníku Rovnost: Synové Hnutí Grálu

Působení sekty, která vycházela z učení Hnutí Grálu překvapilo religionistu Davida Václavíka z brněnské Masarykovy univerzity. „Patologické jevy vykazuje jen malé procento sekt. To, co se stalo v Brně, je ojedinělým případem. S ničím podobným jsem se ještě nesetkal,“ uvedl Václavík.

Hnutí Grálu se od jednání muže, který zotročil ženy, distancovalo. „Tenhle odštěpek nemá nic co dělat s Hnutím Grálu. Ten člověk se naprosto otočil zády k našemu učení. Mám za to, že ten člověk trpí psychickou poruchou. A tím, že si z pěti starých žen udělal služky, pouze ventiloval svoji nemoc,“ řekl zemský vedoucí Hnutí Grálu Arthur Zatloukal. Z Hnutí Grálu se dříve odtrhla i skupina lidí, kteří jsou obviněni z brutálního týrání Ondřeje a Jakuba z Kuřimi, na které se přišlo loni v květnu.

Přestože policisté případ sekty důchodců z Brna objasnili už před půl rokem, obviněný muž stále nepředstoupil před soud. Spis mají totiž na stole soudci Vrchního soudu v Olomouci. Ti musí určit, zda se kauzou bude zabývat brněnský městský soud nebo Krajský soud v Brně.

„V neveřejném zasedání jsme o tom rozhodli už minulý týden. Ve středu odešleme spis do Brna. Nemohu ale říci, kterému soudu jsme případ dali k projednávání. To mohu zveřejnit až poté, co se o tom dozvědí strany řízení,“ řekl mluvčí olomouckého vrchního soudu Petr Angyalossy.

Život s vůdcem: tvrdá práce i hladovka

Příběh pětice žen, které dobrovolně vstoupily do náboženské sekty, připomínal galeje. Žily například jen z toho, co si samy vypěstovaly

Na podzim roku 2005 se objevila v ambulanci psychiatrické léčebny v Brně-­Černovicích vyzáblá žena. Mumlala podivné věci a lékaři si mysleli, že je nemocná. Teprve po několika týdnech jí uvěřili a přivolali policii. Žena z psychiatrie byla členkou komunity, kterou vedl sedmasedmdesátiletý Jiří Adam z brněnských Řečkovic. Inspiroval se v učení Hnutí Grálu a o své „ovečky“ neměl nouzi. Chodily k němu dobrovolně a odevzdaly mu veškerý svůj majetek.

„Vypadal jako normální pán, menší, s prošedivělými vlasy. Myslím, že měl dva syny a asi před patnácti lety se rozvedl s manželkou, zdravotní sestrou,“ vzpomněla si Marta Kittnerová z domu odnaproti. Znovu se oženil, ale nová manželka nebyla jedinou ženou kolem něj. Za více než dvacet let vzal do svého domu dalších minimálně pět žen. Nejmladší bylo třicet, nejstarší byla jen o pár let mladší než on. Podle Adamových sousedů z ulice Terezy Novákové se kolem něj pohybovaly jak starší, tak i mladší ženy.

„Chodily v montérkách a na hlavách mívaly šátky, takže jim nebylo dobře vidět do obličeje. Ten muž jezdil s dodávkou a ony pořád něco nakládaly a vykládaly. Určitě to ale všechno nebyly důchodkyně,“ řekla sousedka, která si nepřála uvést jméno. Adamův dům zaujal sousedy ale i jinou věcí. „V zimě vždycky topil něčím, co hrozně smrdělo a létaly z toho velké saze. Uhlí to určitě nebylo,“ podotkl Albert Kittner.

