Soukalovi a třem zdravotním sestrám hrozí až rok vězení za to, že při operaci zapomněli v těle pacientky téměř třicet centimetrů dlouhou špachtli.

Před mikrofonem přes dvě hodiny stáli chirurg, gynekolog a urolog. Hodnotili zákrok, který na pacientce provedl tým primáře Soukala v roce 2009. Podle nich je těžké určit, kdy se nástroj do těla dostal. „Nejčastěji se takzvaný ekartér používá na konci operace při uzavírání břišní dutiny, aby se střevo nemohlo připlést do cesty jehle při šití," uvedl gynekolog Jan Zmrhal.

Instrumentářka ale kontroluje počet nástrojů už před šitím. V takovém případě by si chybějícího nástroje nemusela všimnout. „Pouze ale pokud, by si ho operatér vzal sám a ona ho u toho neviděla. A to se nedělá," uvedl Kostka.

Primář se podle znalců zásadní chyby nedopustil ani při následné péči, když si mu pacientka asi pět měsíců stěžovala na bolesti břicha a on ji pouze předepisoval léky na bolest. „Pak už mi to ale bylo divné a sám jsem ji poslal na centrální tomografii, která pak nástroj v těle objevila," hájil se Soukal.

Naopak sestry chybu podle nich udělaly. „Instrumentářka se zřejmě opakovaně přepočítala, sestra na centrální sterilizaci chybějící nástroj také nezjistila. Když se to dozvěděla staniční sestra, nikomu to neřekla a pouze doplnila chybějící nástroj," uvedl Kostka.

S tím ale staniční sestra Romana Hanušová nesouhlasila. „Oznámila jsem to centrální sterilizaci, která o tom měla informovat vrchní sestru. S tou jsem se o tom později také bavila, při sepisování objednávky nástrojů," řekla sestra.

Soudkyně Lenka Šulcová plánuje vyhlásit rozsudek příští týden ve středu. Případem se zabývá podruhé. V červenci 2011 primáře a instrumentářku Danu Staňkovou osvobodila. „Odvolací senát Krajského soudu v Brně rozsudek zrušil a uložil ještě doplnit důkazy," vysvětlila Šulcová.

Uvěřila totiž i dalším znalcům, že si primář se sestrou nemuseli chyby už na sále všimnout.

Soud naopak uznal vinnými ženy, které u operace vůbec nebyly. Lence Šicové z centrální sterilizace, která měla nástroje překontrolovat, trest prominul. S trestem nakonec odešla jen Hanušová. Dostala měsíc vězení podmínečně odložený na rok.