Šokem skončilo pro starší ženu středeční ranní venčení psa v Dusíkově ulici na brněnském sídlišti Lesná. Všimla si totiž u psího výběhu bezvládného těla muže. Viselo na stromě. Okamžitě proto zavolala strážníky, kteří oběšence odřízli a snažili se ho oživit. Jejich pokusy ale byly marné.
„Strážníci na místě našli jedenapadesátiletého Brňana, který nejevil známky života. I když strážníci zahájili resuscitaci do doby příjezdu sanity záchranky, muže se již nepodařilo oživit. Vzhledem k tomu, že muž měl kolem krku uvázanou smyčku, okolnosti tragédie nasvědčují zatím na možnost sebevraždy,“ uvedla mluvčí brněnských strážníků Denisa Kapitančiková.
Případ si převzali policisté. „Úmrtí vyšetřujeme jako sebevraždu, což nám zřejmě potvrdí i nařízená zdravotní pitva,“ řekl brněnský policejní mluvčí Bohumil Malášek. Podle informací brněnského Deníku Rovnost měl mrtvý muž u sebe dopis na rozloučenou, což sebevražedný motiv potvrzuje.
Sebevražda oběšením je stará jako lidstvo samo. Trik tohoto druhu dobrovolného odchodu ze světa spočívá v tom, že si člověk dá provaz se smyčkou okolo krku a v momentě, kdy nedosáhne na zem, se zabije. Smrt přichází ve dvou variantách. „Buď se člověk udusí nebo si zlomí vaz,“ tvrdí patolog Miroslav Hirt z Ústavu soudního lékařství v Brně.
Podle policejních statistik se pro dobrovolný odchod ze světa loni rozhodly na jižní Moravě více než dvě stovky. Volí pro to různé způsoby. Ať už je to skok pod rozjetý vlak, oběšení, zastřelení nebo pád z velké výšky. Počet sebevražd se tak blíží počtu lidí, kteří zahynuli při dopravních nehodách.