Ve stejný den navíc začínají žákům v České republice pololetní prázdniny. „Školáci i jejich rodiče a prarodiče si můžou aktivně užít volno. K tomu mají možnost vyzkoušet různé sporty na jednom místě. Všechna sportoviště jsou navíc na čerstvém vzduchu,“ řekla primátorka města Brna Markéta Vaňková a připomíná, že Brno na pořádání akce dalo deset milionů korun, navíc čtyřmi miliony podpořilo instalaci a celosezónní provoz kluziště, které využijí i návštěvníci Olympijského festivalu.

Nejviditelnější změnou oproti minulému Olympijskému festivalu je, že jsou všechna sportoviště s výjimkou curlingu venku pod širým nebem. „Vůbec poprvé se chystá v areálu pro návštěvníky Olympijský dům. A stejně jako v létě během her v Tokiu bude i v zimě fungovat olympijská vzdělávací zóna EDA, kde se děti dozví nejen spoustu zajímavostí o zimních sportech, ale také o olympismu, olympijských hrách a jejich hodnotách. Dospělé a odrostlejší děti zaujme i venkovní část expozice plná zajímavostí o zimních olympijských hrách,“ uvedla primátorka druhého největšího města u nás.

Olympijský festival v rámci olympiády v Pekingu je připravený v areálu brněnské Nové Zbrojovky.
Takhle bude vypadat olympijský festival v Brně. Podívejte se, než ho otevřou

Návštěvníci Olympijského festivalu si vyzkouší zimní sporty jako je například hokej, bruslení, boby, skeleton, curling, běžecké lyžování, biatlonová střelba na terč z laserové malorážky, lyžování včetně jeho akrobatické verze, snowboarding, rychlobruslení na speciální podložce zvané slightboard nebo třeba střelbu na hokejovou branku. Půjčit si můžou i potřebné vybavení. Děti mají k dispozici hrací karty, s nimiž lze obejít celkem sedmnáct sportovišť, kde plní úkoly a sbírají razítka. Za splnění devíti úkolů získají děti diplom, za čtrnáct diplom a medaili a za všech sedmnáct navíc i dárek.