V pondělí přibylo 47 nakažených, nejméně za poslední čtyři dny. Nově nakažení tvořili mezi pondělními testovanými 0,66 procenta, podíl klesl z nedělních 1,81 procenta. Za dnešek bude údaj známý ve středu ráno po zveřejnění dnešního počtu testů. Těch bylo dosud včetně opakovaných u stejného člověka provedeno 410 777.

ON-LINE ke koronaviru ZDE

Onemocnění nejvíce zasahuje Prahu, kde je 2046 případů a na 100 tisíc obyvatel připadá víc než 157 nemocných. Nejmenší, jen mírně přes 28 případů na 100 tisíc obyvatel, je tento poměr v Jihočeském kraji, který má i nejméně infikovaných, konkrétně 181. U většiny pacientů má nemoc mírný průběh. Hospitalizováno bylo k pondělku 154 lidí, ve vážném stavu bylo 24 z nich.

Zemřelý s covidem-19 dnes zatím nepřibyl žádný, v pondělí se statistika rozšířila o dvě a v neděli o jedno úmrtí. Údaje se mohou ještě zpětně měnit. Dosud nejvíce obětí ministerstvo eviduje v Praze, kde s nákazou zemřelo 94 lidí. Nejméně úmrtí má Zlínský kraj, stále dvě.

Dušek: Většina obětí nezemřela primárně na covid-19

Podle odhadů ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška nezemřelo 60 procent lidí, jejichž úmrtí jsou v koronavirových statistikách v ČR, primárně na nemoc covid-19. Většinou měli jiné chronické nemoci, často i více než jednu. Nejčastěji šlo o nemoci srdce, dýchací soustavy nebo cukrovku.

Vláda s ohledem na příznivá epidemiologická čísla pokračuje v rušení opatření, kterými od března omezila volný pohyb a cestování, sdružování, podnikání, kulturu, sport, školní výuku a další aktivity. Dnes se dále uvolnil režim na hranicích Česka a otevřely se další letiště pro mezinárodní lety. Od středy budou moci Češi, Slováci a Maďaři mezi státy cestovat bez nutnosti negativních testů na onemocnění covid-19 a bez karantény, pokud se vrátí do své země do 48 hodin.