ON-LINE PŘEPIS ZE SOUDNÍHO LÍČENÍ NALEZNETE POD ČLÁNKEM. SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY JSOU V PRAVÉM HORNÍM SLOUPCI

U brněnského krajského soudu padl v pátek další pomyslný rekord ve výši odškodného, které se týká živých lidí.

Rodiče, kterým v prosinci 2007 vyměnil personál třebíčské nemocnice dvě holčičky, dostanou od zdravotnického zařízení tři miliony a tři sta tisíc korun satisfakci. Suma je rekordní z toho důvodu, že soud rozhodoval o odškodném za psychickou a nikoliv fyzickou újmu. Rodiče Veroniky a Nikoly se totiž podle psychologů nedokáží s pochybením nemocnice vyrovnat a dodnes trpí depresemi a úzkostnými stavy.

„Manželé Jan a Jaroslava Čermákovi spolu s Jaroslavou Trojanovou a Liborem Brožou požadovali od nemocnice dvanáct milionů korun. Nemocnice je chtěla odškodnit pouhými šesti sty tisíci. Dostali méně, než chtěli, ale více, než navrhovala nemocnice. Důvod? Třebíčská nemocnice navrhla odškodné neadekvátně nízké,“ vysvětlil samosoudce brněnského krajského soudu Michal Ryška.

Větší odškodné dostali manželé Čermákovi. Soud přikázal nemocnici, že jim musí zaplatit 2,1 milionu korun. Broža s Trojanovou vysoudili 1,2 milionu. Čermákovým se totiž kvůli odhalené výměně dětí málem rozpadlo manželství a Čermák má problémy s alkoholem.

Průlomový verdikt v historii české justice označil jediného viníka. Třebíčskou nemocnici. „Jde o skandální, neomluvitelné a trestuhodné pochybení. Personál nemocnice totiž nejenže špatně označil narozené děti, ale také nedbale prošetřil matkami signalizovanou záměnu miminek a protiprávně zasáhl do zdravotní dokumentace novorozenců,“ řekl Ryška. Kvůli sérii chyb pak holčičky žily od prosince 2006 do prosince 2007 u jiných rodičů.

Hlavním aktérům kauzy nebylo po vynesení verdiktu do řeči. Už kvůli tomu, že jejich partnerské vztahy se ocitly na bodu mrazu. Manželé Čermákovi dokonce uvažovali i o rozvodu. „Snažíme se najít k sobě cestu. O peníze nejde,“ řekla Čermáková. Její manžel nechtěl rozsudek komentovat vůbec. Právník obou poškozených rodin Igor Veleba zvažuje, že se proti verdiktu odvolá k Vrchnímu soudu v Olomouci.

Platit miliony korun se nechce třebíčské nemocnici. Její právní zástupce Ondřej Dostál tvrdí, že psychická újma nejde vypočítat penězi. „Nikdo nemůže spočítat, zda kvůli stresu a psychickým poruchám musí dostat padesát nebo pět set tisíc,“ konstatoval Dostál.

Čtěte také rozhovor se soudcem Michalem Ryškou: Pochybení nemocnice jsou trestuhodná

ON-LINE

15:45 - Jednání skončilo.

15:40 - Soudce se snažil od počátku procesu obě strany usmířit. I na to v rozsudku Ryška upozornil. Třebíčská nemocnice musí také zaplatit náklady řízení. Obě strany se mohou odvolat k Vrchnímu soudu k Olomouci. "Pokud na vás mohu působit, odvolání zvažte. Bude to stát čas, energii a peníze," řekl na závěr soudce Ryška.

15:38 - 12 milionů odškodné, které chtěli rodiče, soud zamítl. "Odškodné nemá být malé, ale rozhodně nesmí mít likvidační charakter. Výměna dětí byl sice zásah do práv na rodinný život, protože děti žily jinde, ale nikdo nezemřel. Nešlo o zásadní újmu rovnající se smrti člena rodiny," upozornil Ryška.

