Brněnští hasiči a strážníci si v minulých dnech museli připadat spíše jako zámečníci. Kvůli záchraně lidských životů se totiž museli dobývat do zamčených bytů a domů. Někdy i několikrát denně.

Hodně na pilno měli hlavně hasiči. Ti museli minulý týden víc než desetkrát otvírat zamčené byty, domy či chaty. „Otvírání zamčených objektů není nic neobvyklého. Děláme to prakticky denně,“ objasnil situaci mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid.

Podobně na tom byli i brněnští strážníci. „Vyráželi jsme hned k několika takovým případům. Dva si byly dokonce docela podobné. Pokaždé nás zavolali sousedé, že se nemůžou dozvonit do vedlejšího bytu. Nejprve jsme našli dezorientovanou důchodkyni a její mrtvou dceru. Ve druhém bytě pak byla třiatřicetiletá postižená žena s mrtvým otcem,“ popsala případy mluvčí brněnských strážníků Denisa Kapitančiková.

Pravidla, kdy by měli otvírat zamčené dveře strážníci a kdy hasiči, neexistují. „Záleží na tom, kdo je na místě dřív. Ten pak většinou ty dveře otevře. Vyjíždíme totiž k případům, kdy prostě nemůžeme čekat,“ prohlásila Kapitančiková.

Stále častěji využívají služeb hasičů policisté. „V poslední době nás policisté volají hodně. My tedy přijedeme na místo, otevřeme byt a ten pak předáme policistům,“ objasnil postup hasičů Haid. Otevřený dům ale nemusí hasiči předávat pouze policistům. V některých případech mohou počkat třeba na příbuzné majitele domu, kteří si ho převezmou.

Při otvírání bytů se strážníci i hasiči snaží postupovat co nejohleduplněji. „Dveře vyrážíme jen ve výjimečných případech, když třeba v tom bytě hoří. Jinak používáme techniku. Pokud vidíme, že bychom i tak udělali na dveřích větší škodu, snažíme se hledat další cesty. Třeba se slaníme ze střechy,“ řekl Haid.

Pokud si někdo jen zabouchne doma klíče, hasiče ani strážníky by volat neměl. „V takovém případě vyjíždíme, jen když třeba někdo vařil a má zapnutý sporák. Mohlo by totiž dojít k požáru,“ uvedl Haid.

Podobně postupují i strážníci. „Vyjíždíme jen když se dveře zabouchnou třeba nějaké mamince, která má v bytě malé dítě. Jinak lidi odkazujeme na zámečníky,“ potvrdila Kapitančiková.

Ti vyráží pomáhat lidem, kteří se nemohou dostat domů poměrně často. „Dá se říct, že každý den otvíráme nějaký byt. Ale je to různé. Někdy se třeba týden nic neděje, a pak máme i pět případů za den,“ řekl brněnský zámečník, který si nepřál být jmenován.

Samotné zabouchnutí dveří ale zámečníci tak často neřeší. „Spíš se stává, že někdo ztratí klíče. Nebo, že mu je někdo ukradne,“ dodal zámečník.

Většina firem sice otvírá zamčené dveře jen přes den, jsou ale i zámečnictví, které pomohou Brňanům i v noci. „Už se mi to jednou stalo. Zapomněla jsem totiž klíče doma a zjistila jsem to až v jedenáct hodin večer. Naštěstí hned přijel zámečník a dveře otevřel,“ vysvětlila pětadvacetiletá Kateřina, která si nepřála uvést celé jméno.

Podobné případy řeší zámečníci pravidelně. „Každý týden nám někdo v noci volá, že se nemůže dostat domů,“ potvrdil majitele jednoho non–stop zámečnictví.

Aby se ale takto nedostal do bytu kdokoliv, zámečníci zjišťují, zda dotyčnému byt opravdu patří. „Po tom člověku pak chceme, aby nám ukázal občanku nebo aby mu to dosvědčili sousedi,“ řekl jeden ze zámečníků.

Brňanka Kateřina má však jinou zkušenost. „Po mně nikdo občanku nechtěl. Jen jsem zámečníkovi ukázala, které dveře chci otevřít a zaplatila. A to šlo přitom o školní byt,“ dodala.