Muž vinu přiznal v plném rozsahu. Podle soudu se pokusil zabít pětadvacetiletou ženu s rozmyslem. „Je mi strašně líto, že se to odehrálo. Nemělo se to stát," litoval svého činu Náplava.

Lávka nad ulicí Koliště v Brně, kde muž pobodal ženu.
Pobodání ženy na lávce v Brně: Divně se podívala, popisuje podezřelý svůj zkrat

Ženě způsobil velmi vážná zranění. „Kdyby na místo rychle nepřijeli lékaři, určitě by zemřela," zdůraznil státní zástupce Petr Bejšovec závažnost činu.

Náplava pak odešel směrem k Moravskému náměstí, po chvíli se pak opět k lávce na Kolišti, kde se svou oběť pokusil zabít, vrátil. „Chtěl jsem jí pomoct a přesvědčit se, jestli je v pořádku. Myslel jsem si ale, že by vše bylo akorát horší," zdůvodňoval svůj návrat útočník. Vrátil se pak ještě jednou, to už na místě byla policie.

Oběti poslal dopis

Ani znalci nebylI schopní zjistit motiv odsouzeného, proto vznikla na soudu velmi neobvyklá situace. „Je to záhada, proč si vybral právě danou oběť a proč na ni vlastně zaútočil," řekl k případu soudce Petr Jirsa.

Soudní znalkyně se shodly na tom, že jediným řešením je intenzivní psychoterapie, se kterou souhlasil i odsouzený. „Pracoval bych na sobě při i po výkonu trestu. Naučil bych se pracovat se svými emocemi, aby se nic podobného už nikdy nestalo," slíbil u soudu Náplava.

Znalkyně ho také označily jako nevyrovnaného člověka, který by bez léčby mohl čin zopakovat. „Důležitou roli zde hraje i potlačovaná agrese. Ta uvnitř kumuluje až dosáhne takového bodu, že i velmi nepatrný podnět může vést člověka k takto závažnému činu. Ten přitom ani nemusí vědět, proč se tak stalo," vysvětlila znalkyně v oblasti psychologie Marcela Langová Šindelářová.

Náplava oběti také poslal dopis, kde se za svůj čin omlouvá a všeho lituje. „Cítil jsem, že to musím udělat," řekl. Svou omluvu pak několikrát zopakoval u soudu

Muži hrozilo až dvacet let za mřížemi. Oběti také musí vyplatit téměř tři sta tisíc korun, největší část tvoří bolestné.

BARBORA VOZKOVÁ