Dlouhá hladovka

Vztah v komunitě fungoval na základě písemné smlouvy. „Ženy s pachatelem sepsaly dohodu o společné domácnosti s tím, že do ní budou přispívat rovným dílem,“ uvedl kriminalista Oldřich Kříž, který na případu pracoval. „Rovný díl“ znamenal, že ženy odevzdají každý měsíc nejen svůj důchod, ale že na vůdce přepíší i svůj majetek. Jakmile měl majetek žen v hrsti, nedával jim ani korunu, a dokonce jim zakázal stýkat se s příbuznými. Nesměly číst noviny, dívat se na televizi, poslouchat rádio.

Pokud nějaký z jeho rozkazů odmítly poslechnout, týral je dlouhou hladovkou. „Stíhaný muž situaci v sektě zlehčuje. Tvrdil, že žil stejně jako ženy. Ve skutečnosti měl ale vůdčí postavení a shromažďoval cizí majetek,“ řekl Kříž.

Ženy se pro takový život rozhodly dobrovolně. Žily ekologicky a pánovi domu věřily. „Co z přírody vzešlo, musí zpátky do ní,“ říkával jim. Ekologický život ovšem připomínal extrém. Ženy například vůbec nevěděly, jak chutná maso. Žily jen z toho, co si vypěstovaly, nebo vybíraly kontejnery. Nájezd na popelnice byl tak velký, že z nich většinou téměř všechno vybraly. Potraviny ženy zužitkovaly stejně jako vyhozené ošacení a obuv.

Důchodkyně pracovaly na jeho rozlehlém vinohradě na Znojemsku. Do vinohradu vyrážely s kbelíky, protože jim vůdce zakázal močit a kálet na hroznové víno. Naplněné kbelíky pak táhly zpátky do domu, kde výkaly míchaly třeba s ohryzky nedojedených hrušek. Obsah kbelíků pak sloužil k hnojení vinohradu.

Ženy dělaly i typicky mužské práce. Ve vinohradu například dláždily cestu pro traktor. V brněnských Ivanovicích, kde Adam podle nepotvrzených informací vlastní dokonce šest pozemků, zase stavěly třípatrový dům. Ten měl být modlitebnou pro všechny z komunity. „Koupil to tady asi před třemi lety. Potkával jsem tu několik žen, pracovaly dost často,“ uvedl muž bydlící přímo naproti vile. To potvrdila i jeho sousedka, která také nechtěla uvést své jméno. „Starší ženy i ženy kolem třicítky tady pracovaly i v neděli. Povídalo se, že jsou nábožensky založené,“ řekla. V domě v Řečkovicích, kde Adam se svými otrokyněmi bydlel, v úterý nikdo neotvíral. Sousedé Adama naposled viděli asi před měsícem, kdy opravoval střechu.

Zemský vedoucí Hnutí Grálu Artur Zatloukal říká: Tak by se nikdo z nás nechoval

S případem pětice zotročených důchodkyň z Brna se opět mluví o náboženské sektě Hnutí Grálu. Tyran, který ženy několik let zotročoval, se totiž ke grálistům hlásí. Stejně jako se k nim obraceli lidé, kteří jsou obviněni z týrání Ondřeje a Jakuba z Kuřimi. Vedoucí Hnutí Grálu Artur Zatloukal ale i teď ujišťuje, že s takovými věcmi nemají nic společného.

Co říkáte na to, že otrokářský duchovní vycházel z vašeho učení?
Ten člověk se otočil zády k naší víře. S hnutím nemá naprosto nic společného. Kdyby doopravdy jednal podle našeho učení, tak by se toto nikdy nemohlo stát.

Proč myslíte?
Naše učení je založeno na respektování druhých lidí, rozvoji osobnosti, samostatného myšlení a podobně. O nějakém převádění majetku a podřizování se druhé osobě nemůže být ani řeč.

A co říkáte na tento případ?
Myslím, že ten muž trpí psychickou poruchou. A tím, že si z těch žen udělal otroky, jen ventiloval svoji nemoc.

