Velké obnosy peněz žena podle rozsudku získávala několika způsoby. Například si půjčovala od důvěřivých lidí pod záminkou těžké životní situace, smrti otce nebo kvůli dluhům za energie. Osmašedesátiletého muže připravila o životní úspory ve výši skoro osmi milionů korun. Nešťastník ve čtvrtek u soudu vypovídal. „Od přírody mám takovou povahu, že se snažím lidem pomáhat. Vždycky když mě prosila o peníze, měla pro to nějaké nové zdůvodnění a postupně se to čím dál víc nabalovalo. Trestní oznámení podal až můj syn, protože já bych to nedokázal,” vysvětlil.

Ilustrační foto.
Kolik za škodu na zdraví? Napoví nová kalkulačka soudu a odborníků na dopravu

Od své známé si zase žena podle soudu půjčila telefon a uzavřela na její jméno půjčku ve výšce téměř šesti tisíc korun. Při jiné příležitosti pak žena podle výpovědi půjčila Novotné svou platební kartu. Ta si potom z bankomatu vybrala víc, než se dohodly.

Celkem podvodnice připravila o peníze alespoň šest různých lidí a dopustila se také dvou úvěrových podvodů. Na základě nepravdivých údajů si u dvou různých bank sjednala úvěry v celkové výši devětadvaceti tisíc. „Doznávám se, byla jsem hloupá a věřila dalším lidem. Všechno je to pravda, peníze nejsou. Upřímně bych se chtěla omluvit, to je všechno, co bych chtěla říct,” uvedla u soudu Novotná. Další výpověď odmítla.

Že by v případu mohli figurovat i další lidé, zmiňoval i obhájce Novotné Jiří Lukeš. „Ty peníze byly pravděpodobně předávány dalším osobám. Jednalo se o vysoké částky, které nemohla snadno využít jenom pro sebe. Je vidět, že je neprohýřila, nekupovala movité věci, neutekla s nimi do ciziny,” řekl advokát.

Ženě hrozilo za její skutky až dvacet let vězení. Kromě dvanácti, které nakonec dostala, jí soud nařídil také nahradit škodu všem poškozeným. „Jednalo se o dlouhodobé páchání trestné činnosti, poškozených navíc bude pravděpodobně více. Zároveň však obžalovaná pomohla soudu, alespoň v tom, že se doznala a prokázala lítost. Namísto toho, aby dělala problémy a vymýšlela si spekulace. Soud proto postupoval ještě relativně mírně,” vysvětlil předseda senátu Michael Vrtek.

Rozsudek je nepravomocný. Novotná i státní zástupce Ivan Hrazdira si ponechali lhůtu pro podání odvolání.

ZUZANA PEKÁRKOVÁ

Ilustrační fotografie.
Při potyčce v baru vytáhl devatenáctiletý mladík nůž. Zranil tři lidi