Nakonec ho však odvezli do porodnice. S tím žena nesouhlasila a lékaře zažalovala. Chce po nich omluvu a finanční odškodnění.

Spor začal osmadvacátého února loňského roku. Žena tehdy neplánovaně porodila asi hodinu po půlnoci doma. Vše se událo bez komplikací a tak s partnerem zavolala lékaře pouze proto, aby přestřihl pupeční šňůru a dítě zkontroloval. „Posádka záchranky konstatovala, že je dítě v pořádku. Pak ale nařídila jeho převoz do nemocnice. S tím rodiče nesouhlasili,“ uvedla právní zástupkyně ženy Zuzana Candigliota z brněnské Ligy lidských práv. Podle ní lékaři matce doma řekli pouze to, že by dítě mohlo mít skryté vady a v nemocnici by ho měl preventivně prohlédnout lékař. „Novorozenec ale žádné vady nevykazoval,“ dodala právnička.

S tímto názorem však nesouhlasil zástupce jihomoravské záchranné služby Petr Smejkal. „Lékaři se domnívali, že pokud by dítě neprohlédl odborník, riskovali by jeho zdraví. Například nemělo delší dobu přestřiženou pupeční šňůru a mohlo se stát, že by jeho krev tekla zpět do těla matky, což by znamenalo komplikace,“ řekl. Dodal, že zasahující lékař neměl na místě potřebnou techniku a nebyl ani pediatr. „Proto nařídil převoz dítěte do porodnice,“ objasnil okolnosti Smejkal.

Vše vyvrcholilo tím, když si lékař vyžádal asistenci policie, protože matka převoz do porodnice odmítala. „Nebylo to v žádném případě nutné. Ženu to navíc velmi vystresovalo,“ řekla Candigliota.

Dítě bylo podchlazené

Po převozu do nemocnice doktor zjistil, že je ošetřovaný chlapec podchlazený. Právní zástupce záchranky kategoricky popřel, že by za to mohli lékaři. „Dítě převáželi pouze několik set metrů a bylo zabalené. V sanitce navíc byla teplota lidského těla. Je tedy vyloučené, aby na podchlazení nesla vinu posádka záchranky,“ uvedl Smejkal.

Candigliota s tímto názorem nesouhlasila. „Záchranáři matku do převozu nutili. Navíc zavolali policii a tím ji vystresovali, takže se dítěti nemohla zcela věnovat,“ odmítla Smejkalovo tvrzení. Jakékoliv donucování však advokát lékařů popřel. „Žena jela s dítětem dobrovolně,“ řekl.

Soudce Michal Ryška uvedl, že pokud je převoz pacienta nedobrovolný, je třeba, aby byli lékaři maximálně zdrženliví. „Pokud se jedná o dospělého pacienta, je třeba ctít lidskou svobodu. Jestliže je ale pacientem dítě, je prioritní ochrana jeho zdraví,“ prohlásil. Jednání bude pokračovat v pátek devatenáctého srpna.

Záchranáři ji odvezli do nemocnice a ona je za to žaluje. Její právnička o tom říká: Lékaři často přehlíží práva svých pacientů

ROZHOVOR
- Nestihla odjet do nemocnice, proto rodila doma. Pak zavolala záchranku, aby dítě zkontrolovala. Ta ji donutila odjet se zdravým dítětem do nemocnice.

S nepříjemnou zkušeností se svěřila na webových stránkách brněnské Ligy lidských práv. Protože se od záchranářů nedočkala omluvy, zažalovala je. Matka chce zůstat v anonymitě. Brněnskému deníku Rovnost se však podařilo získat rozhovor s její právní zástupkyní. „Myslím, že soud určitě vyhrajeme,“ říká právnička Zuzana Candigliota z Ligy lidských práv.

Původně jste se chtěli se záchranáři mimosoudně dohodnout. Proč záležitost nakonec skončila u soudu?
Matka nejprve nechtěla žádné peníze. Ze začátku jsme podali jen stížnost a v ní navrhovali, aby se nám záchranáři za své neetické chování omluvili. Tím by to bylo vyřešené. Oni to ale nechtěli řešit, udělali ze ženy viníka. Tvrdili, že může za úmrtí lékaře, který po porodu zasahoval. On totiž krátce nato zemřel a záchranáři tvrdili, že za to můžeme my, protože jsme si na něho stěžovali. Že nezvládl ten stres. Nezdálo se nám to vhodné. Proto jsme se rozhodli, že podáme žalobu a budeme chtít i přiměřené peněžní zadostiučinění.

Stěžovali jste si i na nemocnici, kde žena ležela. Tu jste nežalovali.
Ano, chovali se k matce dítěte nevhodně a neprofesionálně. Dávali jí najevo nepřátelský postoj, že si dovolila rodit doma. Ředitel sice prohlásil, že lékaři postupovali správně, ale vyjádřil politování a slušně s námi jednal. To nám stačilo.

Plánovala žena domácí porod už od začátku?
Bylo to její třetí dítě. První dvě porodila v porodnici a v tomto případě to byl hodně rychlý porod. Žena sice nepatří mezi ty, kteří odsuzují domácí porody, ale neplánovala to. V opačném případě by si totiž zajistila porodní asistentku. Věděla, že to má z domu kousek do porodnice a myslela, že to stihne. Proto čekala na poslední chvíli. Nakonec už začala rodit, tak zůstala doma.

Proč tedy do nemocnice nakonec nechtěla?
Chtěla tam jet až druhý den. Nejdřív se umýt a uklidnit. Ale zdravotníci byli nekompromisní. Nechtěli počkat ani hodinu.

Stalo se nakonec něco dítěti?
Po porodu bylo naprosto v pořádku. V nemocnici však zjistili, že je podchlazené, což se spravilo v inkubátoru. Ale už to, že je museli dát do inkubátoru na ně mělo negativní vliv. Nemohlo být s matkou.

Myslíte, že když vyhrajete, tak to rozhodnutí soudu bude zásadní pro český právní systém? Že z toho vznikne nějaký precedent?
Myslím, že ano. Podle mých zkušeností hlavně v porodnictví není vůbec respektováno právo žen rozhodovat o sobě a o svých dětech. Je to porušované naprosto běžně. Hlavně v porodnicích. Lékaře, kteří nerespektují přání pacientů může donutit ke změně jen strach ze žaloby.

A pokud prohrajete?
Nemyslím, že prohrajeme. Protože to je evidentní a jasné. Dítě bylo zdravé a zákon hovoří naprosto jednoznačně. Aby mohl zasáhnout lékař, tak musí být dítě bezprostředně ohrožené něčím konkrétním. Nějakou patologií. Nic takového tam záchranáři nezjistili.

MAREK LAJTKEP
ZUZANA PLETICHOVÁ