Takovou inflaci, jaká zasáhla Česko v posledních měsících, mladá generace nepamatuje. Dříve narození pak vzpomínají na státem určované ceny za socialismu. Data Českého statistického úřadu ovšem ukazují, že pro přílišnou nostalgii není v tomto případě důvod.

Příkladem budiž obyčejné máslo, jehož cenové turbulence vyvolávají nejednu emoci. Aktuálně je čtvrtka másla k mání v průměru za necelých 40 korun. Za to se dal v roce 1989 koupit celý kilogram. Máslo je tedy dnes nominálně čtyřikrát dražší než před sametovou revolucí. Jenže cenová hladina mezitím vzrostla sedmkrát. Kdyby máslo zdražilo za tu dobu stejně jako ostatní položky spotřebního koše, prodávalo by se dnes za více než 70 korun.

Mzdy vs. ceny

Průměrné příjmy vyskočily za posledních 34 let na téměř třináctinásobek. Díky tomu si dnes lidé mohou z jedné výplaty koupit více než tisíc 250gramových balení másla – více než trojnásobek oproti množství, které se dalo z výdělku pořídit na konci socialismu. To je tak velký rozdíl, že jej nevymaže ani odlišné zdanění příjmů, rozevírání nůžek mezi průměrem a mediánem mezd či vzpomínka na rok 2017, kdy bylo máslo v Česku historicky nejdražší.

Vedle másla je dnes dostupnější převážná většina potravin a spotřebního zboží. Nejvíce relativně zlevnil koloniál (čaj, káva, čokoláda, jižní ovoce) a drůbeží maso, dále pak elektronika, domácí spotřebiče, oblečení, obuv či palivo.

Mzdy po většinu polistopadového období rostly rychleji než ceny. Výjimkou byla první polovina 90. let, kdy se kupní síla Čechů dočasně snížila. Pokles reálných příjmů pocítila většina pracujících také loni, to však už měly mzdy oproti inflaci mnohaletý náskok.

Výjimky z pravidla

Existují ovšem i zboží a služby, které jsou dnes ve všech ohledech dražší než v roce 1989, byť většinou jen mírně. Patří mezi ně například brambory, chléb, vstupenky do kina či divadla, jízdné v MHD, odvoz odpadu nebo kadeřnické služby.

Podle analytika Miroslava Nováka ze společnosti Akcenta je porovnávání výdajů mezi lety 1989 a 2023 obtížné. „Například možnosti cestování do zahraničí byly dříve velmi omezené,” vysvětluje.

V průměru však podle něj dnešním domácnostem zbude po zaplacení všech nezbytných výdajů více peněz na koníčky, dovolenou a další radosti života. „Vše závisí na dalších okolnostech, hlavně na výdajích na bydlení. To je v současnosti klíčová položka spotřebního koše,” uzavírá Novák.