U většiny lidí je průběh nemoci mírný. V nemocnici je s koronavirem 148 pacientů, v těžkém stavu je 17 z nich.

V posledních třech dnech se denní přírůstek nových případů nákazy držel nad stovkou. Podíl nakažených k celkovému počtu testovaných ale klesal. Ve čtvrtek byl 2,38 procenta. Držel se tak pod sedmidenním průměrem, který je 3,66 procenta.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Situace v Karviné se zlepší, věří Vojtěch. Byl označen za teflonového ministra

Na Karvinsku, které je nyní nemocí nejvíce zasažené, za uplynulý týden zaznamenali zhruba 121 nových případů na 100.000 obyvatel. Nákaza se v okrese rozšířila hlavně mezi pracovníky dolů černouhelné firmy OKD a jejich blízkými.

Mimořádná schůze Sněmovny

O koronaviru na Karvinsku ve čtvrtek debatovali poslanci na mimořádné schůzi. Opozice poukazovala na to, že lidé zde musejí na testování a výsledky testů čekat i několik dní, zpochybňovala fungování takzvané chytré karantény, která má usnadnit hledání možných nakažených. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) uvedl, že situace na Karvinsku se uklidňuje a nákaza se tam nekontrolovaně nešířila.

Na sousedním Frýdecko-Místecku, kde kvůli nákaze přerušila provoz společnost DEVA, je za posledních sedm dní zhruba 36 nových případů na 100 tisíc obyvatel. Na Ostravsku je to 20, na Kutnohorsku 49 a na Jihlavsku zhruba 18 nově nemocných na 100 tisíc obyvatel. Na Kutnohorsku je ohnisko covidu-19 v Církvici, na Jihlavsku ve Větrném Jeníkově, v souvislosti s tímto ohniskem bylo dnes potvrzeno devět nových případů.

Větrný Jeníkov zasáhla nová vlna nákazy koronavirem.
Koronavirus v Jeníkově? Okolní vesnice jsou na pozoru, některé uzavírají úřady

Lidé na Kutnohorsku musejí ve veřejných vnitřních prostorech opět nosit roušky, omezeny jsou hromadné akce a zakázány návštěvy ve všech zdravotnických zařízeních a domovech pro seniory. Mimořádné opatření platí od půlnoci na sobotu.

Mezi kraji bylo zatím nejvíc nakažených zaznamenáno v Moravskoslezském, kde dosud odhalili 3617 případů koronaviru. V Praze je to 2647 případů, naproti tomu v Jihočeském kraji jen 209. S covidem-19 nejvíc lidí zemřelo v Praze, úmrtí tam bylo 109. Nejméně zemřelých evidují ve Zlínském kraji, byla tam tři.