Boxovací pytel si ze své dvaašedesátileté ženy udělal o rok starší Bohumil Frýbort z Kyjova na Hodonínsku. Bil ji vždy, když se opil. Nedařilo se mu totiž v podnikání a žena byla jediná, na níž si mohl vybít zlost. Brněnský krajský soud ho za několikaleté týrání potrestal třemi roky vězení s podmínečným odkladem na čtyři léta. A protože má muž problémy s pitím, nařídil mu i ochranné protialkoholní léčení.

„Týrání začalo v červnu 2004 a vyvrcholilo loni v září. Tehdy žena odmítla jít na pole. Frýborta to rozčílilo a několikrát ji udeřil. Útok byl tak silný, že ženě zlomil nos,“ přiblížil jednání obžalovaného muže soudce brněnského krajského soudu Miroslav Dlouhý. Ze spisu pak podle něj vyplývá, že útok nebyl ojedinělý. „Za tři roky týrání zbil manželku minimálně dvacetkrát,“ upřesnil Dlouhý.

Útěky od tyrana

Žena si po mnoha letech manželství, z něhož vzešli dva syni, prožívala peklo na zemi. Frýbort byl takřka do důchodového věku vzorný manžel. Před deseti lety začal podnikat, ale vedlo se mu zle. Problémy, zadlužení a útrapy v práci nejprve řešil skleničkou. Z jednoho panáka se pak pravidelně stávala celá láhev. Frýbort pil čím dál víc a začal být i agresivní.

„Frýbort na manželku útočil vesměs pod vlivem alkoholu. Bil ji, vyhrožoval ji zabitím a vyhazoval ji z domu. Žena se chtěla násilí vyhnout, a proto z domu utíkala. Schovala se nedaleko bydliště a čekala až manžel usne. Teprve potom se zase vrátila zpátky,“ popsal soudce Dlouhý manželství, v němž neměla žena na růžích ustláno.

Tyran připustil, že byl na ženu hrubý. Odmítl však, že by ji kdy uhodil. „Svou ženu mám rád. Týrat a ubližovat jsem jí nechtěl. Prožil jsem řadu traumatizujících událostí a začal jsem pít kvůli dluhům v podnikání. Známí se mi smáli a mě to ponižovalo. Doma jsem se pak často hádal s manželkou, ale nebil jsem ji. Vždycky utekla pryč,“ kál se Frýbort při jednom z výslechů. Rozhodnutí soudu si však nevyslechl. Poslal omluvu. Ze zdravotních důvodů se nemohl k soudu dostavit.

Frýbortova obhájkyně tvrdí, že se chování jejího klienta radikálně zlepšilo. „Už několik měsíců se léčí ze závislosti na alkoholu. Užívá antidepresiva a dokonce se k němu žena vrátila. Svého jednání velmi lituje, i když ho nemůže vzít zpátky. Chce se ale napravit,“ hájila obžalovaného advokátka Eva Bártečková. Ta zároveň poukázala na to, že násilí spouštěl alkohol. „Když nepije, dokáže se kontrolovat,“ konstatovala Bártečková.

Trest má muže převychovat

Státní zástupkyni se potrestání zdálo mírné. „Sazba při týrání, které trvá dlouho, sahá až k osmiletému vězení. Čtyřletá podmínka je vlastně výchovný trest. Byť to zní ironicky, justice mu podala pomocnou ruku,“ upozornila žalobkyně. Podle ní mohl zuřícího otce uklidnit jeden z jeho synů. Jenže si netroufl. „Případ se odehrál na Slovácku, kde se ctí tradice tatíčků a staříčků. Bál se s ním zatřepat, aby se umoudřil,“ dodala státní zástupkyně.

Mírný trest, který Frýbortovi vyměřil Okresní soud v Hodoníně už letos v září, brněnský krajský soud potvrdil. Jestli se ale muž změní a začne být k manželce takový, jak jí sliboval před oltářem, soudci nevědí. „Frýbort je člověk v důchodovém věku. Podmínka je sice výchovný trest, ale výchova staršího muže je spíše iluzorní záležitost,“ uzavřel soudce Dlouhý.