ON-LINE ZE SOUDNÍ SÍNĚ NAJDETE NA KONCI ČLÁNKU.

Tak komplikovaný případ ještě brněnský krajský soud neřešil. Rodiče dvou vyměněných miminek v třebíčské nemocnici sice požadují za omyl zdravotních sester dvanáctimilionové odškodné, peníze jim však rozervaná srdce nezacelí. V úterý o tom soud přesvědčily výpovědi matek, které si z porodnice odnesly domů cizí holčičky. Obě chtějí zpátky „své“ dcery. Ty, které však biologicky nejsou jejich.

„Nikolku mám ráda, ale Verunku mám radši,“ tvrdí Jaroslava Čermáková. Ta začátkem prosince 2006 porodila dceru, které spolu s manželem Janem dala jméno Nikola. Personál porodnice jí ovšem dítě omylem vyměnil. Hned druhý den po porodu jí zdravotní sestry přinesly holčičku Veroniku, kterou ve stejný den jako Čermáková povila Jaroslava Trojanová.

Přestože obě rodičky měly ještě v porodnici pochybnosti nad rozdílem váhy děvčátek, domů si odnesly cizí děti. Pravou identitu zaměněných dětí potvrdily teprve testy DNA, které si loni na jaře nechal udělat druh Trojanové Libor Broža. Biologický otec Nikoly, kterému se nezdálo, že jeho dcera není podobná ani na něho, ani na jeho družku. Místo potvrzení údajné nevěry Trojanové však testy DNA odhalily šokující informaci. A sice, že manželé „na psí knížku“ vychovávají deset měsíců cizí holčičku.

Změna k horšímu?

Sociální pracovnice po odhalení výměny dětí rozhodly, že holčičky musí zpátky ke svým pravým rodičům. Dodnes mají z holčičí rošády oba rodičovské páry trauma. Zatímco Trojanová touží po Nikole, Čermáková zase po Veronice.

„Nejhorší zážitek je ten, že jsem se devět měsíců těšila na miminko, porodila ho a za dalších deset měsíců o něj přišla. Neviděla jsem, jak jí rostou první zoubky. Kdyby bylo po mém, nechala bych si Nikolku, i když není moje,“ prohlásila Trojanová. Svému partnerovi navíc vyčítá, že kvůli žárlivosti na výměnu přišel. „Výčitky nejsou nijak pravidelné. Připravil mě zkrátka o Nikolku. Nahlas se to bojím říct, ale mám často špatnou náladu,“ dodala Trojanová.

Ani Čermáková není v psychické pohodě. A to i přesto, že letos v březnu porodila druhé dítě, holčičku Terezku. „Skutečná dcera žila v jiné rodině. Vše, o co jsem se deset měsíců snažila bylo rázem pryč. Povídání a veškerá snaha, aby Verunka věděla, kdo je její máma a táta. Když jsem se dozvěděla tu šokující informaci, podívala jsem se na Verunku, chytila do náruče a řekla, že ji nikomu nedám,“ rozplakala se Čermáková v soudní síni.

Z výpovědí otců vyplývá, že ani oni si na své biologické potomky nezvykli a nemají k nim cit. „Když jsem poprvé uviděl svou vlastní dceru, měl jsem z ní dojem, že zkrátka přišli nějací lidi s nějakou cizí holčičkou. Nic víc,“ upřesnil pocity Jan Čermák. Stejný vztah má ke své dceři i Libor Broža.

Zadostiučinění vidí rodiče v podobě dvanácti milionů korun. Ty chtějí od nemocnice, která svým šlendriánstvím výměnu zavinila. Zástupci zdravotnického zařízení ale tolik peněz vyplatit nechce. Nemocnice navrhla smír a odškodné ve výši šesti set tisíc korun. O přesné výši odškodného rozhodne soud, který bude pokračovat začátkem října.

ON-LINE

15:54 - Strany se dohodly, že další jednání se bude konat 6. října v devět dopoledne. Hlavní líčení tím pro dnešek končí.

15:51 - Dnešní porce výslechů je u konce. Další hlavní líčení bude pokračovat výslechy svědků. Právník třebíčské nemocnice Ondřej Dostál ještě soudu předložil adresy redakcí, které údajně platily za medializaci.

15:39 - Manželé Čermákovi se první den snažili před novináři schovat a odjeli z domu k rodičům o vesnici vedle. Sousedé však "úkryt" vyzradili. "Blesk a Nova nás pronásledovali na každém kroku. Bylo to hrozné," vzpomíná Čermáková. Soud je však toho názoru, že žádný člověk nemá proti novinářům ochranu. "Neexistují proti nim právní kroky. Jak by se měli bránit?" táže se soudce Ryška právního zástupce třebíčské nemocnice. Ten se totiž snaží dokázat, že medializace dělala vlastně oběma poškozeným rodinám dobře.

