Obžalovaný Peter Kuba, který v srpnu před dvěma lety zapálil dva karavany v Brně a linkový autobus v Kuřimi, se ze soudního jednání omluvil. Zastupoval ho obhájce Zdeněk Žalud. Ten se pokoušel zpochybnit právní kvalifikaci a výši trestu.

Státní zástupce s předloženými argumenty ale nesouhlasil. „Odvolání považuji za nedůvodné, na recidivistu je v něm příliš mnoho náhod. Obžalovaný má z minulosti už čtrnáct záznamů v trestním rejstříku. Trest u horní hranice sazby je odůvodněný,“ řekl u soudu státní zástupce.

Policie zadržela muže, který v Brně napadl školačku.
VIDEO: Pobodání dívky na Táborské v Brně policie vyšetřuje jako pokus o vraždu

Obhájce Žalud argumentoval mimo jiné i psychickým stavem obžalovaného Kuby. Soud ale nakonec odvolání zamítl a potvrdil původní verdikt městského soudu.

„Psychiatrické posudky už byly vypracovány v předešlých případech obžalovaného, konkrétně v roce 2015 a v říjnu 2018. Třetí posudek byl pak proveden v prosinci 2022. Ve všech byl shledán příčetným. Nelze proto přemýšlet nad tím, že v roce 2021 příčetný nebyl. Návrh obhajoby se proto zamítá,“ odůvodnila rozhodnutí předsedkyně soudu Halina Černá.

Zdroj: Policie ČR

Původní rozsudek Městského soudu v Brně, který muže poslal na sedm let do vězení s ostrahou za obecné ohrožení a poškození cizí věci, tak krajský soud potvrdil. „Lze uzavřít, že odvolací soud považuje předchozí rozhodnutí za správná. Uložený trest nelze považovat za nepřiměřeně přísný, takže i s ním se odvolací soud ztotožnil,“ uzavřel soudce Jaroslav Pálka.

Kuba založil v srpnu 2018 v rozmezí dvou týdnů tři požáry. U prvních dvou si vybral karavany, ve třetím autobus. První pokus, kdy v Bystrci zapálil obytný vůz Fiat a poničil další tři auta, omlouval experimentem s dezinfekcí proti Covidu. Následující týden pak podpálil karavan v Masné ulici.

Karolis Norkus před brněnským soudem.
V centru Brna ukradl hodinky za miliony. Podle znalce trpěl Litevec schizofrenií

Tehdy si měl vybíjet zlost po hádce se svou kamarádkou. Poškodil při tom i další tři automobily a fasádu domu. O pár dní později pak podpálil zaparkovaný autobus v Kuřimi.

„Muž údajně v autobuse zaspal a na konečné zastávce u kuřimského nádraží takto podrážděně reagoval, protože se nemohl rychle vrátit zpět do Brna,“ informoval tehdy policejní mluvčí Bohumil Malášek.