Muž tankoval na účet svého zaměstnavatele v letech 2009 až 2010 zhruba patnáct set krát. Jezdil většinou na jednu benzinku u brněnského autobusového nádraží Zvonařka. „Byl to náš stálý zákazník. Jezdil několikrát týdně. Často i s dalšími lidmi. Tankovali jak do aut, tak do kanystrů či barelů. Najednou sto až dvě stě litrů. Platil vždy kartou," vypověděla tehdejší zaměstnankyně pumpy Jaroslava Kopáčková.

Nikdo ze zaměstnanců si ale nemyslel, že by muž dělal něco protiprávního. „Často tam lidé tankují ve velkém i do kanystrů. Co vím, většinou to mají do stavebních strojů, které na silnici nemohou. Myslela jsem, že tohle je stejný případ," okomentovala Kopáčková.

V roce 2010 ale společnost, která benzinku vlastní, zavedla věrnostní program pro zákazníky. „Za tankování dostávali body, na které si pak mohli zadarmo vybrat dárek. Měli jsme strach, že by to mohli zneužívat naši zaměstnanci. Načítání bodů na zákaznické čipy jsme proto bedlivě kontrolovali," vysvětlil pracovník firmy Stanislav Paďour.

Přitom svědek narazil na nesrovnalosti. „Na jedné z čerpacích stanic v Brně nahrál někdo body na jeden čip za jeden den pětkrát. Rozjel jsem se to v polovině října 2010 zkontrolovat. Zjistil jsem, že zákazník platil pokaždé jinou platební kartou. Z videozáznamů ale vyplynulo, že šlo pokaždé o stejného člověka," uvedl Paďour.

Společnost kontrolou registrace ověřila, že všechny karty, ze kterých dotyčný platil benzin a naftu, patří České poště. „Okamžitě jsme jim to řekli. Oni pak zavolali policii," řekl muž.

Podle Tučkových bývalých šéfů byl muž jedním z nejlepších zaměstnanců. „Pracoval pro poštu jako řidič. Byl spolehlivý a důvěryhodný. Proto začal někdy v roce 2008 zaskakovat i za vedoucí směny. Ti rozdělovali platební karty řidičům, kteří potřebovali natankovat," uvedl jeho přímý nadřízený Petr Vojáček.

Karty ale nikdo nekontroloval. A Tuček toho využil. „Nikdo přesně nevěděl, kolik jich je ani nekontroloval řidiče, kdy a jak je vrací," popsal situaci na poště obžalovaný.

Uvedl, že to nejdříve chtěl řešit. Když na to vedení ale nereagovalo, rezignoval na snahu něco řešit. „Řekl jsem si, že pošta je zřejmě dost bohatá, když ji nezajímá, co se s jejími penězi děje," prohlásil již dříve u soudu Tuček. V pátek k hlavnímu líčení nedorazil. Omluvil se ze zdravotních důvodů.

Upozornil, že činu lituje. „Měl jsem finanční problémy. Z výplaty jsem platil dluhy, alimenty na dceru a přítelkyně byla nemocná, tak jsem jí kupoval léky," tvrdil Tuček.

Benzin i naftu prodával známým za nižší cenu. „Několikrát týdně mi zavolal a jeli jsme spolu na pumpu. Za litr nafty chtěl dvacet korun.Vysvětlil mi, že ve firmě, kde pracuje má domluvené nižší ceny. Platil jsem mu hotově," řekl Jaroslav Nečas.

Tuček se k činu přiznal, ale hájil se, že způsobil nižší škodu, než je v obžalobě. Kvůli tomu chce předseda senátu Miloš Žďárský od pošty další dokumenty. Líčení proto odročil na polovinu července.