15:36 - Okruh dalších otázek, na který se ptá soudce všech čtyř hlavních aktérů kauzy, je medializace případu a kontakt Čermákových s novináři. "Zprvu jsem se s nimi stýkala, ale jak to už bylo otravné, skončila jsem s nimi. Je pravda, že Nova dala těch pětadvacet tisíc, a že nám novináři nosili nějaké hračky a podobné dárky," odpověděla Čermáková.

15:31 - Největší újma podle Čermákové teprve přijde. "Děti budou pořád vyměněný. Tak jako tak. Až půjdou holky do školy, budou se jim ostatní smát. Z toho mám strach. Z toho, co bude," uvedla žena, které doma roste další dcera. Ta se vyvíjí, začíná se otáčet na bříško a začínají jí růst zoubky. "Vůbec nevím, co tehdy dělala Nikolka. Koho se mám ptát?" rozplakala se Čermáková.

15:25 - Ztrátou holčičky, kterou Čermáková deset měsíců vychovávala, se jí rozpadl svět. "V současné době mám v manželství vážné problémy. Před porodem to bylo krásné manželství. Teď nic. Jen na sebe křičíme. Manželovi vyčítám, že nemá vztah k Terezce. Snila jsem o krásné rodině. Teď nemám žádnou," prohlásila Čermáková. Chtěla, aby se holčičky vrátily ke svým biologickým rodičům. "Nedokázala bych vzít Terezce vlastní sestřičku a vysvětlit jí, proč ji nemá u sebe. Nedokázala bych ani Verunce vysvětlit, proč jsem jí nepustila k vlastní mámě, když by se dozvěděla pravdu," dodala.

15:19 - Čermáková před soudem přiznává, že její biologická dcera Nikola Veronika má zvláštní stavy. Mnohdy začne plakat. Srdceryvně a dost intenzivně. "Nikolku mám ráda, ale druhou holčičku mám radši. Nikolka má záchvaty hysterického pláče. Je to třeba deset minut. Nepomůže nic, ani když ji hladím. Občas nechce, abych odešla a pláče. Myslím, že má strach. Že ztratí mámu," myslí si Čermáková. Ta se snaží jezdit za Trojanovou maximálně jednou za tři týdny. "Častěji nechci. Deptá mě to. Nesnesu totiž pohled na to, že Verunku má ona. Paní Trojanová. Nechci se na to dívat," dodala Čermáková. Častější styk nedoporučují oběma párům ani psycholog. Už kvůli vývoji holčiček.

15:03 - Také Čermáková necítila žádný mateřský pud, když poprvé spatřila svou skutečnou dceru. "Když jsem viděla Nikolku, všimla jsem si, že je nám podobná. Pocity jsem ale měla takové, jako kdybych viděla dítě od sestřenice. Žádný mateřskýcit nezafungoval," prohlásila Čermáková.

15:00 - Poté, co se Čermáková dozvěděla pravdu, zhroutila se. "Večer přijeli a řekli nám, že Verunka není naše. Holčička ve druhé rodině je prý naše skutečná dcera. Zapůsobilo to na mě tak, že vše o co jsem se deset měsíců snažila je pryč. Povídání, snaha, aby věděla, kdo je její máma a táta. Rovněž tak jsem přemýšlela, kde je naše biologická dcera, zda netrpí. Podívala jsem se na Veroniku. Objala ji, chytila do náruče a řekla, že ji nikomu nedám," vzlyká žena.

14:56 - V době, kdy se Čermáková dozvěděla šokující informace o "holčičí rošádě", byla už v šestnáctém týdnu těhotenství. O to větší byla pro ni zpráva stresující. "Měla jsem strach o druhé nenarozené dítě. Doktor se mě ptal, zda moje dítě mělo hematom na hlavičce, protože bylo rozeno zvonečkem. To jsem vůbec netušila a nevšimla si toho. Po odebrání vzorků kvůli testům DNA jsme prosili, aby byly výsledky co nejdříve. Měla jsem strach. Týden jsem žila ve stresu," vzpomíná Čermáková.

14:51 - Od narození Veroniky se její rodiče snažili, aby byla holčička v kolektivu lidí. "Nechtěla jsem, aby se bála," poznamenala Čermáková. Idylické mateřství však přerušilo odhalení kauzy. Lonikoncem záříjí zazvonil telefon. Ve sluchátku se ozvala žena, která začala mluvit o záměně miminek. "Ta volající nechtěla nic řešit po telefonu a chtěla se vidět osobně. I s manželem. Když sociální pracovnice přijela, oznámila mi, co se vlastně stalo. V době, kdy jsem porodila Verunku prýležela i paní Trojanová. Její dítě mám údajně já a naše ona," rozplakala se Čermáková.

