V posledním měsíci až dvou v Brně takovýchto podvodníků přibývá. „Od desátého března nám lidé nahlásili patnáct podezřelých vybíračů příspěvků," řekl mluvčí brněnské městské policie Jakub Ghanem. „Běžně se s takovými případy setkáváme jednou, dvakrát za měsíc," upozornil Ghanem.
Dodal, že podvodníci se někdy takzvaně schovávají za konkrétní organizace, jindy nikoliv. V poslední době mělo hodně jejich činů podobný scénář. Nejčastěji šlo o dotazníkové šetření. Při něm v ulicích zjišťovali, jestli jsou lidé ochotní přispět. Pokud ano, hned si o peníze řekli.
Další se vydávali za hluchoněmé. Mnohdy to totiž byli cizinci. „Když přijede hlídka, tváří se jako hluchoněmí, pak začnou mluvit," poznamenal Ghanem. Jak dodal, byli to často i mladí lidé ve věku kolem osmnácti let.
Ve svých papírech zneužívali loga Evropské unie, Unicef a dalších institucí či organizací. Policie lidem doporučuje, aby na podezřelé výzvy nereagovali a svůj případný příspěvek dobře zvážili. „Dokument, který mnozí podepsali, žádnou důvěru nevzbuzuje," upozornil mluvčí policie Pavel Šváb.
Zdůraznil, že lidé si můžou výběrčí ověřit. „Měli by mít průkaz, patřičné povolení, pečeť organizace a zabezpečenou pokladničku," vysvětlil Šváb. Humanitární organizace také o sbírce většinou informují například na svých internetových stránkách.
Světová organizace pro pomoc dětem Unicef podvodníky zaznamenala už loni. „Problém máme ve všech velkých městech," poznamenala manažerka komunikace Unicef Hana Jandová. Zdůraznila, že peníze přitom jejich dobrovolníci vůbec nevybírají. „Poskytujeme lidem jen informace o projektech a možnostech zapojit se," uvedla Jandová. Dobrovolníci organizace musí mít u sebe kontakt na pověřeného člověka v pražském sídle. Jejich totožnost si tedy můžou lidé ověřit telefonicky hned na místě.
Někteří lidé dobrovolným sbírkám nedůvěřují vůbec. „Peníze nikdy nedávám. Nevěřím, že jdou tam, kam slibují. Raději pomůžu někomu konkrétnímu, koho trochu znám. Vím, o co jde a v jaké je situaci," vyjádřila svůj názor například Barbora Landová.
Jestli jsou podvodníci organizovaní, nebo jde jen o jednotlivé skupiny, to strážníci zatím nevědí. „Tito lidé se začali výrazněji objevovat až ve druhé polovině loňského roku. Zatím to nemůžeme vysledovat," řekl Ghanem. Jak dodal, je možné, že se jen přesunuli do centra města a všimlo si jich víc lidí," dodal.
Problémem pro dopadení bývá čas. „Když je pět nebo deset minut odstup, už je nemusíme chytit. Potřebujeme, aby lidé volali hned poté, co od nich podezřelý odejde," upozornil Ghanem. Kvůli pozdním oznámením strážníci neprověřili asi polovinu hlášení. Výběrčí už na místě nebyli.
Postih za podvod podezřelým hrozí jen tehdy, pokud vyberou přes pět tisíc korun. Jinak je čeká napomenutí nebo bloková pokuta.
JANA STANKOVÁ