„V pondělí večer jsme v Brně vypustili pneumatiky čtyřiceti šesti vozů SUV a dalších velkých aut,“ informovala skupina v prohlášení. Podle ní jsou vozy SUV a 4x4 katastrofou pro klima.

„Vědecké studie dokládají, že SUV jsou za posledních deset let druhým největším viníkem nárůstu emisí oxidu uhličitého. Velká auta jsou tedy horší než celý letecký průmysl,“ uvádí dále Tyre Extinguishers.

Zátah na drogové doupě na Brněnsku, v domě našli i funkční samopal
VIDEO: zátah na drogové doupě na Brněnsku, v domě našli i funkční samopal

Brněnští strážníci ví zatím o dvaceti případech. „Aktuálně víme přibližně o dvaceti vozidlech s vypuštěnými pneumatikami. Jednotlivá auta nám hlásili sami provozovatelé nebo řidiči, většinu však našli strážníci při kontrole ulic. Nacházeli je prakticky jen na Brně-severu, a to konkrétně v Černých Polích. K rozpoznání pomohl leták umístěný na vozidlech,“ sdělil mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem.

Řidička SUV přejela holčičku

Brno má podle aktivistů s velkými auty své specifické problémy. „V roce 2020 tady přejela řidička SUV devatenáctiměsíční holčičku, protože ji ze svého obřího auta neviděla. Na místě byl přitom zákaz vjezdu. Od soudu odešla jen s podmínkou. Centrum města je stále zaplaveno auty. Výstavba oddělených cyklostezek je minimální. Pouhé namalované cyklopruhy jsou nebezpečné, auta v nich běžně stojí "na blikačku" a městská policie to neřeší,“ píší dále v prohlášení aktivisté.

Natalia Košťálová, která před rokem v květnu přejela devatenáctiměsíční holčičku.
Za loňskou smrt holčičky na odrážedle dostala žena dva roky vězení

Městská policie spolupracuje s republikovými policisty, k případu přistupují sice jako k přestupku, není ale vyloučeno, že je to konečný stav. „Není možné vyloučit, že se v příštích hodinách prokáže škoda, která by napovídala trestnému činu, nebo jiná závažná okolnost. Pokud se tak nestane, postoupíme podezření z přestupku správnímu orgánu,“ doplnil mluvčí.