14:46 - Období po návratu z porodnice bylo podle výpovědi Čermákové "naprosto úžasné". Manželé byli skoro pořád s holčičkou, které se od rána do noci věnovali. Čermáková je silně rozrušená. Pláče, smrká a utírá si slzy. Soudce se ji snaží uklidnit. Byť není matka vyměněné holčičky v psychické pohodě, vypovídá vcelku plynule a srozumitelně.

14:44 - Čermáková porodila 9. prosince 2006 dceru Veroniku. Podle ní ji zdravotní sestra po porodu označila provázkem, na němž bylo kolečko. "Manžel byl se mnou u porodu. Po něm došlo k označení holčičky. Provázek měla na ručičce. Jinak nic. Když potom nesouhlasily naměřené hodnoty a holčička měla skoro půl kila navíc, řešila jsem to se sestrou. Ta řekla, že zjistí, kde je chyba. Asi hodinu jsem čekala. Pak mi sestra řekla, že zaměnili váhu, protože nešly počítače. Stoprocentně jsem jí věřila, důvěřovala jsem jí. Nikdy by mě nenapadlo, co se stalo," řekla Čermáková.

14:39 - Výslech Jana Čermáka byl o poznání kratší, než předchozích účastníků řízení. Jako poslední bude o strastech spojených s výměnou holčiček vypovídat šestadvacetiletá Jaroslava Čermáková. "Před záměnou jsme měli úplně pohodové manželství. Bez hádek. Těšili jsme se na miminko," začala Čermáková s vyprávěním.

14:33 - Jakmile se kauza vyměněných miminek "provalila", média si Čermákovy našla. "Přijela hned druhý den. O půl osmé ráno už stáli novináři u dveří. Z medializace věci žádné trauma nemám. Po nějaké době mi to už ale začalo vadit, tak jsem styk s novináři ukončil. Je pravdou, že Nova nám zaplatila 25 tisíc korun, a že jsme rovněž dostali nějaké plyšáky, hračky, čokolády a podobně," dodal Čermák.

14:28 - Nikola Veronika, která vyrůstala u Trojanové, podle Čermáka nemá ráda křik. Když prý zvýší hlas, rozpláče se. Možná je to podle něj tím, že v druhé rodině prožívala hádající se rodiče mnohem intenzivněji. "Újmu spatřuji v tom, že mi výměna miminek zničila vztah s manželkou. Hádáme se kvůli každé blbosti. Rovněž nedokážu mít rád svoje děti. Týká se to i Terezky. Nedokáži si k nim vytvořit city, protože mám strach, že mi ji zase vezmou. Dítě, které jsem měl rád, mě už stejně vzali," uvedl Čermák. Jeho manželka se při jeho výpovědi rozplakala. Utírá si slzy kapesníkem a snaží se dívat do země.

14:19 - Čermák nyní vychovává Nikolu Veroniku. Miluje však obě holčičky stejně. "City nejsou srovnatelné. Veroniku Nikolu mám radši," tvrdí otec. Dítě, které vychovával deset měsíců, však vidí jednou za tři týdny. Podle něj je to málo. "Změnil jsem zaměstnání, ale je to těžký. S Trojanovoua Brožou mám přátelský vztah. Měl jsem akorát výhrady k výchově. Nikola nebyla zvyklá na lidi," uvedl Čermák.

14:11 - "Když jsem poprvé uviděl svoji dceru, byla tam vidět nějaká podoba. Ale dojem vůbec žádný. Otcovský cit také ne," přiblížil Čermák první schůzku s druhým párem v psychocentru v Jihlavě. "Můj dojem byl takový, že zkrátka přišli nějací lidi s nějakou holčičkou. Nic víc," upřesnil.

14:07 - Loni na podzim čekal Čermáka šok. Tehdy k nim přišla skupina mnoha lidí. "Sociální pracovnice, zástupci nemocnice a právníci. Řekli, že asi došlo v porodnici k výměně dětí a chtěli, abychom podstoupili testy DNA. Udělali jsme to. Když jsme se dozvěděli, že nám opravdu naši holčičku vyměnili, byl to šok. Cítil jsem děsné prázdno," vzpomíná Čermák na zřejmě nejhorší den svého života.

