Když se pár svědků Jehovových objevil u dveří starší paní, špatně vysvětlil poselství, které chce přinést. „Paní nabyla dojmu, že vybírají nějaký povinný poplatek a dala jim tisíc korun. Členové organizace ho vzali jako dar a s tím odešli,” uvedl mluvčí brněnské policie Bohumil Malášek.

Důchodkyně si pak ale uvědomila svůj omyl a kontaktovala policii. „Svědky jsme nakonec našli a ti peníze bez problémů vrátili,” vysvětlil Malášek.

O události se však dozvěděl i sociální odbor v Tišnově. „Šlo už o druhý případ podivných návštěv cizích lidí u důchodců v okolí, o kterém jsme se dozvěděli,” řekl vedoucí tišnovského odboru sociálních věcí Michal Kudláček.

V nedaleké Lomnici totiž zase nemocné důchodce obcházeli neznámí muži a nabízeli jim, že je zařadí do neexistující databáze tělesně postižených. „Vyptávali se i na další dva starší muže, kde v okolí bydlí,” konstatoval Kudláček.

Policie proto okamžitě zbystřila. „Dotčené lidi jsme zkontaktovali, ale nikdo cizí se u nich už neobjevil,” informoval Malášek. Proč tedy neznámí zjišťovali stav a bydliště starších lidí, policie zatím nezjistila.

Upozornění na podvodníky

Protože se sociální pracovníci v Tišnově rozhodli důchodce varovat, sepsali upozornění na možné podvodníky pohybující se v okolí. Týká se ale případů, které se objevily v úplně jiných regionech. „Informujeme občany, aby dbali zvýšené opatrnosti v případě, že jejich domácnost navštíví jakýkoliv cizí člověk či dvojice nabízející sepsání žádosti o přijetí do domova důchodců. A to v případě, že za tuto službu chtějí nějaké peníze,” stojí na webu města Tišnova.

Podle Kudláčka si totiž žádost může sepsat každý sám a ani za pomoc při jejím vytvoření se nikdy neplatí. Zrovna toto upozornění zveřejnili Tišnovští proto, že o podobných případech slyšeli z jiných obcí. Události, které k jeho zveřejnění vedly, se ale netýká.