Se slzami v očích přišel začátkem měsíce za strážníky na brněnskou služebnu zoufalý padesátiletý muž s tím, že se rozhodl skoncovat se životem. Svěřil se jim, že kvůli životním neúspěchům nechce dál žít. V minulosti se už přitom o sebevraždu neúspěšně pokusil. Městští policisté rozrušeného muže uklidnili a přivolali lékařku.
Podle mluvčího brněnské městské policie Jakuba Ghanema strážníky někdy i víckrát do měsíce kontaktují lidé, kteří chtějí upozornit na to, že se pokusí zabít. „Jsou to takové demonstrativní sebevraždy. Doufají, že je někdo najde, cítí se totiž nevyslyšení," řekl Ghanem.
Podle něho volající někdy sdělí i ulici, v níž právě jsou. „Ale stává se, že například zavolají a řeknou, že se chtějí zabít. A vzápětí položí sluchátko," poukázal Ghanem.
Ve většině případů spolupracují strážníci s policisty. Na místě někdy zasahují i policisté z týmu krizového vyjednávání. „Každý rok mají vyjednavači přibližně třicet výjezdů, kdy si je vyžádá po posouzení konkrétní situace operační důstojník. Často se hlídce, která na místo dorazí jako první, podaří sebevrahovi jeho úmysl rozmluvit a vyjednávání už není potřeba," sdělila jihomoravská policejní mluvčí Petra Vedrová.
počty sebevražd
Někteří lidé se nerozhodnou skoncovat se životem jen naoko. Udělají to takovým způsobem, že je už nikdo zachránit nedokáže. V loňském roce se v Jihomoravském kraji rozhodlo dobrovolně ukončit život 167 lidí. Nejvíc lidí spáchalo v tomto období sebevraždu v Brně. Bylo jich pětapadesát. Následuje Brněnsko s třiatřiceti sebevrahy, v blanenském a vyškovském regionu si vzalo život třicet lidí. Nejméně sebevrahů bylo loni na Znojemsku. Dvanáct.
Zdroj: Policie ČR
Zároveň dodala, že takzvaných ostrých akcí, kdy je krizová komunikace s člověkem skutečně potřeba, bývá na jižní Moravě pět až deset za rok. V jihomoravském týmu krizového vyjednávání je momentálně deset vyjednavačů. „Nejčastěji vyjíždějí právě k sebevrahům," upozornila krajská policejní mluvčí.
Téměř denně jezdí k demonstrativním pokusům o sebevraždu jihomoravští záchranáři. „Tito lidé na sebe většinou chtějí pouze upozornit, ve skutečnosti nemají v úmyslu se zabít. Často přijedeme na místo ve chvíli, když se ještě o nic nepokusili. Ale jsou i jiné případy. Takové, kdy z toho, co si člověk udělal, je zřejmé, že se zabít opravdu nechtěl. Například si vezme jen malé množství léků nebo se lehce pořeže na žílách," sdělila jihomoravská mluvčí záchranářů Barbora Zuchová.
Podle ní chtějí mnozí z dotyčných jen vystrašit rodinu a okolí. „Často si kuráž dodávají alkoholem," doplnila Zuchová.
S tím souhlasí psychiatr Vladislav Setínský, který má ordinaci na Brněnsku. „Často se o demonstrativní sebevraždy pokoušejí lidé pod vlivem alkoholu. Není to však pravidlo," podotkl Setínský. Pomoc se u něho mnohdy rozhodnou vyhledat následně až za podpory členů své rodiny.
Ghanem připomněl i případ, který se stal před dvěma měsíci v Brně. „Záchranářům zavolal muž, že se chce v Olomoucké ulici zabít. Po těchto slovech ihned zavěsil. Hlídka tedy vyjela na místo, ale nikde dotyčného nenašla. Hovory na svém mobilu nepřijímal. Kolegové se tedy spojili s republikovými policisty a ti lokalizovali jeho telefon," vzpomněl Ghanem.
Podle něho muže poté našli o pár ulic dál. „Kvůli osobním problémům chtěl skočit z mostu. Na místo jsme přivolali lékaře," dodal mluvčí.