14:03 - Když si Čermákovi přivezli dítě domů, nic netušili. "Všechno bylo v pořádku. Byli jsme šťastní, že máme holčičku a užívali si to. Ohledně možné nepodoby neměl nikdo z nás žádné pochybnosti. Já se snažil trávit s holčičkou co nejvíc času. Hrál jsem si s ní, chodil s ní ven, přebaloval ji a krmil. Manželka ji kojila tři měsíce," řekl Čermák.

14:00 - O podezření z výměny miminek se Čermák dozvěděl už v porodnici, kdy mu manželka řekla o nesouhlasných mírách a váhách. "U porodu jsem byl přítomen. Na ručičce měla holčička provázek s číslem. Nevšiml jsem si, že by bylo označené nápisem na nožičce," uvedl Čermák. Rozdíly ve váze a velikosti dcery neřešil. "Manželka řekla, že to probírala se sestrou. Prý je vše v pořádku," dodal.

13:57 - Čermák se oženil před dvěma roky. S Čermákovou nemá sebemenší spor, dokonce ani běžný manželský. Veronika Nikola není jeho jediné dítě. Letos v březnuse manželům narodila druhá dcera, Tereza.

13:55 - Po další kratičké pauze se před soud postavil sedmadvacetiletý Jan Čermák.

13:27 - Následuje dvacetiminutová přestávka.

13:25 - Ondřej Dostál nemá dalších otázek. "Mám jich vlastně spoustu, ale položím je až ve fázi té části jednání, která bude s vyloučením veřejnosti," řekl právník a posadil se. Trojanová ještě popisuje vztah se svým partnerem. "Před výměnou to bylo lepší. Teď se pořád hádáme. Kvůli Nikolce, o kterou mě Libor připravil," dodala Trojanová.

13:23 - Prostor k dotazům má právník třebíčské nemocnice. Zajímá ho, zda Trojanová užívá nějaké léky. Na svůj dotaz dostává negativní odpověď.

13:15 - Poslední okruh otázek, na které chce znát soudce odpovědi, se týkají médií a jejich styku s rodinami obou vyměněných miminek. "Nejprve jsem si v novinách přečetla, že v Třebíči vyměnili miminka. První den to bylo bez jakéhokoliv jména. Druhý den všichni novináři stáli u nás před domem. Z medializací žádný problém nemám, bylo to jen otravné," uvedla Trojanová. Přiznala, že od novinářů dostávali dárky, že televize Nova dala každé rodině po pětadvaceti tisících korunách a ZDF pět set euro.

13:07 - "Největší újma je pro mě ta, že jsem se devět měsíců těšila na miminko, porodila ho a pak za deset měsíců o něj přišla. Neviděla jsem, jak jí rostou první zoubky. Kdyby bylo po mém, nechala bych si Nikolku, i když nebyla moje," prohlásila Trojanová. Svému partnerovi navíc dodnes vyčítá, že kvůli žárlivosti na výměnu přišel. "Výčitky nejsou nijak pravidelné. Připravil mě zkrátka o Nikolku. Nahlas se to bojímříct, ale mám často špatnou náladu," dodala Trojanová.

13:05 - Trojanová se tedy o psychice musela rozpovídat. "Nespím, stýská se mi po Nikolce, kterou považuji za svou dceru. Se svou vlastní dcerou to není ono. Mám sny o tom, že Čermákovi Nikolce ubližují. Neříkám, že to tak ve skutečnosti je. Zdálo se mi třeba, že Čermáková vyhodila Nikolku z okna a já ji dole chytila za nohu," přiblížila Trojanová své rozpoložení.

13:01 - Soudce Ryšku zajímá, jak vypadá aktuální psychické rozpoložení Trojanové. "Strašně," odpoví žena. Soudci ale taková odpověď nestačí. Rozhodně ne k tomu, aby za takovou odpověď "přiklepl" rodičům dvanáct milionů korun.

12:53 - Po více než měsíci nastal podle psychologů "nejlepší čas na zpáteční výměnu". Jeden den se výměna udělala definitivně. "Celou noc jsem nespala a jen jsem brečela. Děti jsme si zprvu jen půjčovali. Na tři dny, na týden. Ale nikdy na pořád," řekla Trojanová. K oběma holčičkám měla zhruba stejný vztah. Více samozřejmě milovala dítě, které vychovávala deset měsíců. "Své vlastní jsem brala jako dítě nějaké kamarádky. Nikolku miluji, Veroniku mám ráda," prohlásila Trojanová.

