Výrazně dnes zatím přibylo vyléčených, téměř o 400 na 12 698. Z covidu-19 se tak uzdravilo přes 70 procent z nakažených. Počet úmrtí s koronavirem ministerstvo aktualizovalo na 389, což je o jednoho méně, než uvádělo ráno. Pro vývoj epidemie je klíčové, že se výrazně nemění počet hospitalizovaných a těch, kteří vyžadují intenzivní péči. V nemocnicích se s covidem-19 podle posledních údajů léčilo 116 pacientů, z toho 16 bylo v těžkém stavu.

On-line reportáž ke koronaviru najdete ZDE 

V poslední době stoupl počet nakažených o tisícovku za pouhých pět dní a tento trend pokračuje. Po víkendovém poklesu tento týden znovu přibývají denně víc než dvě stovky případů.

To je podobné tempo jako na jaře v době, kdy v zemi platil nouzový stav a omezení volného pohybu, podnikání a každodenních aktivit. Nyní se ale častěji testuje cíleně v místech nákazy. Po zrušení plošných opatření se zpřísněná pravidla například pro nošení roušek či konání hromadných akcí zavádějí jen v místech ohnisek.

Za čtvrtek hygienici provedli 6702 testů, podobné množství jako ve středu. V prvních dvou dnech týdne se testovalo intenzivněji. Z lidí, kteří podstoupili test, se ve čtvrtek nemoc prokázala u 3,21 procenta. V posledních dvou týdnech se údaj s výkyvy drží pod čtyřmi procenty.

Výrazně nejpostiženějším okresem zůstává Frýdecko-Místecko, kde připadá v přepočtu na 100 tisíc obyvatel zhruba 80 nových případů covidu-19 za posledních sedm dní. Kolem dvaceti nakažených za uplynulý týden v přepočtu na 100 tisíc obyvatel má Karvinsko, Praha a Kolínsko, zatímco v okrese Prachatice se tento údaj snížil na necelých deset. Nulový je tento údaj v okresech Rokycany, Rakovník, Děčín a Jeseník.

Ministerstvo zdravotnictví v pondělí představí aktualizovanou mapu okresů podle epidemické situace, takzvaný semafor. Toto pondělí zařadilo do prvního zeleného stupně devět okresů - jsou to Praha, Brno a Ostrava, Praha-západ a Praha-východ, Karviná, Frýdek-Místek, Jihlavsko a Prachaticko. Ostatní okresy zůstaly bílé, tedy bez rizika.

V zeleně označených regionech se sice vyskytují nové případy, nemoc se ale nešíří v komunitě. Tamní hygienické stanice mají podle pokynů ministerstva zvážit doporučení použití ochranných prostředků a dezinfekce, aktivovat informační linky, posílit odběrová místa a laboratoře; nemocnice mohou omezit návštěvy.