Jeden z pachatelů pochází z Blanenska, druhý z Olomouckého kraje. „Dva příbuzné jednoho z nich policisté zadrželi za velmi podobné trestné činy už letos v červnu,“ sdělil kriminalista z Blanska Martin Holub. Za devatenáct vloupání do trezorů s třímilionovou škodou je soud již poslal do vězení. I za předešlé trestné činy padesátiletý muž dostal souhrnný trest jedenáct let vězení a třicetiletý deset let.

Zloději trezory buď ještě na místě rozřízli rozbrušovačkou, nebo je vybourali ze zdi. Pokud nenašli dost peněz, brali někdy i zboží. „Například z kuchyně jednoho zemědělského družstva odnesla zadržená dvojice osmnáct kilo vepřového masa, sýr, pepř a téměř pět kilo masoxu. Hodila se jim i zubní pasta, stravenky nebo alkohol,“ konstatovala mluvčí jihomoravské policie Petra Vedrová.

Zakrývali stopy

Muži se vždy snažili zakrýt stopy, které mohli na místě činu zanechat. „Vše polévali aviváží nebo savem. Práškovými hasicími přístroji někdy vystříkali cestu, kterou přišli a pouštěli do místností i vodu z hydrantu,“ informovala jihomoravská kriminalistka Alena Knotková.

Pachatelé také nosili pokaždé jiné boty a maskovali se kuklami. „Na výpravách používali vysílačky i rušičky signálu mobilního telefonu. Ten s sebou nikdy nebrali,“ řekl Holub.

Na Vyškovsku se dva zadržení muži vloupali například do areálu, kde sídlilo více firem. Postupně obešli všechny společnosti. „V jedné z nich našli paletový vozík, na který ukradené trezory naložili, aby je mohli lépe odvézt,“ uvedla Knotková.

Většinu peněz zloději utratili. „Prohráli je v automatech, nebo si za ně platili ubytovaní v drahých hotelech,“ dodal Holub.