12:46 - Matka Veroniky Nikoly vzpomíná i na radu psycholožky s hrobem, kam měla symbolicky pohřbít "ztracené" dítě. "Psycholožka pracovala hlavně s matkami. Otcové byli v podstatě na okraji zájmu. Psycholožka mi doporučila, abych na zahradě Liborových rodičů udělala Nikolce hrobeček. Abych jí tam dávala hračky a abych se tam vypovídala. To by mě však maximálně traumatizovalo. Bylo by to jako by Nikolka umřela. Právě proto jsme psychologa vyměnili," uvedla Trojanová.

12:42 - Matky s vyměněnými dětmi se scházely často. Zhruba dvakrát až třikrát týdně. Museli totiž přežít bolestnou skutečnost. A sice, že se s holčičkami, které deset měsíců vychovávaly, budou muset rozloučit. "Byla jsem permanentně ve stresu. Začala jsem kouřit a taky přestala kojit," řekla Trojanová.

12:38 - Trojanová nechtěla na místo prvního setkání s Čermákovými vůbec jet. "Chtěla jsem pořád držet Nikolku a nikomu ji nechtěla dát. Moje pocity byly velmi rozpolcené. Moje city k Nikolce byly úplně někde jinde," vzpomíná Trojanová s třesoucím se hlasem. V soudní síni je absolutní ticho. Lidé v soudní síni bedlivě sledují vystoupení ženy a ani nedutají.

12:34 - Skutečnou pravdu o tom, že miminka vyměnili zaměstnanci v třebíčské nemocnici, se Trojanová dozvěděla až loni na podzim. Když s informací seznámila muže, nevěřil tomu. "To je jako za středověku. To se přece nemohlo stát," kroutil tehdy Broža nevěřícně hlavou. O pár dní později spatřila Trojanová své skutečné dítě. "Měla oči jako Libor. Bylo to strašné. Působilo to ně mě zvláštně a nedokážu to vůbec popsat," uvedla žena.

12:28 -Trojanová chtěla muži dokázat, že mu byla, je a bude věrná. Testům DNA ale nevěřila. "Libor a švagr říkali, že se ty testy musí udělat přes soud. Já k takovým testům přes internet neměla důvěru.Chtěla jsem, aby je udělala nějaká kvalifikovaná doktorka. Proč jsme ale nakonec k žádné nešli, nedokážu odpovědět," uvedla Trojanová.

12:21 - Rodinná krize vyvrcholila ve chvíli, kdy Broža držel v ruce testy DNA. Trojanovou zasypal vlnou nadávek a obvinil ji z nevěry. "Nadával mi i před Nikolkou, ale nikdy mě nanapadl. Já se upjala k holčičce, což se ještě víc prohloubilo po těch testech. Libor je nechal udělat bez mého vědomí. To už mi nadávala celá jeho rodina. Nikdo z nich nebyl při mě. Nemohla jsem to vydržet, a tak jsem odjela i s dítětem ke své rodině do Pasova. Po čtyřech dnech jsem se vrátila do Jabloňova pro plenky a oblečení. Když jeho rodiče viděli, že mám auto před barákem, přišli za mnou a ptali se na testy. Já si stále stála za svým, že je Libor otec. Oni se na mě dívali jako na ku..u. Všichni jsme brečeli. Liborův švagr se mě ptal, zda jsem se někde neopila a zda mě někdo nevojel, aniž bych o tom věděla. To jsem vyloučila. Pak jsem dlouho seděla s Liborem a se švagrem a řešili jsme, že mohli děti vyměnit v porodnici. Ani to jsem si však nepřipouštěla. Výsledkům testů jsem nevěřila. Myslela jsem, že se v laboratořích spletli," řekla Trojanová.

12:14 - Odtažitost Broži a jeho rodičů začala Trojanová pociťovat čím dál tím více. Loni na jaře navíc vůbec nevěděla, že si ji nechal "otestovat" genetickým testem. "Libora jsem přesvědčovala, že Nikolka je jeho dítě. Nikdo jiný mě nevojel. Nechápala jsem, proč si dělal testy DNA, když jsme holčičku počali jen my dva," zdůraznila Trojanová.

12:08 - Když se Trojanová vrátila z porodnice domů, převzala veškerou péči o dítě. "Byla jsem spokojená, že máme miminko. Těšila jsem se na něj devět měsíců. O problémech s mužovou nepodobou mi Libor dlouho nic neříkal. Z chování jeho rodičů bylo ale cítit, že mají s dítětem nějaký problém. Nepomáhali mě, nehlídali holčičku a neměli o ni zájem. Libor byl celý týden v práci a o víkendu dělal hlavně na baráku, který jsme stavěli. Nikolku měl ale rád. Když byl doma, což bylo zřídkakdy, tak ji pochoval, pomazlil se s ní a pomáhal mi s koupáním," vzpomíná Trojanová na šestinedělí a začátek loňského roku.

