Zatím nejvyšší nárůst potvrzených případů nemoci za celých 24 hodin byl od začátku epidemie v Česku zaznamenán tento týden v úterý, kdy přibylo 504 nakažených. Přes pět stovek činil nárůst případů i 21. srpna. Ani tehdy ale k 18:00 nebylo nových případů tolik jako za stejnou dobu dnes. V úterý 1. září bylo k večeru nově nakažených 214 a 21. srpna k 18:00 jich bylo 343.

Vicepremiér a ministr dopravy a průmyslu a obchodu Karel Havlíček
Vicepremiér Havlíček je v karanténě. Potkal se s nakaženou osobou

Přírůstky nakažených byly v posledních dnech opakovaně vysoké. Od začátku dubna až do konce června se denní nárůsty případů držely většinou pod dvěma stovkami. Do začátku srpna pak zůstávaly pod třemi stovkami. V posledních třech týdnech se ale třikrát objevily přírůstky kolem pěti stovek za 24 hodin.

V minulém týdnu také výrazně stoupl podíl nových případů nákazy na počtu provedených testů. V neděli dosáhl zhruba sedmi procent, a byl tak největší od začátku července. V pondělí sice podíl případů na počtu testů klesl na 2,8 procenta, ale v úterý znovu skokově stoupl až na 4,6 procenta.

Za uplynulý měsíc výrazně přibylo lidí, kteří skončili s covidem-19 v nemocnici. Od začátku srpna do začátku září stoupl počet hospitalizovaných skoro o polovinu na 172. Množství nakažených ve vážném stavu se za měsíc více než zdvojnásobilo na aktuálních 40 těžce nemocných.

On-line reportáž ke koronaviru najdete ZDE

Nejvýraznější nárůst počtu nakažených má nyní Hodonínsko, kde za posledních sedm dní přibylo v přepočtu na sto tisíc obyvatel 61 nových případů covidu-19. Následuje Praha se 46 případy na sto tisíc obyvatel za uplynulý týden, víc než čtyři desítky nakažených v přepočtu na obyvatele evidují také okresy Třebíč a Mělník.

Firma VDED vyrábí ve Velkém Březně dezinfekční brány
S virem si brána poradí okamžitě. Nová zařízení vyrábějí ve Velkém Březně

V nemocnicích je však nyní jen malá část lidí aktuálně trpících nemocí covid-19. Počet aktuálně nemocných, tedy množství potvrzených případů covidu-19 po odečtení vyléčených a zemřelých, v současnosti přesahuje 6800, a je tak nejvyšší od začátku epidemie. V nemocnicích je tedy nyní pouze 2,6 procenta nemocných. Například na přelomu dubna a května se podíl hospitalizovaných z celkového počtu nemocných pohyboval kolem deseti procent.

Potvrzených případů covidu-19 bylo v Česku od 1. března, kdy se objevili první nakažení, zaznamenáno 25.579. Téměř tři čtvrtiny nakažených se již z nemoci vyléčily a 425 lidí zemřelo.