Nové informace by podle obhájce Stanislava Bruncka přinesly dvě skupiny svědků. První z nich má podle něj co říct ke svazování přítelkyně, kterého se pár opakovaně dopouštěl. „Druhá skupina svědků ví, že chování Radziszewskeho bylo nepříčetné. Nová svědectví mohou mít vliv na právní hodnocení tohoto činu,“ vysvětlil obhájce.

Odsouzený u soudu zdůvodnil, proč jména svědků neuvedl u prvního řízení. „Byl jsem zlomený a pod vlivem léků. Bylo mi víceméně jedno, co se děje. Všechno jsem ale vypověděl podle pravdy,“ vysvětlil Radziszewski.

S návrhem na obnovení řízení nesouhlasil státní zástupce. „Svědkové neřeknou nic nového. Obžalovaný sám řekl, že svazování bylo obvyklé. Navíc to byla jen okrajová záležitost, která vedla ke smrti družky. Za těchto okolností je povinností soudu, aby návrh na obnovu řízení zamítl,“ řekl státní zástupce Ivan Hrazdira.

Pavel Radziszewski u soudu. Ilustrační foto.
S odvoláním neuspěl. Za vraždu těhotné družky dostal naopak vyšší trest, 23 let

Krajský soud Radziszewskeho návrh zamítl. „Zčásti se nejedná o nové důkazy, ale o výpovědi osob, které již před soudem hovořily. I kdyby se skutečně objevily nové informace, dřívější rozhodnutí nemohou změnit,“ zdůvodnil předseda senátu Tomáš Kurfiřt.

Radziszewski zavraždil svoji přítelkyni v dubnu před dvěma lety. U soudu se přiznal, že družce svázal ruce a nohy a do pusy jí vložil smotek potravinářské folie, který žena vdechla a udusila se. Dvacetiletý trest, který mu v prosinci roku 2016 vyměřil brněnský krajský soud, ještě o tři roky prodloužil Vrchní soud v Olomouci. Následné dovolání odmítl Nejvyšší soud, Ústavní soud stížnost odsouzeného nepřijal.

ONDŘEJ VACULÍK

Za orální sex nabízel ženám desetitisícové částky v eurech. Po muži, který měl využívat důvěřivé ženy na různých internetových portálech, pátrají brněnští policisté.
Slíbené desetitisíce eur za orální sex ženy nedostaly. Podvodníka hledá policie