Další dvě sestry uznal Městský soud v Brně vinnými. Romanu Hanušovou odsoudil k měsíčnímu vězení podmínečně odloženému na rok. Lence Šicové trest prominul.

Nástroj zůstal v těle pacientky po operaci v září 2009. Primář jako hlavní operatér byl zodpovědný za celou operaci. „Svědkové vypověděli, že břicho pacientky před zašitím prohlédl. Kluzký nástroj ale nenašel. Také řekl instrumentářce, aby přepočítala nástroje,“ konstatovala Šulcová.

I ta udělala vše podle přepisů. „Nástroje skutečně přepočítala. Jen se u toho spletla. Byla přesvědčená, že je vše v pořádku. Proto nechala chirurgy břicho zašít,“ řekla Šulcová.

Šicová z centrální sterilizace si chybějícího nástroje také nevšimla. "Měla ale seznam všech sad nástrojů. Nezkontrolovala je ani zběžně. Že tam není tak velká špachtle, by si všimla. Kdyby na to přišla, mohla bolest pacientky zkrátit o víc než sto dní,“ uvedla soudkyně.

Sestra se k chybě u soudu přiznala. Nemocnice ji také odvolala z vedoucí funkce a trvale přišla o osobní ohodnocení. „Díky tomu splnila podmínky k tomu, aby soud mohl upustit od potrestání,“ dodala Šulcová.

Jedinou potrestanou tak zůstala staniční sestra Hanušová. Ta si chybějící špachtle všimla. „Prohledala centrální sterilizaci a všechny operační sály. Když ale nástroj nenašla, usoudila, že ho někdo nechtěně vyhodil. Nikomu to neřekla a špachtli doplnila,“ prohlásila Šulcová.

I v tomto případě soud zvažoval upuštění od potrestání. „Obžalovaná ale celou dobu tvrdila, že udělala vše, co mohla. Měla se ale informovat o stavu pacientky a o chybějícím nástroji říci své nadřízené a operatérovi,“ sdělila soudkyně. Protože to neudělala, uložil jí soud trest. „Je ale velmi mírný,“ prohlásila soudkyně.

Špachtle ženě v těle zůstala ještě několik měsíců, i když si na bolesti opakovaně stěžovala. Lékaři jí pouze předepisovali léky proti bolesti. Příčinu nakonec odhalilo vyšetření na centrální tomografii. Tam pacientku v únoru poslal Soukal. „Nejdříve jsem si myslel, že jde jen o běžný pooperační stav. Pacientku znám dlouho a na bolesti si často stěžovala již dříve. Až po několika měsících mi to připadalo podezřelé. Myslel jsem ale, že jde o úplně nové problémy s trávicím traktem,“ vypověděl Soukal.

Ani v tomto případě podle soudních znalců i soudkyně primář nechyboval. „Znalci vypověděli, že šlo o standardní postup,“ řekla Šulcová.

Mírný rozsudek se ale nelíbil státnímu zástupci Tomáši Palovskému. „Rozhodnutí mě velmi překvapilo. Pravděpodobně podám odvolání ke krajskému soudu,“ konstatoval Palovský. Primář se možnosti odvolání vzdal a obžalované sestry si nechaly lhůtu na rozmyšlenou.