Brno 30.9.2020 - oprava Obchodního centra Futurum v Brně
Proměna Futura v Brně: na střeše postavili elektrárnu, pokryje desetinu spotřeby

Třiapadesát firem nahlásilo Úřadu práce v Jihomoravském kraji od března do konce listopadu hromadné propouštění.

Program Antivirus

* Úřad práce v Jihomoravském kraji přijal 7 524 žádostí o poskytnutí příspěvku na náhradu mzdy a se zaměstnavateli uzavřel 7 524 dohod.

* O podporu nejčastěji žádají zaměstnavatelé z oblasti cestovního ruchu, gastronomie, obchodu a služeb, ale také výrobní, např. strojírenské firmy.

* V okresech mimo Brno jsou to nejčastěji menší zaměstnavatelé do 20 zaměstnanců. V Brně je spektrum žadatelů široké - od nejmenších s jedním zaměstnancem až po velké firmy.

* Vyplaceno bylo 108 951 příspěvků v celkové výši téměř miliardy korun.

Týká se zhruba 1800 zaměstnanců, jen za listopad 402. „Neznamená to, že lidé okamžitě přijdou o práci. Někdy se tak nakonec ani nestane. K hromadnému propouštění dochází zpravidla v řádu několika měsíců,“ sdělila mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková. Jak dodala, záměry firem také ne vždy souvisí se situací kolem koronakrize.

U živnostníků a malých firem propouštění začalo na začátku podzimu v oborech cestovního ruchu, ubytování a gastronomie. „Na Hodonínsku mají velké problémy také výrobní firmy ze strojírenství do třiceti zaměstnanců, kde se zastavil přísun objednávek z automobilového odvětví,“ uvedl ředitel okresní hospodářské komory Michal Švagerka.

Podle něj zaměstnance naopak hledají firmy z oblasti IT, online prodeje, logistiky a stále i ve stavebnictví a výrobním sektoru. 

Dle údajů úřadu práce měli ke konci listopadu zaměstnavatelé na jižní Moravě největší zájem o pracovníky ve stavebnictví, uklízeče, pracovníky v zákaznických kontaktních centrech, skladníky a obsluhu vysokozdvižných vozíků, montážní a pomocné pracovníky ve výrobě nebo třeba řidiče.

Za svou celoživotní práci letos získala Helena Tlachová nominaci na cenu Anděla mezi zdravotníky.
Sestra z Brna se 40 let stará o nedonošené děti. Bude andělem mezi zdravotníky?

Poptávku po kvalifikovaných dělnících potvrdil Jiří Grim, vedoucí brněnského pracoviště odborového svazu KOVO, které na jižní Moravě působí u zhruba devadesáti zaměstnavatelů. „O žádném hromadném propouštění nevím,“ dodal s tím, že většina firem v tomto segmentu zatím nepociťuje pokles poptávky po výrobcích.

V brněnském Zetoru se připravovali na příznivý rok 2020 z hlediska prodejů. „Po vypuknutí pandemie jsme plán museli změnit. Ale udrželi jsme stejný počet zaměstnanců jako před koronavirovou krizí,“ řekl výkonný ředitel Zetoru Marián Lipovský. V odvětví zemědělské techniky se podle něj očekává celkový pokles prodejů. Značka příští rok slaví 75. výročí od zahájení výroby traktorů.

Zdroj: DENÍK/Archiv

Ve dvou divizích naftařské společnosti MND na Hodonínsku propustili po poklesu odbytu ropy na jaře přes sto zaměstnanců. Nyní částečně činnosti obnovují. „Od nového roku uvažujeme o možném náboru zaměstnanců v jedné divizi,“ informovala mluvčí Dana Dvořáková. Společnost čerpá podporu na zhruba dvě desítky zaměstnanců z programu Antivirus.

Rušení 2300 pracovních míst již oznámila Česká pošta. Kolik výpovědí se dotkne jihomoravských zaměstnanců, dosud neupřesnila. „Bude to napříč pozicemi. V rámci doručování se propouštění týká převážně listovních doručovatelů, a to kvůli každoročnímu, zhruba desetiprocentnímu poklesu listovních zásilek. Naopak nabírat budeme pro balíkové doručování,“ sdělil mluvčí Ivo Vysoudil.

Ilustrační foto.
Testování na Covid zdarma: Fakultní nemocnice Brno spustila rezervace

Veletrhy Brno sníží k lednu počet pracovních pozic o sedmdesát oproti začátku roku. Plánovali to už před pandemií. Osmdesátiprocentní propad tržeb je ale podle ředitele Jiřího Kruliše průšvih i pro desítky navázaných živnostníků, řemeslníků a firem. „Všichni si stěžují, ale všichni měli během roku alespoň částečné příjmy. My nic. Žádná firma nemůže vydržet dlouhodobě zákaz podnikání," dodal.

Návrat na objemy služeb Veletrhů na úroveň předchozích let podle Kruliše potrvá jeden či dva roky. „V dohledné době tak ubude práce zejména v oblasti technických služeb. Musíme mít méně stálých zaměstnanců, část pořešíme smluvně, část budou přechodní zaměstnanci," upřesnil.