12:03 - Přestože Trojanová pochybovala o tom, že je dítě její, sestry na porodním oddělení ji ujišťovaly, že holčička je opravdu její. "Na Libora byla podobná ale holčička, kterou měla u sebe vedlejší matka. Tedy paní Čermáková. Ona ovšem řekla, že její manžel byl u porodu a dítě, které má u sebe, je stoprocentně její," řekla Trojanová. Z porodnice si však odnesla dceru manželů Čermákových.

11:59 - Trojanovou napadlo hned po porodu, že asi došlo k záměně. Zarazila ji totiž váha holčičky, kterou porodila. A také vlasy. "Moje holčička měla tmavé vlasy," tvrdí Trojanová. Soudce Ryška jí oponoval tím, že po porodu mají všechny děti tmavé vlasy. "To já nevím, já zatím rodila jen jednou," opáčila biologická matka Veroniky Nikoly.

11:54 - Když Trojanová s Brožou počala dítě, nastěhovala se k němu. Bydleli spolu u rodičů Broži. "Bylo to hned na začátku těhotenství a obývali jsme spolu jeden pokoj. Předtím jsem se tam zdržovala jen o víkendech, když byl Libor doma. V tom jednom pokoji jsme pak bydleli i s dítětem," upřesnila Trojanová. Její druh pracoval jako řidič náklaďáku, takže byl pořád v práci. Což se zase po porodu moc nezamlouvalo jí.

11:50 - Trojanová se vyučila oboru kuchařka-servírka, nyní je na rodičovské dovolené. Ve své výpovědi se vrací do chvíle, kdy se seznámila se současným druhem Liborem Brožou. "Je to asi pět, šest let. Začali jsme bydlet spolu. Vztah byl jako každý jiný. Sem tam jsme se hádali. Partner byl žárlivý. Když jsem třeba potkala bejvalýho přítele, nelíbilo se mu, že se s ním bavím," vzpomíná Trojanová.

11:47 - Dvacetiminutová pauza skončila, před soud se postavila šestadvacetiletá Jaroslava Trojanová. Těsně předtím navrhl právní zástupce třebíčské nemocnice, že nabídka smíru z jeho strany stále trvá. I tentokrát ale rodiče obou vyměněných dětí na šestisettisícové odškodné neslyší. Stále trvají na odškodném ve výši dvanácti milionů korun.

11:20 - "Moji partnerku miluji. Neléčím se na psychiatrii, nenavštěvuji psychologa ani nepožívám žádná psychofarmaka," prohlásil Broža na závěr svého vystoupení. Soudce přerušil jednání na dvacet minut.

11:18
- Soudce Ryška "školí" právníka třebíčské nemocnice z občanského soudního řádu. Podle něj navrhuje Dostál důkazy, které už navrhnout měl. "V plném rozsahu jsem o těch důkazech nevěděl," vysvětluje Dostál. Soudce tuto pasáž protokoluje do spisu, ale už při protokolaci Dostála upozorňuje, že mu jeho návrh zamítne. "Udělám to souhrnně," prohlásí Ryška.

11:02 - Dostál se ptá na jinou věc. A sice, proč se Broža dosud neoženil s Trojanovou. "Zatím o tom neuvažujeme," říká Broža. Podle něj je hlavní důvod toho, že se dosud neplánuje svatba, ekonomický aspekt. "Taky na to zatím není čas, protože máme pořád jiné starosti," doplňuje Broža.

11:01 - Ke slovu se dostal Ondřej Dostál, právní zástupce žalované třebíčské nemocnice. "Měl jste před paní Trojanovou jiné partnerky," zajímá se Dostál. Soudce otázka zvedne ze židle. "Pane doktore, projednáváme tu výměnu dětí a ne sexuální život pana Broži. Otázka se nepřipouští," přikáže Ryška.

10:56 - Soudce Ryška udělil slovo právnímu zástupci poškozených rodin Igoru Velebovi (obrázek v pravo). Ten má nyní prostor k tomu, aby vyslechl svého klienta. Ptá se na totéž, na co už Broža odpovídal soudci. Ten proto advokáta upozornil, aby se ptal jen na to, co ještě v soudní síni nezaznělo. "Nemám další otázky," řekl Veleba a posadil se.

