Období letních dovolených, to jsou každoročně žně pro zloděje, kteří vykrádají opuštěné domy a byty. Láká je hlavně elektronika a peníze. Policie objasní přibližně každou pátou krádež.

Nemilé překvapení po návratu ze čtrnáctidenní dovolené čekalo například v minulém týdnu majitelku bytu v Kuřimi. „Zloděj vypáčil dveře jejího bytu a ukradl peníze a šperky v celkové hodnotě přes sto padesát tisíc korun,“ popsal krádež policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Podobně dopadl i majitel domu v Bystrci. Ten před červencovou dovolenou zapomněl zavřít větrací okénko, kterým se zloděj dostal dovnitř. Z bytu si poté odnesl plazmovou televizi a další cennosti.
Pootevřená či špatně zavřená okna domů jsou přitom pro zloděje jednou z nejsnadnějších cest k lupu. „Na druhou stranu je pravda, že pokud jsou někde třeba dva týdny stále zavřená okna, zloděj si právě díky tomu může byt vytipovat jako opuštěný,“ varuje Malášek. Nejlepší tedy podle policie je domluvit se s dobrým kamarádem či spolehlivým sousedem, aby okna v bytě čas od času otevřel a byt vyvětral.

Spolehliví sousedé si často také všimnou vloupání dříve, než se majitel bytu vrátí z dovolené. „Mnohdy se nám stává, že nás sousedé upozorní například na vypáčené dveře či rozbitá okna,“ popsala mluvčí brněnských strážníků Denisa Kapitančiková.

Snížení rizika

V červnu dokonce pozorný soused ze Svážné ulice v brněnské části Nový Lískovec jedné z krádeží zabránil. „Všiml si totiž, že do sousedního domu se sklepním okénkem dostala dvojice mladých lidí. Zavolal proto strážníky, a těm se dvacetiletého chlapce a osmnáctiletou dívku podařilo chytit,“ uvedla Kapitančiková.

Dopadnout se zatím naopak nepodařilo zloděje, který o minulém víkendu vykradl dům v Pellicově ulici pod Špilberkem. „Zloděj vypáčil okno a z bytu si mimo elektroniky odnesl sbírku mincí,“ sdělil Malášek.

I když dokonalá ochrana proti zlodějům neexistuje, lidé by si měli dávat pozor, aby na dočasně opuštěné byty zbytečně neupozorňovali. „Bydlíme ve vile, kde žije několik rodin. Snažíme se, abychom na dovolenou neodjížděli ve stejném termínu. Ti, kdo v domě zůstanou, potom vybírají poštovní schránku, větrají a občas jdou rozsvítit světla do dalších bytů, aby dům nevypadal prázdný,“ popisuje například Brňanka Klára Novotná.

Taková opatření podle policie pravděpodobnost vykradení bytu opravdu snižují. „Pokud nemůže pomoci rodina či sousedé, mají se lidé domluvit na péči o byt s někým důvěryhodným, komu svěří klíče,“ doporučuje Malášek.

Klíče je přitom vhodné skutečně předat, ne je ponechat v nějaké „tajné“ skrýši. „Když lidé nechají klíče pod rohožkou nebo v květináči, je to pro zloděje přímo pozvánka na návštěvu,“ podotýká policejní mluvčí. Sebelepší zabezpečení bytu může pokazit prostá zapomnětlivost. „Najdou se totiž i lidé, kteří klíče zapomenou přímo v zámku,“ podivuje se Malášek.

Když i přes všechnu opatrnost najde člověk po návratu z dovolené byt vykradený, pomůže při vyřizování škody, pokud jsou cennosti zdokumentovány. „Lidé by také měli mít poznačená výrobní čísla drahé elektroniky. Zvyšuje se tak totiž šance, že se jejich přístroje podaří najít například v některé ze zastaváren,“ zakončil Malášek.