Brněnským kriminalistům se podařilo dopadnout ženu, která milovala knihy. To trestné není. Zločinem ale bylo to, že je kradla. Bezmála půldruhého roku chodila pachatelka do supermarketů a hypermarketů, kde sebrala literaturu za více než čtyři sta tisíc korun.

„Knihy z regálů brala sedmadvacetiletá žena náhodně, ani se při tom nedívala na tituly. Odcizené knihy pak postupně prodávala za méně než třetinovou cenu v brněnských antikvariátech,“ řekl brněnský policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Na „knihomolku“ přišli pracovníci bezpečnostní služby obchodního domu Tesco v brněnské ulici Dornych. Když procházela bezpečnostním rámem s naditou sportovní taškou, začala brána houkat. Černí šerifové ženu zadrželi a odvedli do kanceláře. Tam tašku rozepnula a odhalila kořist – více než třicet knih za bezmála jedenáct tisíc korun.

Jak se později ukázalo, nebyla škoda konečná. Vyšetřováním případu kriminalisté zjistili, že mladá žena chodila do oddělení s knihami brněnských supermarketů pravidelně a nejméně půldruhého roku. Vždy s obrovskou sportovní taškou. Nezaměstnaná žena, která si občas přivydělávala brigádami, tak způsobila obchodním řetězcům škodu za nejméně čtyři sta tisíc korun. Při některých zlodějských výletech měla smůlu. Ochranka si jí totiž všimla. Žena okamžitě nasadila nevinný obličej a se sklopeným zrakem zaplatila pokutu.

Žena policistům vypověděla, že ji ke krádežím dohnala tíživá peněžní situace. „Když se výkupci v antikvariátech zajímali o to, kde nemalé množství úplně nových knih neustále bere, obelhala je tím, že její otec vlastní distribuční firmu a ona takto prodává zbylé knihy,“ uvedl jeden z kriminalistů, který se případem zabýval. Ženě hrozí za trestný čin krádeže až tři roky vězení.