Svého času kultovní hudební skupina Helmutova stříkačka se ocitla tváří v tvář zločinu. Trojice pachatelů totiž kapele kompletně „vybílila“ nahrávací studio v brněnské Francouzské ulici. Policie zadržela zatím dva bratry, kteří mají krádež za více než dva miliony korun na svědomí. Třetí komplic utekl na Slovensko a před spravedlností se skrývá.

„Do špičkovou elektronikou vybaveného studia se pachatelé dostali násilím v noci na sobotu 2. srpna. Vypáčili kovové mříže a vyrazili dveře. Nejprve ukradli dva kufry, v nichž byly kabely a elektrotechnika. V neděli se do studia vrátili pro zbytek aparatury, která má nesmírnou cenu,“ řekl kriminalista Borek Novický, který se případem zabývá. Podle něj jde o zatím největší krádež hudebních nástrojů a příslušenství, která se v Brně za posledních několik desítek let stala. „Nic podobného nepamatuji,“ potvrdil detektiv.

Zprávy z podsvětí

Zloději se z kořisti radovali jen krátce. Kriminalisté totiž do pátrání po nich zapojila dokonce i informátory z podsvětí. Ti zjistili, kde kradené věci jsou a navedli policii na stopu. Dva zloděje tak policisté zatkli už v úterý ráno, tedy necelých osmačtyřicet hodin po krádeži.

„Zatím se nám podařilo najít aparaturu a hudební nástroje za zhruba osm set tisíc korun. Muži ji měli schovanou na různých místech. Ty byly dokonce nedaleko místa činu. Věci uložili ve sklepech ve Francouzské ulici a v několika dalších přilehlých ulicích,“ uvedl Novický.

Mladí zloději, kteří mají krádež na svědomí, jsou ve vazbě. Tam je v pátek dopoledne poslal Městský soud v Brně. „Oba muži jsou sourozenci, kteří za sebou mají poměrně pestrou kriminální minulost. Většinou se jedná o krádeže a majetkové zločiny,“ řekl brněnský policejní mluvčí Bohumil Malášek. Za více než dvoumilionovou krádež hrozí zlodějům až dva roky vězení.

Z vyšetřovacího spisu vyplývá, že oba vazebně stíhaní muži nenechali vinu jen na sobě. Při výslechu totiž označili ještě třetího komplice, který jim při odnášení zařízení z hudebního studia kapely Helmutova stříkačka pomáhal. Třetí muž z partičky vystupuje pod jménem Martin Šándor nebo Martin Horváth. Od začátku týdne je však na útěku.

„Předpokládáme, že utekl na Slovensko, kde má trvalý pobyt. Bydlí ve Spišské Nové Vsi. Požádali jsme proto o pomoc slovenské kolegy, kteří nám ho snad pomohou najít,“ doufá Novický. Jestliže Šándora alias Horvátha policisté dopadnou, čeká ho nedobrovolná cesta do Brna a pravděpodobně i trestní stíhání.

Skupina v ohrožení

Helmutova stříkačka vznikla v roce 1986 jako poněkud recesistický gymnaziální soubor. Zakládajícímu členu, zpěváku Robertovi Staniczekovi, se tehdy ani ve snu nezdálo, že kapela bude existovat ještě po dvaceti letech. Teď je však jejich budoucnost vážně ohrožena. Policie totiž nenašla nejdůležitější ukradenou věc ze studia. Tou je počítač, v němž byly veškeré písně.