Přesto však počet ukradených automobilů v Brně za poslední rok razantně poklesl. „Loni se v Brně ztratilo bezmála šest set aut. To je o více než tři sta méně než předloni,“ řekl brněnský policejní mluvčí Bohumil Malášek. Pro tak velký pokles krádeží aut nemá policie přesné vysvětlení. „Ze statistických údajů ovšem jednoznačně vyplývá, že se tento druh kriminality snižuje. Trend přetrvává i letos. Do konce února zloději ukradli sedmašedesát aut,“ doplnil Malášek.
Policejní čísla však ukazují kromě dobrých zpráv i ty špatné. Na rozdíl od většiny evropských zemí je objasněnost krádeží aut spolu s odhalením pachatelů zoufale malá. Zatímco v severských zemích dosahuje až devadesátiprocentní úspěšnosti a v sousedním Německu, Rakousku, ale i Polsku vypátrají asi polovinu zlodějů, v Česku se to podaří jen u zhruba každé páté krádeže.
Většinu aut navíc policisté najdou ve značně zuboženém stavu. Jsou buď nabouraná, nebo jim chybí vybavení a součástky. V nejhorším případě jsou rozložená na kusy. Kriminalisté tvrdí, že i když není kradení aut tak lukrativní, jak tomu bylo ještě před deseti lety, stále je zlodějských gangů mnoho. O kradené vozy ale už není mezi kupujícími takový zájem. „Zákazníci si spíše koupí ojetý vůz v zahraničí za poměrně slušnou cenu a zloději tak mají ztíženou pozici,“ vysvětlil kriminalista Jindřich Kučera.
Policisté v Brně loni rozprášili bezmála deset organizovaných skupin, které auta kradly. Většinou se jednalo o muže ve věku od dvaceti do třiceti let. Auta ukradli v centru města a do posledního šroubečku je rozebírali v okolí Brna. Kriminalisté ovšem přiznávají, že po několika měsících od zadržení gangů nahrazuje každou „díru na trhu“ jiná skupina zlodějů.