Byl pátek večer, s kolegy seděli u piva na nádraží a bavili se. Oba muži se dobře znali, pracovali v jedné firmě. „Seděli jsme, popíjeli a potom jsme jeli domů. V podstatě jsem mu ukazoval, že jsem našel pistoli. Špatně jsem s ní manipuloval a vystřelila. Lituji toho, nemělo se to stát,“ řekl u soudu obžalovaný.

Zbraň muž prý našel v pozůstalosti svého otce. „Našel jsem ji asi týden před tou událostí. Chtěl jsem ji kolegovi ukázat. Držel jsem zbraň asi půl metru od něj, když vystřelila,“ vysvětloval Vlček.

Výstřel obžalovaný údajně nečekal. Oba byli opilí. „Byl jsem jako opařený. Nechápal jsem, co se stalo. Stál jsem a díval se na kamaráda. Sehnul jsem se k němu, vzal mu hlavu do dlaní a mluvil na něj,“ dodal střelec.


Martin Vlček u soudu zkroušeně sledoval videozáznam rekonstrukce vraždy. Se sklopenou hlavou spíš poslouchal, než by znovu sledoval, co se ve vlaku dělo. „Měl jsem zalehlé uši, kamarád měl skloněnou hlavu. Nevěděl jsem, co se stalo. Pistoli jsem dal na batoh a volal jsem na něj jménem. Nevěděl jsem, co mu je. Nějak chroptěl. Snažil jsem se ho poplácat po tváři. Ptal jsem se, co mu je. Pak jsem si sedl k němu a snažil se ho zvednout, že vystoupíme,“ znělo na záznamu.

Svědkyni, která oba známé před vraždou obsluhovala, prý nepřišlo chování mužů nijak neobvyklé. „Oba dva byli kamarádi, dobří lidé, smáli se. Nikdy mezi nimi nebyl konflikt. Ten večer slavil poškozený narozeniny, s kolegy si dal pivo, obžalovaný taky. Hráli jsme kostky. Všichni tři jsme si šli zapálit. Obžalovaný nám ukazovali pistoli. Vyndal z ní zásobník, nějak s ní cvakal, pak mi ji chtěl půjčit. Odmítla jsem, a tak zasunul zásobník, zajistil pojistku a zase ji schoval do zadní kapsy,“ popsala žena. S pistolí se Vlček chlubil ještě několika dalším lidem.

Vlček uvedl, že v restauraci před odjezdem domů vypil asi deset piv. Podle znalce z oboru soudního lékařství Jana Krajsy měl obžalovaný v době výstřelu v krvi přibližně 1,9 až 2,5 promile alkoholu. Znalec uvedl, že oběť zemřela na vykrvácení do dutiny břišní z poraněné břišní aorty. „Smrti poškozeného nešlo zabránit. Příčinou bylo krvácení do břicha po výstřelu. Střela mu protrhla břišní aortu a zastavila se o obratel," řekl.

Výpovědi svědků z vlaku se shodovaly. Většina z nich slyšela prásknutí, přirovnávali je k rachejtli. „Pak jsem cítila síru a říkala jsem si, že tu někdo práská petardy. Potom ten muž spadl na zem. Měl na břiše nějakou šmouhu,“ přečetl soudce Petr Jirsa výpověď cestující z přípravného řízení.