Soud však rozhodl, že je nevinný. „Spolu s ním předseda senátu Pavel Göth zprostil obžaloby ještě další čtyři obžalované – Aleše Skřepka, Gediminase Masteiku, Milana Černoška a Marii Macháčovou,“ řekla mluvčí brněnského krajského soudu Miroslava Sedláčková.

Všichni byli původně obžalovaní z podvodu, za který jim hrozilo až dvanáctileté vězení. Göth nakonec případ přehodnotil a poslal Fortelného za mříže kvůli porušení povinnosti při správě cizího majetku. Fortelný byl už dříve odsouzený za jiné podvody.

Podle státního zástupce Petra Lužného se na podvodech v záložně podílelo všech šest obžalovaných. „Velkou část peněz použili pro vlastní potřebu. Se zbytkem pak obchodovali tak, aby to vypadalo, že je vše v pořádku a že záložna vydělává. Přitom udělali škodu za téměř pětašedesát milionů korun,“ tvrdil v žalobě Lužný.

Většina obžalovaných přitom tvrdila, že za problémy záložny je zodpovědný Fortelný. „Udělal ve společnosti desetimilionové manko a ještě od někoho dostal skoro čtyřmilionový úvěr,“ prohlásil před soudem Skřepek.

Podle soudu dal navíc Fortelný Macháčovi úvěr, který byl pro firmu nevýhodný. Celkem tak udělal záložně asi dvacetimilionovou škodu. Soud ho proto v pátek poslal do vězení. Ostatní obžalovaní se podle Götha proti zákonu neprovinili.

S rozsudkem byl spokojený i Macháčův obhájce Richard Novák. „Případ policie vyšetřovala asi deset let a Macháč byl dlouho vedený jako svědek, teprve později ho policisté také obvinili. Soud v pátek ale prokázal, že se proti zákonu nijak neprovinil,“ řekl Novák.

Lobbista František Macháč je známý hlavně v souvislosti s vyjednáváním podpory pro vládu Mirka Topolánka před třemi lety. Tehdy měl vládě zajistit podporu tehdejších poslanců sociální demokracie Miloše Melčáka a Michala Pohanky.