Zadeh se spolu se 14 dalšími lidmi u brněnského krajského soudu zpovídá z podezření z daňových úniků, podle obžaloby šidili stát při dovozu pohonných hmot do Česka. Celková škoda činí 2,5 miliardy korun. V této kauze je Zadeh stíhaný na svobodě díky kauci 150 milionů korun, kterou zaplatil na začátku roku.

V neděli ho ale brněnský městský soud poslal opět do vazby, policie ho obvinila z ovlivňování svědka. Spolu s ním obvinila dalších pět lidí, mezi nimi jsou dva advokáti a jeden policista.

"Důležitější než protest je to, aby pan Zadeh zůstal silný, aby byl připravený na výslechy a další jednání. Hladovku mu naštěstí jeho právníci rozmluvili," řekl Jetmar. Doplnil, že na ni ale stále může dojít.

Právníci se podle Jetmara v první řadě budou snažit "dostat" Zadeha z vazby. Druhým cílem je obhajoba u současného procesu u krajského soudu. Řešení otázky složené kauce 150 milionů korun podle Jetmara proto není na pořadu dne.

Jak informoval zpravodajský web Českého rozhlasu, prostředníci Zadeha podle detektivů nabídli svědkovi v jeho daňové kauze 30.000 eur (asi 810.000 Kč) za změnu výpovědi a znevěrohodnění vyšetřovatelů. Od konce loňského roku do letošního dubna ho kontaktovali nejméně čtyřikrát. Později k tomu přibylo i podezření z vydírání. Soustředěný tlak podle tvrzení policie nakonec zabral a svědek ze Zadehovy kauzy se 27. dubna vypravil k notáři, kde nechal na pokyn skupiny sepsat informace znevěrohodňující vyšetřovatele, státní zástupce a soudce ze Zadehovy daňové kauzy.

Jak Jetmar uvedl, notářsky ověřené může mít kdokoliv, cokoliv. "Neexistuje spojení mezi panem Zadehem a těmi dalšími obviněnými. On byl ve vazbě a ti další lidé byli venku," řekl. Doplnil, že svědek, na kterém obvinění stojí, je nedůvěryhodný, což sám Zadeh tvrdí od roku 2014. Podle Zadeha by měl být obviněný on.

Státní zástupce Michal Galát už dříve sdělil, že snaha pachatelů trestné činnosti byla vedena cílem, aby někteří svědci v trestní věci vedené u Krajského soudu v Brně vypověděli nepravdivě v neprospěch obžaloby. "Dalším cílem bylo, aby byli křivě obviněni policisté, případně pracovníci justice, soudci a státní zástupci," řekl Galát.

Ve vazbě v kauze daňových úniků Zadeh strávil 22 měsíců. Aby se z ní dostal, musel složit rekordní kauci 150 milionů korun. Bezprostředně po jeho propuštění počátkem února po složení této kauce Zadeha zadržela policie kvůli jinému stíhání v Íránu. V policejní cele strávil Zadeh další tři dny. Podnikatel sám vinu popírá. Tvrdí, že kauza má jen vytvořit u veřejnosti iluzi boje proti daňovým únikům, přičemž skuteční pachatelé spravedlnosti unikají.