Cítíte se poškozeni?
Určitě. V jednom kuse jsme omíláni ve sdělovacích prostředcích. Lidé pak díky takovým případům o nás a naší víře mají špatné mínění. Naši členové pak musejí neustále vysvětlovat, že se k těmto odnožím Hnutí Grálu nehlásíme a nemáme s nimi nic společného.

Vidíte spojitost tohoto případu s kauzou Kuřim?
Ne. Tady jde o vyšinutého a majetnického člověka, který se nehodlal s nikým dělit o majetek. Pouze jej hromadit a k tomu využívat druhé.

Z čeho vychází vaše učení?
Vycházíme z knihy Poselství Grálu Abd-ru-shina, Bible a jejího desatera.

Psychologové: Ženy hledaly přirozeného vůdce

Pětice žen, které léta zneužíval a týral sedmasedmdesátiletý vůdce sekty, pravděpodobně ke svému spokojenému životu potřebovala přirozeného vůdce. Alespoň takový je předběžný odhad brněnských psychologů Jiřího Brančíka a Jana Mlynáře. Ženy dobrovolně žily v jakémsi duchovním společenství a svému vůdci odevzdávaly veškerý příjem z penze. Zpočátku se od tyrana nechaly léčit bylinkami. Později muži dobrovolně přepsaly své byty a domy.

Podle odborníků je za tím hlavně síla osobnosti tyrana. „Muž měl zřejmě velkou schopnost manipulovat s lidmi. Skrz své oběti si uspokojoval své egoistické zájmy. Dá se hovořit o poruše osobnosti,“ míní Brančík. S tím souhlasí také psycholog Jan Mlynář. „Muž měl neskonalou touhu po moci a chtěl se za každou cenu prosadit. Samozřejmě musel mít schopnost oslovit ty správné lidi,“ uvedl Mlynář.

Tyran měl zřejmě štěstí, že narazil na příliš slabé ženy, které se mu podvolily. „Důchodkyně musely být slabšími osobnostmi. Hledaly celý život pevnou autoritu, potřebovaly někoho uctívat. Takových lidí je v této společnosti hodně, bohužel v tomto případě to sklouzlo až do patologie,“ uvedl psycholog Brančík.

To, že se jedna z obětí po tolika letech svému vůdci vzepřela, ho překvapuje. „Je to těžko vysvětlitelné a stává se to jen zřídka. I když se obvykle v každé sektě objeví nějaký odpadlík, má většinou těžkou pozici a ostatní členové skupiny mu sektu nedovolí opustit. V tomto případě musela být žena velmi silná,“ myslí si Brančík.

Pokud se chce totiž někdo ze zavedené sekty dostat pryč, čeká ho mnoho problémů. „Z mých zkušeností s jednou pacientkou vím, že bývalé členy sekty navštěvují další členové. Ti odpadlíka přesvědčují, že udělal svým odchodem ze sekty chybu. Často neskončí jen u přesvědčování, ale začnou třeba i vyhrožovat,“ popsal praktiky sektářů Brančík. Jak tvrdí, vytváření nadřazených vztahů je pro sekty typické.

Podle Mlynáře je ale podobných případů více, a to nejen v sektách. „V poslední době se setkávám s velkou důvěřivostí starých lidí. Stačí, když jim někdo „zabrnká na správnou strunu“, oni podlehnou, cítí se najednou důležití a třeba dotyčnému předají dobrovolně svůj majetek nebo peníze,“ objasňuje Mlynář.

I Brančík připouští, že si trýznitel z Brna možná vyhlédl ženy kvůli jejich věku. „Není to vyloučené. Starší opuštěný člověk je náchylnější vyhledávat vztahy. Podvolí se mnohem snadněji a za trochu pozornosti odevzdá i celý majetek. Je jasné, že má tento muž mimořádnou schopnost přesvědčovat lidi,“ dodává Brančík.

Staveniště vily v brněnských Ivanovicích, z níž chtěl mít vůdce sekty modlitebnu