Kapsáři v Brně ke hbitým prstům přidali rychlou chůzi. Začali se soustředit na letní zahrádky ve středu města a okrádají ty, kteří si vychutnávají příjemnou atmosféru léta a zapomínají na svá zavazadla. Počet podobných krádeží podle policistů v posledních dnech vzrostl.

„Nedávno jsem seděla na zahrádce v Orlí ulici. Kabelku jsem měla vedle na židli a četla si. Nebylo to ani pět minut, co jsem se na ni naposledy podívala. Najednou byla pryč,“ vzpomíná například třiadvacetiletá Jana Urbánková. V kožené kabelce měla peněženku se dvěma tisícikorunami, telefon a doklady. „Dohromady mě to stálo šest tisíc. O peníze ale tolik nešlo, nejhorší problémy byly s doklady. Občanka platí i v zahraničí a já měla za pár dní odjíždět do Itálie. Protože nemám pas, nejela jsem nikam,“ dodala Urbánková.

Podobných případů řeší brněnští policisté a strážníci několik denně. A v posledních dnech počet krádeží na zahrádkách narůstá. „Denně jich průměrně řešíme zhruba pět. Někdy je krádeží víc, jindy zase méně,“ tvrdí brněnský policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Pozor, kapsáři

Podle něj se krade nejen venku, ale i uvnitř. „Poslední dobou jsme zaznamenali i nárůst krádeží v rychlých občerstveních. I tam se totiž pohybuje hodně lidí, čehož pachatelé velmi často využívají,“ doplnil Malášek. Podle mluvčího brněnských strážníků Zdeňka Nováka jsou lidé na zahrádkách a v rychlých občerstveních nepozorní. „Lidé si myslí, že jim se nemůže nic stát, a vůbec nedávají pozor. Pak stačí chvilka, a jsou bez zavazadla,“ upozornil Novák. Kavárníkům a restauratérům kazí kapsáři reputaci. Proto se snaží proti nim bránit. „Mám na zahrádce hodně personálu.

Číšníci a servírky pořád chodí mezi hosty, takže zloději nemají šanci,“ říká například provozní podniku Café Bar Adria v brněnské Josefské ulici, který nechtěl zveřejnit své jméno. V podniku pracuje už šestnáct let a zloděj prý okradl za tu dobu jeho hosta pouze jednou. „Tím okradeným byl dokonce policista. Muž, který pracoval na kriminálce a byl zrovna v civilu. Pil kávu a mezitím mu někdo ukradl kufřík. Mrzelo mě to, protože to byl stálý host,“ dodal provozní.

Někteří pachatelé jsou dokonce tak drzí, že si troufnou okrást i obsluhu. „Řešili jsme i takové případy, kdy si zloděj počkal na okamžik, kdy číšník odešel mezi hosty. Pak se naklonil přes pult a sebral mu mobil nebo jiné cennosti, které měl za barem,“ poznamenal mluvčí brněnských strážníků Zdeněk Novák.

Jak kradou kapsáři? Rafinovaně a rychle

Hořká káva byla ještě hořčejší. Když muži zmizel kufřík

Šedesátiletý muž, který ve čtvrtek odpočíval na zahrádce před kavárnou v brněnské Běhounské ulici, pil hořkou tureckou kávu. Oblíbený nápoj dodávající povzbuzení mu však znenadání ještě víc zhořkl v ústech. Jen chvilku se totiž nedíval na odložený kufřík na vedlejším křesílku, a doposud neznámý pachatel mu ho za pár okamžiků sebral.

„Muž si odložil svůj kufřík s peněženkou, platebními kartami a dalšími osobními věcmi a zřejmě na něj nedával dostatečný pozor. Zloděj, který si zavazadla všiml, pak jen vyčkal na vhodný okamžik a zavazadlo sebral. Host na zahrádce vypočítal škodu na bezmála dva tisíce korun,“ uvedla brněnská policejní mluvčí Andrea Procházková. Policisté sice začali případ krádeže vyšetřovat, ale s největší pravděpodobností ho dříve nebo později odloží. Objasněnost obdobných krádeží je totiž mizivá. Z policejních statistik navíc vyplývá, že pachatelů drobných krádeží kabelek, kufříků a tašek se policii podaří dopadnout jen necelých dvacet procent. Tedy zhruba jen každého druhého z deseti.

Gyros za téměř padesát tisíc? I tolik stojí nepozornost

Zatímco většina lidí chodí do rychlého občerstvení dopřát svým chuťovým buňkám a naplnit vyhladovělé žaludky, zloději míří do fast foodů krást. Jedlíci s plnýma rukama a plnou pusou totiž většinou na odložená zavazadla nedbají. Tak například sedmatřicetiletý návštěvník rychlého občerstvení zaplatil před nedávnem za vepřový gyros s nudlemi bezmála padesát tisíc korun. Hladový muž přišel do rychlého občerstvení v brněnské Masarykově ulici. Na zádech měl batoh, který ve chvíli, kdy si sedl ke stolu a začal jíst, odložil vedle sebe na zem. V podniku se ale v tu chvíli pohyboval podezřelý muž. Podle výpovědi okradeného přišel možný pachatel do rychlého občerstvení až po něm.

„Objednal si malou kofolu, prohlédl si sedící hosty a šel si sednout někam za mě. Nevěnoval jsem mu pozornost a ani nevím, kdy odcházel. Když jsem zjistil, že nemám batoh, už tam nebyl,“ uvedl okradený do policejního protokolu. V batohu měl digitální fotoaparát a skoro čtyřicet tisíc korun. Celková škoda byla ještě o deset tisíc vyšší.

Za zlodějem, který ukradl kabelku, utíkali „štamgasti“

Ne vždy mají zloději, kteří se specializují na odložené kabelky, štěstí. Dokládá to případ sedmatřicetiletého pachatele, který se před několika týdny často pohyboval blízko jedné předzahrádky na brněnském náměstí Svobody. Zloděj dlouho čekal na vhodnou příležitost a na kabelku, kterou přestane jedenačtyřicetiletá žena hlídat. Návštěvnice letní zahrádky si módní doplněk odložila na vedlejší židli, objednala si kávu a pramenitou vodu. Když v šálku míchala horký nápoj a přestala se na kabelku dívat, přitočil se muž k židli a kožené zavazadlo vzal. Nenápadně se začal vzdalovat od kavárny.

Pachatele, který si myslel, že má svoji kořist jistou, si ale všimlo asi sedm hostů, kteří na zahrádce seděli. Většina z nich byla stálými hosty a takovou drzost si nenechali líbit. A přestože ženu popíjející kávu vůbec neznali, začali za zlodějem utíkat. Zloděj se snažil před sedmičlennou „trestnou výpravou“ uprchnout, ale nepodařilo se mu to. Muži ho totiž v místě, kde ústí náměstí Svobody do Masarykovy ulice dopadli a předali policistům.