Policie nejdříve zadržela v březnu 2014 Stoklasu. Jen pár dnů nato i Blažka. Při domovní prohlídce objevila dalších šedesát padělků, které do oběhu nepřišly. „Celková škoda přesáhla milion korun," uvedl na pátečním líčení státní zástupce Jaroslav Kubeša. Obžalovaní jeli s padělky do České republiky až třikrát měsíčně. Platili jimi malé nákupy v obchodech zejména v Brně, Břeclavi a Hodoníně, ale také v Olomouci, Jihlavě nebo Praze. „Když byl dobrý měsíc, přišel jsem si až na pět set euro," vypověděl Blažek.

Obžalovaný Blažek se k padělání peněz u soudu přiznal. Odmítl však, že by do oběhu pustil takové množství falzifikátů, které uvádí obžaloba. „Vyrobil jsem pouze 240 kvalitních tisícikorun a přes třicet pětisetkorunových bankovek," bránil se. Stoklasa popřel, že by Blažkovi s výrobou padělků pomáhal. O možnostech tisku se prý spolu pouze bavili. Sám potom, údajně bez vědomí kamaráda, padělal švýcarské franky.

Blažek vyráběl padělky podle návodu, který našel na internetu. „Když nemáte peníze, tak si je vyrobte," přečetl si na jedné webové stránce. Za padesát euro si od neznámého muže jménem Pavel objednal startovací balíček, kde našel barvy a návod v češtině. Svůj vlastní výrobní postup poté zdokonaloval a podrobně ho popsal u soudu. „Nejdříve jsem si obstaral speciální papír. Ten jsem musel pečlivě nastříhat, zbrousit, máčet, vyžehlit a pak lisovat. Měl jsem z toho zničené prsty. Teprve potom jsem začal tisknout," vysvětlil. Za dvacet dní takto vyrobil zhruba šestnáct bankovek. Někdy méně, protože tiskárna některé padělky zničila.

V roce 2010 přišel Blažek o práci. Vypověděl, že necelý rok si potom jen užíval a hrál počítačové hry. Když prohýřil ušetřené peníze, začal je padělat. Ze začátku pětisetkoruny, později tisícikoruny. „Musel jsem to dělat, abych měl na nájem," řekl. Blažek podle soudního znalce Miloslava Musila, který je odborníkem na ověřování pravosti platidel, vyráběl velmi kvalitní padělky. „Jedná se o jedny z nejpovedenějších padělků v České republice za poslední roky. Měly téměř všechny ochranné prvky, autor dokonce použil infračervenou barvu. Na zachycených bankovkách však byly na stejných místech mikrovlákna. Hrubou chybou bylo také opakování některých sériových čísel," upozornil Musil. Podle něho je přes patnáct set falešných bankovek z jedné dílny.

To Blažek odmítl. Jen přiznal, že bankovky tiskl přes síto podle stále stejného vzoru. Sériová čísla prý vždy změnil. „Vedl jsem si evidenci. Dokonce jsem ani nedopustil, aby čísla šla po sobě," uvedl. Jasno do případu nepomohlo vnést ani pět předvolaných svědků. Ti vypověděli, že obžalované neznají a s padělky se nesetkali. „Jsem silně zaskočen, že si obhajoba nechala předvolat svědka, kterého se nechce ani na nic zeptat," divil se Kubeša. Oba obžalování jsou v tuto chvíli ve vazbě. Soud bude pokračovat ve středu.