15:28 - K výši náhrady dospěl soud volnou úvahou. "Zákon vyžaduje, aby náhrady byly přiměřené. Podle závažnosti porušení práva. Újma účastníků není stejná. U jednotlivých rodičů je individuální. Všech rodičů se týká fakt, že první měsíce života dítěte strávili s jiným," uvedl Ryška, který se vrací ke každému z rodičů a k částce, kterou jim přisoudil.

15:16 - Kdyby nebyla kauza medializovaná, zřejmě by se případ nedostal ani k soudu. Nemocnice totiž hrála roli mrtvého brouka. Teprve mediální masáž rozhýbala vedení nemocnice k reakci. Nemocnice darovala rodičům vyměněných miminek sto tisíc korun. "Tuto částku ve verdiktu soud vůbec nezohlednil. Pokud bude chtít nemocnice finanční dar zpátky, musí se obrátit na Okresní soud v Třebíči," uvedl Ryška.

15:13 - Broža i Čermáková však na události vydělali. I na to upozornil soudce Ryška. "Zajistili si svépomocí jakousi satisfakci. Vydělali na tom pár tisíc korun. Každý ale může dělat to, co mu zákon nezakazuje. Ale já jsem to vzal v potaz. Protože na příběhu dokázali vydělat," řekl Ryška.

15:10 - Soudce se vrací k medializaci kauzy. "Měl jsem možnost sledovat hodinu nejrůznějších reportáží. Zachycují zoufalství, pláč a smutek rodičů. Patrné je z reportáží to, jaký byl přístup třebíčské nemocnice. Zvlášť pak ředitele zařízení, který řekl, že s výměnou miminek nemají problém oni, ale média," poznamenal Ryška.

15:05 - Podle soudu šlo o skandální pochybení nemocnice. "Jde o neomluvitelné a trestuhodné pochybení. Personál nemocnice špatně označil děti, nedbale prošetřil záměnu a protiprávně zasáhl do zdravotní dokumentace dětí," řekl Ryška. Následkem toho došlo k zásahu do práva na rodinný život. "Děti žily u jiných rodičů od prosince 2006 do prosince 2007. Byl to obrovský malér," doplnil Ryška.

15:02 - Soud vysvětluje své rozhodnutí. "Dostali méně, než chtěli, ale více, než navrhovala nemocnice. Důvod? Třebíčská nemocnice navrhla odškodné neadekvátně nízké," vysvětlil soudce Michal Ryška.

14:58 - Samosoudce Michal Ryška vynesl rozsudek, že třebíčská nemocnice zaplatí poškozeným rodinám celkem 3,3 miliony korun. Libor Broža dostane 350 tisíc korun, Jaroslava Trojanová 700 tisíc, Nikola Veronika Brožová 150 tisíc, Jan Čermák 800 tisíc, Jaroslava Čermáková jeden milion a Veronika Nikola Čermáková 300 tisíc korun.

14:32 - Ke slovu se dostala zástupkyně zdravotní pojišťovny. I ona tvrdí, že navrhované odškodné je příliš vysoké a nemělo by mít sankční charakter. "Navrhuji, aby se částky pohybovaly v nižších hodnotách. Trojanová by měla dostat 200 tisíc korun, Broža 50 tisíc, Čermákovi 300 tisíc," řekla žena.

14:23 - Právní zástupce nemocnice dohovořil, soudce Ryška jeho projev protokoluje.

14:21 - Výměna miminek nebyla podle Dostála rozhodně tak zdrcující, jak ji rodiče popisují. "Obě rodiny získaly nové přátele. Nechci samozřejmě říct, že kvůli novým známostem by si jiní měli měnit děti, ale všechno špatné je pro něco dobré," řekl Dostál s nadsázkou. Dvanáct milionů odškodné nemocnice dát nechce. Nemůže si to ani dovolit. "Každé rodině jsme ochotni vyplatit tři sta tisíc korun. Plus morální satisfakce formou veřejné omluvy," doplnil Dostál.

