Žena se se svým budoucím manželem seznámila před třemi lety. „Po více než roce dopisování a telefonování přes webovou kameru mladý cizinec důchodkyni požádal o ruku. Ještě před svatbou si od ní ale nechal posílat z Čech peníze. Dostal tak téměř osmdesát tisíc korun,“ sdělila v úterý mluvčí jihomoravské policie Petra Vedrová.

Svatba proběhla v Tunisku. Žena prodala svůj byt, téměř milion korun vyměnila za eura a svému nastávajícímu peníze dala, aby za ně koupil společně bydlení. „Místo nové domácnosti se žena dočkala násilí a zamykání do uzavřené místnosti,“ dodala Vedrová.

Podobný scénář se několikrát opakoval. Důchodkyně cestovala mezi Českou republikou a Tuniskem. Pokaždé s sebou za manželem vezla peníze, které mu předala. „Od muže se dočkala jen hrubého zacházení a útoků,“ řekla policejní mluvčí.

Mladík ženě stále vyhrožuje rozvodem. Tvrdí, že pokud mu nebude vozit peníze, rozvede se s ní. „Zamilovaná žena mu dál posílá svůj důchod. Zatím mu poslala jeden a půl milionu korun. Přesto se necítí poškozená a nechce na svého muže podat trestní oznámení,“ podotkla Vedrová.

Kvůli tomu nemohou cizinečtí policisté muže obvinit z žádného trestného činu. „Případ jsme prošetřovali, protože nás zvláštní matrika informovala, že by se mohlo jednat o účelový sňatek,“ prohlásila policejní mluvčí.

Oba manželé se však seznámili přes internet a ne díky prostředníkovi. V tom případě by šlo o podvod. Protože by bylo jasné, že Tunisan se oženil proto, aby měl volný přístup do zemí v Schengenském prostoru. „To se ale nestalo. Podnět k dalšímu vyšetřování by nám teď mohla dát už jen poškozená žena,“ sdělila Vedrová.

Policisté využívají tohoto případu, aby varovali i ostatní ženy, které se dostaly do podobné situace, aby byly opatrnější a nenechaly se od cizinců zneužívat. „Nejčastější motivací mladých mužů z ciziny totiž bývá snaha získat legální pobyt v zemích Schengenského prostoru, čehož dosáhnou právě sňatkem s občankou některé ze zemí Schengenu,“ upozornila Vedrová.