Podle státního zástupce Petra Bejšovce bylo hlavním cílem útoku vyřešení finančních potíží nyní obžalovaného Marka Vejpustka. Ten společně s Vojtěchem Hlavačkou vymysleli plán a následně do něj zapojili Patrika Ihma a Duc Anh Trana. „Jednali jako organizovaná skupina, každý měl v plánu svůj úkol,“ řekl soudce Aleš Novotný. I ten potvrdil, že skupina původně chtěla spáchat čin loupeže, ten se ovšem zvrtl v pokus o vraždu.

Mladého Vienamce vylákali na schůzku pod záminkou prodeje tabáku. Při tom s sebou měl hotovost 140 tisíc určenou pro nákup zboží. Místo slibovaného tabáku na Vietnamce ale čekal fyzický útok. Nejprve ho Ihm udeřil pálkou ho hlavy. Úder ho měl omráčit nebo zastrašit. „Nešlo to podle plánu. Mysleli si, že poškozený nebude klást odpor. On se však bránil a Vejpustek zasáhl, následovalo množství úderů na poškozeného,“ popsal událost soudce Novotný.

U Krajského soudu v Brně začal ve středu proces se čtyřmi mladíky, kteří čelí obžalobě z pokusu o brutální loupežnou vraždu. Mladého Vietnamce vylákali ven z bytu, zbili ho baseballovými pálkami, odvezli ho do lesa a tam mu dali drogu. Oloupili ho o 140 t
Rány pálkou, igelitka na hlavě, kopání. Soud v Brně řeší brutální pokus o vraždu

Poté ho muži nacpali do auta a odvezli do lesa u Bílovic nad Svitavou. Tam mu aplikovali drogu a ještě přidali další rány. Když byl poškozený v bezvědomí, ukradli mu peníze a odjeli. „Oběť nechali zuboženou v lese. Pachatelé věděli, že poškozený musí bez lékařské pomoci zemřít,“ uvedl Bejšovec.

Vienamce jen náhodou našli jeho přátele pomocí sdílené polohy v mobilní aplikaci.

Podle obžaloby celý plán inicioval Vejpustek. Soud mu v pondělí připsal osmnáct let vězení se zvýšenou ostrahou. „Za vraždu běžně hrozí patnáct až dvacet let vězení. Vejpustkův trest se musel pohybovat u horní hranice této sazby,“ zhodnotil Novotný.

Tran a Ihm dostali trest pod sazbou trestní hranice. Patrik Ihm dostal o rok více kvůli udeření poškozeného pálkou. Hlavačka na místě činu nebyl, podle soudu byl pouze mozek celé akce.