14:16 - Rodiny se dostaly podle Dostála do svízelné situace. To chápe nejen on, ale i vedení třebíčské nemocnice. "Happy end je relativní. Došlo k porušení soukromí, protože se do věci vložila média. Újma tak souvisí se stresem z medializace," upozornil Dostál. Satisfakce poškozeným rodinám se už dávno dostalo. "Nemocnice se omluvila a nabídla odškodné ve výši 600 tisíc korun," doplnil Dostál.

14:07 -K závěrečné řeči přistoupil právník třebíčské nemocnice Ondřej Dostál. "Každá desátá hospitalizace je spojena s mimořádnou událostí. Lze s nimi bojovat. Proti záměně novorozenců jedině náramkem na ruce. Dalším je třeba zdravotnická dokumentace," začal hovořit Dostál. Nemocnice v Třebíči se prý postavila k záměně zodpovědně. Jednala o náhradě a okamžitě zavedla opatření, aby k další výměně miminek nedošlo. "Smír jsme ale s rodiči nedojednali," poznamenal Dostál.

13:46 - Igor Veleba dohovořil, soudce Michal Ryška celou jeho závěrečnou řeč protokoluje. Jednání je totiž ve věci civilního sporu a soud u něj nevyužívá záznamové zařízení.

13:38 - České soudy jsou podle Veleby k výši zadostiučinění mírné. "Stávající právní úprava je nespravedlivá. Systém, kde je taxativně stanoveno, že za smrt je tolik a tolik peněz, je zastaralá. Lidé pak vnímají justici jako zkostnatělý systém," řekl Igor Veleba. Budoucí právní úprava, na kterou advokát upozornil, prý bude mnohem lepší. Občanský zákoník ovšem ještě ani neprošel Poslaneckou sněmovnou.

13:29 - Veleba vysvětluje, jak vysoké má být zadostiučinění v podobě dvanáctimilionového odškodného. "Jsme svědky řetězce. Jsme na hraně systémové chyby. Samozřejmě, že nejde o odškodnění za tragickou autonehodu, ale děti nebyly dostatečně označené. A když se matky ptaly, zda mají opravdu své dítě, lékařský personál na porodním oddělení je ujišťoval, že ano," zdůraznil Veleba.

13:14 - Dvanáct milionů korun odškodné, tedy šest milionů pro každou rodinu, Veleba stále požaduje. "Největší trauma mají matky. Ty milují dítě, které není jejich," upozornil právní zástupce rodin. Jeho emotivně laděný projev vhání slzy do očí Jaroslavě Čermákové. Trojanová si zase drží hlavu v dlaních.

13:10 - Kauza způsobila podle Veleby změnu pracovních postupů v porodnicích i v celém zdravotnictví. Medializace příběhu pomohla. "Nezachytil jsem sice informace o zfilmování, ale jsem vůči filmu skeptický. Chybí totiž silný moment, který by ve filmu hrál hlavní roli. Například, že by rodiče dítě hledali a podobně," uvedl Veleba.

13:02 - První se ke slovu dostal právní zástupce poškozených rodin Igor Veleba. Proces je podle nějvyvrcholením střetu mezi Trojanovou a Brožou. Broža se dozvěděl, že dítě není jeho a rozpoutal kvůli tomu vlnu emocí. "Nechal si udělat DNA testy, aby měl formální doklad na to, žemá doma cizí dítě. Jeho jednání je absolutně logické, přestože z jiného pohledu vypadá necitlivě," řekl Veleba.

12:59 - Dokazování v kauze vyměněných miminek je skončené. Soudce dal prostor k závěrečným řečem.

