Předchozí
1 z 5
Další

K nápadu na výrobu unikátních dřevěných batohů dovedly Kůru hranolky zdarma

V pokoji měl starou dřevěnou lékárničku z šedesátých let minulého století. Jonáš Kůra z Brna pro ni už neměl využití, a proto ji předělal na batoh. „Dal jsem na ni popruh ze staré krosny a šel jsem ven,“ popisuje Kůra. Lidem se novinka líbila. V květnu začne prodávat první celodřevěné batohy na světě.

Jonáš Kůra.Zdroj: archiv Jonáše Kůry

První kousek měl osmnáctiletý Kůra ještě se zámkem v jeho zadní části. „U jednoho stánku v centru Brna jsem si objednal s batohem na zádech hranolky. Prodavači se líbil a nechal mi je zdarma,“ vzpomíná na chvíli, kdy ho napadlo batohy vyrábět i pro ostatní lidi.

Jonáš Kůra.Zdroj: archiv Jonáše Kůry

Mladík už vyrobil prototyp. Spolupracoval na něm ještě s kamarádem Petrem Starým. „Studuje na střední umělecké škole v Brně a na starost má výrobu,“ říká rovněž středoškolák Kůra. První celodřevěné batohy na světě budou vyrábět na třech místech. „Jedna firma pomocí laseru vytvoří z překližky obal batohu. Jiná vytvoří popruhy. My v Brně budeme batohy skládat dohromady,“ přibližuje.

Jonáš Kůra.Zdroj: archiv Jonáše Kůry

Batoh zatím váží asi jedno kilo, ale bude lehčí. „Čekáme na překližku z Číny, která je ze stromu paulownia. Batoh bude vážit asi sedm set gramů,“ přibližuje Kůra. Každý výrobek bude jiný. Lidé si zvolí různé druhy dýhy, kterou bude potažený. „Nabídneme třeba dub či olivu. Zvolí si i barvu laku a popruhů,“ upřesňuje mladík.

Jonáš Kůra.Zdroj: archiv Jonáše Kůry

Aby byl batoh pohodlnější, má na zadní části podložku. „Změkčí zadní stranu. Je tam připevněná na magnet. Proto si ji lidé mohou sundat a položit třeba na studenou lavičku,“ vypráví student.

Jonáš Kůra.Zdroj: archiv Jonáše Kůry