V nouzovém stavu Česká republika žije nepřetržitě od 5. října. Poslanci ho na žádost vlády opakovaně prodlužovali, v polovině února tak ale už učinit odmítli. Vláda ovšem nakonec opět nouzový stav i přes kritiku vyhlásila a Sněmovna na konci března souhlasila s jeho prodloužením do dneška.

Od pondělí se budou protiepidemická opatření nově řídit pandemickým zákonem, většina jich i nadále zůstane v platnosti. S nouzovým stavem ale končí zákaz cestování mezi okresy, který platí s výjimkami například pro cesty do zaměstnání čí za lékařem od začátku března. Pomine také zákaz nočního vycházení mezi 21:00 a 05:00.

Ilustrační foto.
Matku s dcerou rozdělily uzavřené okresy. Ani jedna nemohla jet na jejich chatu

Oproti očekávání se ale zatím neuvolní pravidla pro shromažďování. Původně se mělo od pondělí moci setkávat venku až 20 lidí a uvnitř až deset. Nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) ale mimořádné opatření svého předchůdce Jana Blatného (za ANO) zpřísnil, a tak nadále bude platit, že se venku i uvnitř budou moci potkat maximálně dva lidé. Pro svatby či pohřby platí omezení na 15 lidí.

Změny čekají i na část školáků. Do lavic se od pondělí vrací žáci prvního stupně základních škol, ve škole se většina tříd bude střídat po týdnu. K prezenční výuce se vrátí také speciální školy a znovuotevřou se i školky, zatím ale jen pro předškoláky. Podmínkou prezenční výuky bude pravidelné testování. Žáci i pracovníci škol budou muset dvakrát týdně absolvovat antigenní test.

Školy se ale zatím neotevřou kvůli špatné epidemické situaci na Děčínsku, kde byl termín odsunut o týden.

Otevření obchodů i zoo 

V souvislosti s návratem části žáků do škol vláda rozhodla o otevření obchodů s dětským oblečením, s obuví a papírnictví. Na seznam znovuotevřených obchodů a služeb kabinet připojil také třeba čistírny, prádelny, zámečnictví, prodejny náhradních dílů pro auta a stroje nebo farmářské trhy.

Otevření se týká i zoologických a botanických zahrad, které mohou obnovit provoz ve venkovních prostorech. Naplnit budou smět maximálně 20 procent kapacity. Mohou začít fungovat i knihovny.

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger
Ministr zdravotnictví Arenberger: Vládě navrhnu omezení setkávání lidí

Mění se i režim ve věznicích či detenčních ústavech, kde budou od pondělí nově povoleny návštěvy. Za odsouzenými, obviněnými a chovanci návštěvy nemohly chodit od října. Nově je budou moci navštívit nanejvýš dva lidé současně, musí ale mít respirátor.

Autoškoly budou moci od příštího týdne znovu přihlašovat své studenty ke zkouškám. Při výcviku i zkouškách však budou muset nadále dodržovat některá omezení, testy na koronavirus však povinné nebudou. Řidičské zkoušky jsou zastaveny od začátku března, omezení zdržuje až desetitisíce studentů.