12:54 - Výslech druhého znalce skončil. Soud se ptá, zda mají strany návrhy k doplnění dokazování. Právní zástupce třebíčské nemocnice chce vyslechnout gynekoložku jedné z maminek. Soudce Ryška si návrh zapsal na papír. "Vyhlášeno usnesení - navržené důkazy nebudou provedeny. Podle mého názoru jsou navržené důkazy zbytečné. Například výslech šéfa zpravodajství televize Prima Pavla Zuny," řekl Ryška.

12:48 - Podle psychiatra Koutka nelze vyjádřit v procentech budoucí trauma u dětí. "Důležité je kvalitní domácí prostředí a také to, mezi jakými vrstevníky budou holčičky vyrůstat. Kritickým faktorem je rodina. Vývoj vztahů rodičů nelze předpokládat," uvedl Koutek. V relativně nejklidnější situaci je podle něj Jan Čermák. Přestože léčí stresy pitím.

12:34 - Právního zástupce poškozených rodin Igora Velebu zajímá, jak vyšetřoval Koutek holčičky. Jedná se mu o trauma, které mohly prožít. "Nejdůležitější psychiatrická metoda je rozhovor. Můžeme sledovat jejich projev," řekl Koutek.

12:26 - Znalec vysvětluje problémy s alkoholem, s nímž se potýká Jan Čermák. "Zatím se nezdá, že by u něj došlo k rozvoji závislosti. Není to vlastně ani závislost. Jedná se o kompenzaci ve stresu," konstatoval Koutek. Ten u holčičky Nikoly zjistil problém s adaptací, ten však nedosahuje klinického rozměru.

12:16 - Po krátké pauze začala další část jednání v kauze vyměněných miminek. Před soud předstoupil soudní znalec Jiří Koutek z Prahy. Ten pracuje na dětské psychiatrické klinice a jeho kvalifikace je psychiatr pro děti, dospělé a dorost.

11:56 - Výslech znalkyně Kocourkové skončil, soud jednání přerušil na 15 minut.

11:51 - Statistika o tom, že by se manželství do dvou let věku dítěte ocitala v krizi, naopak podle psycholožky Kocourkové neexistuje. "Není pravda, že by tlak zvenčí stmeloval partnerství," upozornila psycholožka s tím, že se výměna dětí nedá s ničím srovnat. A to dokonce ani se smrtí. Je to zcela ojedinělý typ traumatu. "Záleží na rodičích, jak se bude jejich vztah vyvíjet," doplnila znalkyně.

11:44 - Psycholožka srovnává výměnu vlastního dítěte se ztrátou zaměstnání nebo rozvodem. "Pokud je statisticky dokázáno, že se rozvádí padesát procent manželství, pak je to mnohem stresující záležitost," uvedla Jana Kocourková. Právníka nemocnice zajímají další příklady. "Budete se ptát i na smrt?" zeptal se soudce Ryška mladého právníka. Ten zakroutil hlavou a řekl, že ne.

11:30 - Zadostiučinění v podobě odškodného je podle psychologů účinná. "Lidem, kteří utrpěli křivdu, je nahrazena," konstatovala soudní znalkyně. Hned po její odpovědi dostal prostor k dotazům i zástupce třebíčské nemocnice Ondřej Dostál. Měl tak složitou otázku, že mu soudce řekl, že není směřovaná ani na znalce a že otázce nerozumí. "Já taky ne,"zvolal z publika starší muž.

11:28 - Právního zástupce rodin Igora Veleby zajímalo, jak se zkoumají děti. "Jsem laik a psycholog amatér. Jak dokážete vidět do hlav lidí?" zeptal se Veleba psycholožky. Zkoumání takto malých dětí závisí na pozorování, ne při rozhovoru s nimi. "Sledujeme, jak reagují na rodiče, hračky, jak se chovají a podobně," vysvětlila Kocourková.

11:17 - Prostor k dotazům dostal právní zástupce poškozených rodin. I jeho okruh otázek je podobný. Týká se hlavně toho, zda byla výměna miminek pro rodiče traumatická. Psycholožka Jana Kocourková tvrdí, že ano.