10:48 - Samosoudce Michal Ryška se nyní zabývá otázkou médií, která značně v celé kauze figurovala. Jako první navštívila rodiny vyměněných miminek televize Prima. "Novináři nosili dětem hračky. My jsme si museli udělat jakéhosi mluvčího, který odrážel první nápor. Byl to náš švagr, pan Smejkal. Ale už jsem si na zájem médií zvykl," uvedl Broža. Soudce Ryška opět zažertoval. "Rozhodně jste v televizi častěji, než vaše jmenovkyně Brožová. Tedy předsedkyně Nejvyššího soudu. Mám ale otázku: Platí vám za to média?" ptá se Ryška. Broža přiznal, že dostal pět set euro od německé televize ZDF a pětadvacet tisíc korun od produkce televize Nova.

10:44 - Broža soudu přiznal, že mu přítelkyně několikrát vyčetla, že ji připravil o rok života. "K tomu, v čem pociťuji největší újmu uvádím, že mě taky připravili o rok života s dcerou. Neviděl jsem její první krůčky. Jsem stále ve stresu a pořád se s družkou hádám. Ona totiž tvrdí, že přišla o Nikolku. Kdybych prý testy neudělal, tak by se nikdo nic neodpověděl a nic by se nestalo. Pro mě osobně byla při rozhodování o řešení situace jasná priorita. Mít u sebe vlastní dítě," zdůraznil Broža.

10:39 - Noční "výměny" holčiček byly podle rodičů bezproblémové. Pak nastal čas, aby se holčičky definitivně umístily v rodinách, kde opravdu patří. "Nevzpomínám si, kdy to přesně bylo. Vím jen, že první narozeniny jsme slavili všichni dohromady. A to už jsme měli vlastní dceru doma," uvedl Broža. Nyní se s Čermákovými stýkají jednou za tři týdny. Děti oslovují "ty druhé" rodiče "teto". Slovo strejda ještě ani Nikolka Veronika ani Veronika Nikolka neříkají. "S Čermákovými máme navíc kamarádský vztah," dodal Broža.

10:27 - Symbolické pohřbení holčiček po výměně mělo podle psychologů pomoci rodičům rychle na vyměněná miminka zapomenout. Rodiče dětí ale takovou symboliku odmítli a udělali výměnu po svém. "Poprvé jsme holčičky měnili v noci. Bylo to asi loni v listopadu. Jednou byly u nás obě holčičky, podruhé zase u Čermákových. Bylo to normální. Vykoupali jsme je a šli spát. Verunka sice plakala, ale nijak hystericky," říká Broža.

10:19 - Obě holčičky byly při prvním setkání s biologickými rodiči komunikativní. "Holky neměly problém si s námi hrát. Odstup tam byl. I ze strany Čermákových. Byli jsme přece jenom cizí lidé. Se setkáním nám pomáhala psycholožka. Řekla, abychom vykopali na zahradě hrobeček. Do něj jsme měli dát Nikolčiny hračky a jakoby dítě pohřbít. Prý na to lépe zapomeneme," vzpomíná Broža na krušné chvilky po odhalení záměny miminek.

10:11 - První kontakt Brože a jeho družky s manžely Čermákovými se odehrál v jihlavském psychocentru. "Měl jsem takové smíšené pocity. Že uvidím poprvé svou vlastní dceru. Dítě, které jsem nikdy neviděl. Když jsem to děťátko uviděl poprvé, bylo to zvláštní. Definoval bych to spíše jako vztek než lásku," popisuje Broža pocity při prvním setkání s vlastní dcerou.

10:07 - Broža vzal vzorek vlasů i od Trojanové. Udělal to ale ve chvíli, kdy spala. Broža tedy před soudem připustil, že záměnu miminek jakoby tušil. Počítal ale s tím, že vypracování testu DNA potrvá i se soudem o popření otcovství několik měsíců. "Loni koncem září jsem se teprve dozvěděl, že miminka někdo v porodnici vyměnil. Přítelkyně se to dozvěděla po telefonu. Reakce se nedá popsat. Zastavil jsem na parkovišti, stál tam tři hodiny a brečel jsem. Vztah k dítěti se nezměnil, ale k partnerce jsem se cítil jakoby vinen. Za to, že jsem jí tak nadával a podezíral," uvedl Broža.

09:53 - Jakmile měl Broža testy DNA v ruce, získal převahu. Reagoval prý ale klidně a družce výsledky testů předal. "To je divné. Testy vás přece utvrdily, že dítě není vaše. Neřekl jste jí něco ve smyslu: Tak tady to, ty ku..o, máš! Musel jste přece vypěnit," diví se soudce Ryška. Napjatou atmosféru Broža přiznává. "Ano, vypěnil jsem. Ona mi totiž začala nadávat, jak jsem mohl udělat něco takového," sklopil Broža hlavu.

