„Zloděj se pravděpodobně po hromosvodu vyšplhal na věžičku kaple. Odnesl si kříž a měděné opláštění," informoval policejní mluvčí Bohumil Malášek. Způsobil tak škodu více než sto padesát tisíc korun. „Pro tamní obyvatele je škoda ale mnohem vyšší. Násobí ji především poničené duchovní hodnoty," doplnil Malášek.

Kaple Panny Marie Sněžné je sice malá, ale významná církevní stavba. V roce 1805 ji francouzští vojáci při bitvě u Slavkova rozebrali, aby materiál použili na stavbu opevnění. Legenda vypráví, že hodili do ohně i dřevěnou sochu Panny Marie, která kapli zdobila. Socha ale neshořela.

V roce 1832 byla kaple obnovena a socha do ní vrácena. Rozpadla se až ve 20. století při záchranných restaurátorských pracích. Nyní je nahrazena přesnou keramickou kopií.

„Nejde jen o ukradený měděný plech, ale i škodu, která vznikla zmizením dřevěné konstrukce kopule. Je nám to líto, protože se o dobrý stav kaple dlouhodobě staráme," řekl dnes historik, zastupitel a kronikář Tvarožné František Kopecký.

Z vandalů má vedení obce obavy. U kaple bylo kdysi jako připomínka bitvy u Slavkova vystaveno dělo z boje. Tak dlouho jej ničili vandalové, až jej nechalo vedení Tvarožné přestěhovat z odlehlého vrchu kopce Santon přímo na náves, kde je pod dohledem veřejnosti.