10:59 - Zazněla zásadní otázka: Jestli budou mít rodiče trauma z výměny miminek až do smrti. "Mám-li se vyjádřit k otázce celoživotních následků, pak jde o trauma na celý život. Riziko vzniku psychopatických následků je v kompetenci psychiatra. Prognozu ohledně vývoje partnerských vztahů učinit nelze, byla by to spekulace. Vztah rodičů k dětem bude kvalitnější," uvedla Kocourková.

10:52 - Komplikace v duševním vývoji lze podle znalců očekávat spíše u Nikoly. "Psychické problémy mohou mít ale obě," potvrdila psycholožka Kocourková. Problémy mohou nastat jak v komunikaci s ostatními lidmi, tak v dospělém věku, když od nich odejdou jejich vlastní děti.

10:46 - Po několika minutách upřesňujících informací se soud dostal ke znaleckému posudku na Veroniku a Nikolu. "Mezi holčičky nelze dát rovnítko. Zatímco Nikolka odešla z neharmonické rodiny, Veronika šla od milujících rodičů. Jaké to může mít následky?" zeptal se soudce Ryška. Psycholožka odpověděla, že následky mohou být v emoční nestabilitě obou holčiček. "Může se stát, že budou komplikovaně reagovat na určité situace. Když třeba půjdou do školky, na výlet, partnerský vztah v dospívání a podobně," uvedla Kocourková.

10:35 - Soudce Ryšku zajímá, jestli brání rodičům milovat obě děti stejně. Rodiče totiž prožili s holčičkami rok v jedné rodině a rok v druhé. "Blok, na který se vymlouvají, nemá žádné racionální vysvětlení. Jestliže prohlašují, že milují cizí dítě více než své vlastní, pak mohou mít stále intenzivní citovou vazbu na dítě, které si přenesli z porodnice. Přestože by cizí. Na to ovšem neexistuje žádné psychologické měřítko," řekla Kocourková.

10:23 - Vývoj rodinných vztahů u obou partnerů je rozdílný. "Zatímco u Trojanové a Broži je vztah konsolidovaný - plánují svatbu a druhé dítě - v případě manželů Čermákových je vývoj vztahu sestupné kvality," potvrdila Kocourková. Soudce Ryška chápe, že nikdo nemá křišťálovou kouli, ale chce vědět, jak se bude pravděpodobně vztah obou párů vyvíjet dál. Psycholožka Kocourková tvrdí, že prožité zážitky mohou rozvrátit vztah mezi manžely. "Je to vysoce pravděpodobné," konstatovala psycholožka.

10:17 - Znalkyně hledala odpověď i na jednu ne zrovna typickou otázku. A sice, proč rodiny příběh medializovaly. "Kolik zaprodej traumatudostali, nevíme. Záleží na typu medializace. Jestli to bylo vyprávění o příběhu, nebo nějaká televizní šaráda. V případě Čermáka nelze odpovědět jednoznačně. Může to být i tak, že újma je natolik intenzivní, jak ji popisuje a snaží se za vzniklé situace docílit určité kompenzace ku prospěchu svému," uvedla Kocourková.

10:07 - U Čermáka zjistila znalkyně sníženou stresovou toleranci. V překladu to znamená, že špatně zvládá krizové situace. "Adolescence nebyla standardní. Měl problémy ve škole, dvojky z chování, propadl a chodil za školu. Toto hrálo roli při učiněném závěru, když navíc bylo zjištěno, že v současné době má problémy s alkoholem," uvedla Kocourková.

09:59 - Výslech znalkyně Kocourkové začal soudce Ryška s nadsázkou. "Bude to takový rozhovor mezi expertem a sedlákem. Vy jste, paní doktorko, expert a já se snažím uvažovat zdravým selským rozumem," poznamenal Ryška.

