„Kolem osmé hodiny večer jsme na naší lince přijali hlášení o požáru, který zachvátil pavlačový dům. Na určené místo jsme proto vyslali hlídku dvou policistů,“ řekla mluvčí brněnské policie Andrea Procházková. Ochránci zákona byli první, kteří k ohni přijeli.

Od lidí, kteří všude kolem postávali, se dozvěděli, že v domě zůstala uvězněná jejich sousedka.

Proto se jeden z přítomných policistů rozhodl neprodleně jednat. „Vyběhl schody do prvního patra a vykopl dveře bytu, ve kterém měla stará paní bydlet,“ uvedla dále Procházková.

Oním zachráncem je sedmadvacetiletý strážmistr Jiří Švarc. „Uvnitř jsem opravdu nalezl starší paní. Třásla se strachem, neboť celý byt zahalil dým,“ vypráví statečný policista.

Proto neváhal a ženu z ohnivé klece vyvedl. Jakmile byla důchodkyně v bezpečí, ošetřili ji lékaři. Policista ale musel do nemocnice. Při záchranné akci se totiž sám nadýchal kouře.

Strážmistr Švarc slouží u policie necelých osm let. Podobných zásahů už má za sebou mnoho. Záchrana lidského života je však jeho premiérou.

„Zatím nás vždycky předběhla sanitka záchranné služby, anebo jsme vyjížděli k místu neštěstí zároveň s ní,“ popisuje dosavadní zkušenosti policista.

Nabízí se otázka, zda člověk nemá strach o vlastní život, když se ocitne před ohnivými plameny. „Neuvažoval jsem nad tím, myslím, že by to udělal každý policista,“ říká skromně mladík.

Podle dosud zjištěných informací čeká neohroženého policistu povýšení.