Krajský soud v Brně v úterý vynesl rozsudek v případu únorové vraždy v Bosonohách. Padesátiletý Vladimír Zárybnický dostal nepodmíněný šestnáctiletý trest za to, že třikrát bodnul svoji přítelkyni nožem. Nechal ji vykrvácet a týden její tělo ukrýval v bytě. Obhajoba trvala na tom, že se Zárybnický jen bránil.

Soud se uchýlil k vysokému trestu především kvůli brutálnímu způsobu vraždy. „Polehčující okolností je pouze dosavadní beztrestnost obžalovaného. Za přitěžující okolnosti soud považuje brutální provedení činu, neposkytnutí pomoci a nespolupráci s orgány trestního řízení. Dále také sníženou možnost nápravy a neprojevení lítosti,“ shrnula soudkyně Halina Černá.

Podle obhajoby útočila nožem žena. „Ztratila přitom rovnováhu a upadla. Jeho strhla s sebou. Jak na ni spadl, nechtěně jí přimáčkl ruku s nožem a ona se bodla. Nůž si vytáhla a chtěla zaútočit znovu. On ale zbraň stočil a ta se opět zabodla do těla ženy,“ řekla obhájkyně Eva Klimánková. Další rány si prý žena způsobila sama. Znalecké posudky ale potvrdily, že Zárybnický vraždil úmyslně. „Znalci se zúčastnili rekonstrukce trestného činu a vyloučili verzi obhajoby,“ oznámila Černá. Zranění byla jednoznačně způsobená druhou osobou.

Třiačtyřicetiletá žena měla tři bodné rány v hrudníku, poraněný krk a hlavu. Mohla přitom přežít, kdyby Zárybnický zavolal ihned záchranku. „Trvalo několik minut, pravděpodobně dokonce desítky minut, než vykrvácela,“ řekl soudní znalec Miroslav Hirt. Zárybnický místo toho počkal, až žena zemře, poté ji svlékl a ukryl v posteli. Když se na ženu ptali sousedé, řekl jim, že je u známých. Policii vše oznámil zhruba týden po incidentu.

Partneři se údajně měli brát. Poznali se v červnu loňského roku a Zárybnický se k družce do bytu v Bosonohách nastěhoval, protože neměl kde bydlet. Sousedé ho považovali za slušně vypadajícího muže, ale občas se z bytu ozývaly hádky.

Zavražděná měla problémy s alkoholem, podle sousedů a známých ale nikdy nebyla agresivní a nikoho nenapadla. V době smrti měla v krvi kromě jedné promile alkoholu a také stopy po lécích na uklidnění. Taková kombinace má podle znalců tlumivé účinky, a proto bylo nepravděpodobné, že by svého partnera napadla.

Podle obžaloby to byl Zárybnický, kdo se choval agresivně. „Osmého února, tedy krátce před vraždou, poslala jeho družka textovou zprávu své kamarádce. Ve zprávě stálo, že se Zárybnického bojí, protože ji zbil,“ uvedla státní zástupkyně Zuzana Zámoravcová.

Zárybnický tvrdil, že chtěl z bytu opakovaně odejít. Žena ho prý nechtěla pustit a zaútočila na něj nožem. Soud uvěřil verzi obžaloby, podle níž Zárybnického jeho partnerka z bytu naopak vyhazovala. S tím se však nesmířil a zabil ji, protože se bál bezdomovectví, které už v minulosti zažil.

Zárybnickému nepomohl ani včera přednesený posudek psycholožky, která u něj po několika sezeních a testech zjistila poruchu osobnosti. Údajně se cítil jako oběť, protože musel snášet partnerčino pití. Když ho pak chtěla vyhodit na ulici kvůli jeho agresivnímu chování, cítil se ukřivděně a situaci vyřešil násilím. Rozsudek Krajského soudu v Brně ještě nemusí být konečný. Obě strany si ponechaly osmidenní lhůtu na odvolání.

ONDŘEJ PÁLENÍK