09:57 - Soudce naznal, že v něčem jsou posudky vypracované dost obecně. Proto si znalce předvolal do soudní síně a začne s jejím výslechem. Prvním znalcem, který bude odpovídat na dotazy soudu, je psycholožka Jana Kocourková.

09:53 - Psychologové zkoumali i duši Veroniky a Nikoly. Nikola vyrůstala v neharmonickém prostředí, Veronika v podstatě také. "Nebylo zjištěno, že by byl narušen jejich vývoj. Byť Veronika vyrůstala v negativním prostředí. Vědomé vzpomínky dětí na tu dobu ale nelze předpokládat," konstatoval soudce Ryška.

09:48
- Znalci také zjistili, že vztah manželů Čermákových je na bodu mrazu. Psychologové je zkoumali dvakrát. V listopadu 2007 a o rok později. Za rok se manželský vztah zhoršil. Čermáková je z výměny holčiček v mnohem větším stresu a traumatizaci, Čermák začal nezřízeně pít.

09:42 - Soudce Ryška čte znalecké posudky z oboru psychologie. "Znalci uvedli, že jsou manželé Čermákovi stále pod vlivem stresu. U Čermáka se to projevuje tak, že více konzumuje alkohol," uvádí se v posudku. Znalci navíc zjistili, že rodiče vyměněných dětí nebyli nikdy vystavení velkému stresu. Jejich tolerance ke stresovým situacím se nijak nevymyká od normálu.

09:38 - Rodinný život u Trojanové a Broži je o poznání veselejší. Plánují druhé dítě i sňatek. "Chceme se vzít, ale zatím jsem muže k tomu nedotlačila," usmála se Trojanová. Broža, který se líčení neúčastní, soudu napsal, že by se oženil a měl i dalšího potomka. Musí si však na to vydělat.

09:33 - Jaroslava Čermáková přemýšlela o rozvodu. Čtyřikrát. Řekla to dokonce i psycholožce, která ji vyšetřovala. "Problémy v manželství přetrvávají. Na prvním místě v mém životě je ale rodina a děti. O rozvodu jsem přemýšlela od loňského února do srpna," potvrdila Čermáková soudu. Na odloučení od stolu i lože myslel i její manžel. "O rozvodu jsem přemýšlel naposledy před dvěma měsíci," uvedl Čermák, u kterého znalci objevili problémy s alkoholem.

09:26 - Peníze za příběh poškozené rodiny nevyplatila jen ZDF. Za exkluzivitu zaplatila i televize Nova, která dala šedesát tisíc korun. Žádné další honoráře prý nebyly. "Neplánuje se ani zfilmování příběhu ani jeho knižní podoba," dušovala se Trojanová. Manželé Čermákovi se svou kůží na trh tolik nešli.

09:22 - Soudce se ptá Trojanové, proč honorář utajili. "Tvrdili jste mě, že to bylo kapesné. On to byl ale honorář za vystoupení v televizi. Chápu, že každý chlap má své tajemství, ale toto je předmětem soudu," řekl Ryška. Trojanová to vysvětlila tak, že soudu nechtěla nic utajit. "Nevím a nedokážu na to odpovědět. Omlouvám se," řekla Trojanová.

09:18 - Do spisu přibyla od posledního jednání řada dokumentů. Jedním z nich je například vyjádření německé televize ZDF. Týká se honorářů, které dostali rodiče vyměněných miminek. "Jaroslava Trojanová a Libor Broža dostali dohromady honorář ve výši dva tisíce eur," přečetl Ryška.

09:13 - Soudce je znechucen jednáním právního zástupce třebíčské nemocnice, který posílá obšírná vyjádření pozdě. "Jeden dokument přišel e-mailem včera večer, druhý dnes ráno," rozhořčil se Ryška.

09:10 - Samosoudce Michal Ryška pustil do soudní síně obě strany sporu. Soud si od posledního jednání, které se konalo loni v listopadu, obstaral další důkazy.