Žena za necelý měsíc přišla o více než půl milionu korun. „Líbivá konverzace vedená lámanou češtinou prý od začátku nenesla žádné známky možného podvodného záměru. Přinesla mimo jiné informace o zemřelé mamince pocházející z Prahy a zprávy o nelehkém osudu vojáka v nebezpečném prostředí," přiblížil v úterý policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Vztah na sociální síti se na konci letních prázdnin rychle rozvíjel a brzy se objevila i prosba o důvěrnou pomoc. „Domnělý lékař byl prý povýšený na velitele vojska, dostal zlatou medaili a vyplatili mu důchodový poplatek. Jeho výše byla jeden milion a sto tisíc dolarů," sdělil Malášek.

Pouta, zatýkání - Ilustrační foto
Soud v Brně: muž opil dívku a pak ji osahával, za mřížemi stráví tři a půl roku

Právě tuto sumu chtěl mít v bezpečí u své přítelkyně. „Tím byla naplněna první část dobře promyšleného scénáře. V následujících dnech už podvedená žena jen platila. Začala poplatkem pro přepravní společnost. Když odeslala více než osmdesát tisíc korun, přišla další obtíž v podobě v Sýrii zadržené zásilky s penězi," popsal policejní mluvčí.

Pro uvolnění zásilky musela poslat skoro sedmnáct tisíc euro. „Touto částkou už žena nedisponovala, tak si na úhradu poplatku vypůjčila v bance. Potom naštěstí už zasáhli rodinní příslušníci s tím, že příběh podle na internetu zveřejněných preventivních rad jasně vykazuje známky v poslední době hodně využívaného modelu podvodu," doplnil Malášek.