Když bylo dceři šestnáct, otci už nestačilo dívat se na ni při umývání. „Odmítala ho, říkala mu, že má strach a nechce být těhotná. On ale využil fyzické převahy a opakovaně ji několikrát měsíčně znásilňoval," zaznělo v rozsudku krajského soudu. Podle něj dívku také psychicky týral, vyhrožoval zabitím sebe i dětí a zakazoval jí stýkat se s vrstevníky.

Psycholog Petr Sakař uvedl, že ve velké části případů zneužívání dětí jde o někoho velmi blízkého. „Nejčastěji je to právě otec. Člověk, který by je měl chránit a pomáhat jim, se na nich dopouští největšího příkoří," řekl.

Případ podobného rozsahu jako se stal v Brně nemá na jižní Moravě obdoby. Kauz zabývajících se násilím na dětech ale v regionu přibývá. Hlavně případů zneužití nezletilých je stále víc. „Loni jsme na jižní Moravě zaznamenali dvě oznámená znásilnění a osm zneužití dětí. Jen v letošním lednu už máme případy pohlavně zneužitých dětí tři," informovala krajská policejní mluvčí Petra Vedrová.

Odborníci se shodují, že pokud mají lidé podezření na zneužívání dětí v okolí, ohlásí to častěji než dřív. „O sexuálním zneužívání se víc mluví, už to není takové tabu," vysvětlil Sakař. Dodal, že přesto stále platí, že většina zneužívaných dětí se do policejních statistik vůbec nedostane.

Mluvčí Vedrová uvedla, že dětská oběť se s problémem svěří málokdy. „Většinou to oznámí lékař, který si všimne příznaků fyzického týrání, nebo učitel či sociální pracovník," řekla Vedrová.

zneužívání v kraji
Leden 2015: 3 zneužité děti, žádné znásilnění
Rok 2014: 2 znásilněné děti, 8 pohlavních zneužití
Rok 2013: 2 znásilněné děti, jedno zneužité
Rok 2012: 3 znásilněné děti, 6 zneužitých
Rok 2011: 2 znásilněné děti, 2 zneužité
Rok 2010: žádné znásilnění, 7 zneužití
Rok 2009: 1 znásilnění, 4 zneužití

Zdroj: Policie ČR

Pokud je dítě zneužívané několik let, často se pokusí o útěk z domova. Podnětem bývá podle Sakaře snaha ochránit někoho dalšího, třeba člena rodiny. „Objevily se také případy, kdy dívka měla s násilníkem dítě. Když přišlo do stejného věku jako ona v době prvního znásilnění, rozhodla se vyhledat pomoc a tím dítě zachránit," uvedl psycholog Sakař.

Následky si zneužívané děti nesou po celý život. Trpí depresemi, nízkým sebevědomím, připadají si poznamenané a méněcenné. Obvykle mají velké problémy v partnerských vztazích a jejich sociální schopnosti jsou narušené do té míry, že nedokáží jednat s lidmi, vytvářet nová přátelství.

Právě zdravotní následek je u zneužívání dětí významnou přitěžující okolností ovlivňující délku trestu. Pokud se prokáže způsobení trvalé újmy na zdraví, může pachatel dostat až dvanáct let vězení, což je nejvyšší trest za zneužívání.

Matka dvou dcer Alice Fejfušová z Brna poznamenala, že trest by měl být vyšší než deset let, aby od něčeho takového další podobné otce odradil. „Ve výsledku je ale jedno, kolik násilník z Husovic dostal. Trestat je už pozdě, když se stala tak smutná věc. Roky zneužívaná dívka už nikdy nebude jako dřív a úplně nejhorší je, že to odnesou její děti. Vstupují do života geneticky postižené a poznamenané tou zlou záležitostí. Hrůza pomyslet," uvedla Brňanka Fejfušová.

KLÁRA ČÁPOVÁ