„Stejně jako loni jsme v letních měsících zaznamenali méně ukradených aut. Třeba v lednu jich bylo v kraji jedenapadesát, v květnu jen sedmadvacet. Na podzim čísla zase porostou, řidiči by si proto měli dávat pozor," uvedl mluvčí brněnských policistů Pavel Šváb.

Skoro to vypadá, jako by si zloději aut brali o letních prázdninách dovolenou a ztráty doháněli v posledním kvartálu. „V roce 2013 ukradli zloději v republice za první pololetí průměrně 885 aut měsíčně. O prázdninách se tento průměr snížil téměř o tři procenta. Naopak od září do prosince narostl ve srovnání s prázdninami o víc než sedm procent," upřesnil Roman Zrubák. Je obchodní ředitel společnosti, která v České republice zajišťuje bezpečnostní systémy aut.

Ukradených aut na jižní Moravě kromě toho rok od roku přibývá. Kraj si v tomto směru stále drží třetí příčku v republice. „Letos zatím evidujeme o pětadvacet ukradených vozů víc než loni s celkovou škodou přesahující čtyřicet milionů korun," informoval Šváb.

Zloději se umějí přizpůsobovat. „Nové možnosti zabezpečení aut přináší taky nové techniky krádeží. Násilných vniknutí je v Brně minimum, pachatelé začínají používat metody, které poškodí auto co nejméně, aby se lépe prodávalo," řekl policejní mluvčí.

INFOGRAFIKU SI PROHLÉDNĚTE V ÚTERNÍM BRNĚNSKÉM DENÍKU ROVNOST

Podle mluvčího ČSOB pojišťovny Petra Milaty se s postupující modernizací zloději začínají víc soustřeďovat na součástky než na celé karoserie. „Je to pro ně bezpečnější. Hodně aut už má v sobě GPS systém. Krádeží součástky zloděj tolik neriskuje dopadení," vysvětlil.

Zároveň jsou už podle něho krádeže luxusních značek v útlumu. „Zloději se řídí tím, co diktuje trh. Pokud chtějí auto dál prodat, dívají se, co lidé nejvíc kupují. Třeba škodovky a volkswageny," řekl.

S tím souhlasí i Šváb. „Například v červenci v brněnských Židenicích ukradl zloděj stařičký volkswagen. Způsobil tím jen patnáctitisícovou škodu. Zřejmě jej chtěl pro sebe," poznamenal.

Se zloději aut se snaží bojovat i brněnští strážníci. „Kontrolujeme hlavně parkoviště. Řidiči by se však měli naučit, že tak jako kontrolují své auto před cestou, měli by ho obejít i po návratu. Často je totiž příčinou vykradení zapomenuté stažené okénko. I tak jednoduchý zvyk může rozhodnout," uvedl mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem.

Jak řekl Šváb, řidiči často v autě nechávají na ochranu psy nebo zbývající cestující. „Je to nesmyslné. Už jsme několikrát řešili, že zloděj odjel i přesto, že v autě nebyl sám," dodal. Podle něho by řidiči například neměli v autě nechávat technický průkaz, náhradní klíče. Auto je potřeba zamykat, přemýšlet o parkovacím místě a vůz řádně pojistit.

Právě na pojištění by lidé zapomínat neměli. A pokud ke krádeži dojde, vyplatí se nahlásit událost na policii co nejdřív. „Od policistů dostanou potvrzení, které předají pojišťovně," informoval odborník na likvidaci autopojištění Marek Pacík.

Pojišťovny poté případ vyšetří a snaží se odhalit pojistné podvody. „Odškodnění se lidé mohou dočkat v průměru čtyřicet dní po nahlášení události," doplnil odborník.

V případě, že se ukradené auto i po čase podaří policistům vypátrat, lidé nemusí vyplacené odškodné od pojišťovny vracet. „Do patnácti dnů se majitel může rozhodnout, jestli si nechá peníze nebo auto," uzavřel Pacík.