Podle Opravilovi bývalé partnerky byl muž v době vloupání jasně pod vlivem omamných látek. „Z těch zvuků, které vycházely ze zahrady, bylo jasné, že je pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek. Bála jsem se ho, a tak jsem se před ním zavřela a nechtěla ho pustit dovnitř," uvedla žena v pondělí u soudu.

To, že byl obžalovaný v době činu pod vlivem alkoholu a marihuany potvrdila i soudní znalkyně. Podle ní ale požití těchto látek nemohlo mít vliv na jeho rozpoznávání skutečností nebo rozhodování. „Obžalovaný trpí smíšenou poruchou osobnosti, ta by ale ani ve spojení s alkoholem neměla mít vliv na jeho rozhodování nebo uvědomování si skutečností," vysvětlila znalkyně Ivana Gregorová.

Čtěte také: Devadesátiletého důchodce mlátili a týrali. Ve vězení stráví dohromady 59 let

Když se obžalovaný snažil najít svou partnerku ve vedlejším domě, připletla se mu do cesty sousedka. „Snažily jsme se obě držet dveře, on nás ale nakonec přetlačil. Když se dostal do domu, máchl po mě sekyrou a já jsem mu jen tak tak uhnula. Cítila jsem, jak kolem mě proletěla, nemohlo to být více jak pár centimetrů do mých zad," popsala útok sousedka.

U soudu v pondělí vypovídal také obžalovaný Opravil. Ten celou dobu kategoricky odmítal, že by někomu vyhrožoval, zbytek své viny však více méně potvrdil. „Celou tu dobu, co jsem měl v ruce sekeru, jsem nikoho nenapadl a ani jsem nikomu nevyhrožoval, že ho zabiju," bránil se u obžalovaný. Výpovědi obou svědkyň však tvrdí opak.

Obžalovaný sám přivolal policii

Kuriózní na celém činu je samotné jeho zakončení. Podle obžaloby totiž muž poté, co odešel ze sousedčina domu, sám přivolal policii. „Když jsem se pak vrátil do domu, uvědomil jsem si, co jsem všechno udělal. Sedl jsem si v ložnici do křesla, zavolal jsem na sebe policii a čekal jsem, až pro mě přijedou," řekl muž u soudu.

Celý soud s Pavlem Opravilem bude pokračovat v úterý ráno.

Přečtěte si: Za územní plán hrozí zastupitelům soud, tvrdí neziskovky

VIKTORIE POKORNÁ