09:48 - Testy DNA udělal Broža pokoutně a tajně. Holčičce ustřihnul pramínek vlasů a odebral jí sliny. Aby měl srovnání s družkou, vzal sliny jejímu bratrovi. Výsledky genetických testů obdržel Broža začátkem loňského dubna. "Objednával a platil je švagr, pan Smékal. Odběry vzorků u holčičky jsme udělali v době, kdy byla partnerka pryč," přiznal Broža před soudem.

09:43 - Časté hádky mezi Brožou a Trojanovou měly jediný následek. Trojanová se na cizí holčičku upnula. "Dítě jsem měl rád," zdůraznil Broža. I tak si ale nebyl jistý původem holčičky, a tak si později nechal udělat genetické testy DNA. "Já tomu nerozumím. Vy říkáte, že jste si myslel, že vám partnerka - lidově řečeno - zahnula s jiným, nadával jste ji do ku..v a do děvek, ale dítě jste měl rád?" nechápe soudce Ryška. Broža tvrdí, že by měl cizí holčičku rád, i kdyby nebyla jeho. "Žaloba na popření otcovství, kterou jsem loni podal, byla jen kvůli tomu, že si testy DNA nevymyslí, a že pravdu mám já," dodal Broža.

09:32 - Soudce Ryška chce, aby Broža předvedl, jak družce nadával. "Soud snese ledasco, takže do toho," vyzval Ryška muže. Broža ovšem nechce být hrubý. "Nadával jsem normálně. Třeba ku… děvko. Ona mi to vracela. Říkala mi ču…u a tak," vzpomíná Broža.

09:29 - První pochybnosti nad nepodobou dcery pojal Brožapo několika hovorech s kamarády a matkou. O tom, že dítě není jeho utvrzovali Brožu prýi kamarádi v hospodě. "Tam se to ale moc neřešilo. Nepopírám, že jsem ji na přelomu roku 2006 a 2007 slovně napadal. I před dítětem. Důvod hádek bylo podezření, že dítě není moje. Nadával jsem partnerce. Ona se mi snažila namluvit, že se mýlím, že je dítě naše," říká Broža.

09:24 - V porodnici se Broža na nic nikoho neptal. Tehdy navíc neměl ani podezření, že holčička není jeho. "Otázky označení dítěte po porodu jsem s partnerkou v té době nijak neřešil. Neměl jsem ani ponětí, jak to funguje. O nesouhlasných hodnotách váhy a míry mi partnerka říkala až večer po telefonu. Chtěl jsem se na to jít někoho z nemocnice zeptat, ale ona nechtěla. Prý abych nedělal ostudu. Říkala, že to řešila a že se byla dívat na druhé dítě, a že je tohle určitě naše. Prý to řešila i se sestrami. Ty vyloučily, že by mohlo dojít k záměně. Podezření jsem tedy žádné neměl," vypověděl Broža.

09:19 - Libor Broža u porodu nebyl, i když to jeho partnerka chtěla. "Nechtěl jsem u toho být. Narozené dítě jsem tak viděl až druhý den po porodu. Viděl jsem Nikolku, tedy až zaměněné dítě," vzpomíná Broža na návštěvu porodnice. Podle něj byla holčička označená náramkem s číslem.

09:17 - Veronika Nikola Brožová je podle biologického otce jediné dítě, které podle něj počali. Odpověď na tuto otázku byla ale ze strany otce velmi nejistá. Navíc se pokusil o kontakt se svým právním zástupcem.

09:14 - Druh Jaroslavy Tomanové nepopírá, že jeho negativní vlastností je žárlivost. A právě žárlivost a podezírání z nevěry jeho družky vedlo k odhalení kauzy vyměněných holčiček.

09.12 - Jako první vypovídá Libor Broža, druh Jaroslavy Tomanové a biologický otec Veroniky Nikoly Brožové. Ještě před tím, než začne vyprávět o výměně miminek, musí přiblížit nedávnou minulost. "S Jaroslavou Tomanovou se znám více než čtyři roky. Když otěhotněla, měli jsme společnou domácnost. Užívali jsme společný pokoj. Vztah s ní byl střídavý. Občas hádky, které se týkaly tak zhruba všeho. Konkrétně třeba mé ztráty zaměstnání a podobně. Doma jsem byl jenom o víkendech," říká Broža.

09:05 - Na programu dnešního líčení je výslech rodičů. Samosoudce Michal Ryška začal žertem. "Venku je počasí plačtivé, takže doufám, že atmosféra v soudní síni nebude počasí podobná," usmál se Ryška a zahájil hlavní líčení.

09:04 - Krátce po deváté hodině ráno začal druhý den hlavního líčení v kauze vyměněných miminek.

Záznam z minulého soudního líčení zde